w

5 BŁĘDÓW, których należy unikać podczas filmowania pod wodą

Podstawowe 5 błędów, których warto unikać podczas kręcenia filmów pod wodą. Zobacz jak poprawić swoje podwodne filmy video unikając tych błędów.

Bardzo ciekawy film, który pokazuje najpopularniejsze błędy, które wykonują amatorzy podwodnego video filmowania.

Podwodne filmowanie to bardzo trudna umiejętność. Nie tylko musimy być świetnymi nurkami z idealną pływalnością ale przede wszystkim musimy opanować kamerę.

Zobacz jak poprawić swój warsztat filmowy unikając 5 podstawowych błędów:

  1. Nurkujemy za głęboko – im głębiej schodzimy tym mniej kolorów widzimy, a tym samym mniej kolorów rejestruje kamera. Nurkując na głębokości 30-40 metrów, musimy zaopatrzyć się w podwodne lampy wideo. Na początku, staraj się kręcić na głębokościach 5-10 metrów w ciepłych krajach i 3-5 metrów w Polskich wodach. Im płycej, tym więcej światła co sprawi, że nasze filmy będą dużo ciekawsze w odbiorze.
  2. Kręcimy zbyt daleko od obiektu – często robiąc ujęcie ryby lub innego podwodnego zwierzaka jesteśmy zbyt daleko. Związane jest to nie tylko z brakiem umiejętności zbliżenia się do obiektu ale często wiąże się to z uzyskaniem idealnej pływalności. Gdy nasz główny obiekt, jest daleko nie będziemy mogli pokazać go widzom. Nie będzie wiadomo na czym dokładnie się skupiamy. Postarajmy się podpłynąć do obiektu jak najbliżej.
  3. Automatyczny balans bieli – kolejny błąd to bazowanie na automatycznych ustawieniach balansu bieli w naszej kamerze. Większość kamer nie posiada możliwości ustawienia właściwego balansu bieli pod wodą. Im mniej światła dociera do matrycy tym trudniej kamerze właściwie ustawić balans bieli. Powinniśmy go ustawiać manualnie co 2-3 metry głębokości, tak by zawsze filmować z dobrymi ustawieniami. Pomoże to nam nie tylko w późniejszej korekcji obrazu ale również w uzyskaniu najlepszych i możliwie równych barw na różnych głębokościach.
  4. Kręcenie z góry – to jeden z głównych problemów początkujących filmów. Staramy się kręcić nasze obiekty patrząc z góry a powinniśmy kręcić je patrząc na obiekt z dołu lub na równi z obiektem. Nie tylko pozwoli to na dotarcie większej ilości światła do kamery ale również nasze ujęcia będą dużo lepsze.
  5. Gonienie podwodnego życia – to najgorsze co możesz zrobić. Nie tylko może to stresować zwierzęta ale również ty się zmęczysz oraz zaczniesz zużywać więcej powietrza. Lepszym rozwiązaniem będzie poczekanie, aż zwierzęta podpłyną do nas a nie gdy my będziemy je gonić.

Zaczynasz swoją przygodę z podwodnym filmowaniem, a może chcesz poprawić swój warsztat filmowy? Zapraszamy do kontaktu, z naszym serwisem. Podpowiemy jaki sprzęt wybrać, czy i jakie oświetlenie potrzebujesz oraz podpowiemy jak kręcić filmy podwodne. Zajrzyj również do naszego sklepu nurkowego gdzie znajdziesz oświetlenie nurkowe, obudowy do kamer sportowych i wiele więcej.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Steve Bogaerts o nurkowaniu jaskiniowym

Olympus TG-6 w fotografii podwodnej