w

Jak przygotować nową maskę do nurkowania?

Czy wiecie, że nowa maska prosto ze sklepu nie jest gotowa do nurkowania? W 99% przypadków należy oczyścić szybę maski, na której znajdziecie resztki silikonu, który znalazł się tam w procesie produkcji. Maska nie przygotowana będzie nam parowała. Dziś podpowiemy jak pozbyć się tego problemu.

Nowa maska a już paruje

To chyba pierwsze spostrzeżenie osób, które zapomniały przygotować maskę do nurkowania. Tak samo było z nami, pierwsze nurkowanie a maska wciąż była zaparowana. Nic nie pomagało, oczyszczanie i znów zaparowanie i tak w kółko zabawa podczas kursu OWD. Naprawdę nic przyjemnego!

Kupując nową maskę do nurkowania, będzie ona miała cienką warstwę silikonu na wewnętrznej stronie soczewki a jest to pozostałość po procesie produkcyjnym. Tę warstwę będziemy musieli usunąć by pozostało samo szkło.

Na oczyszczenie maski z silikonu jest kilka sposobów oto zbiór kilku z nich:

  • Czyszczenie pastą do zębów – czyli nasmarować od środka szybę maski pastą do zębów i spróbować zetrzeć warstwę silikonu. Można do tego użyć palca, delikatnej ściereczki lub szczoteczki do zębów. Czyścimy szybę od środka oraz profilaktycznie z zewnątrz. Niestety do jednej z wad tego sposobu jest konieczność wielokrotnego przeczyszczenia maski. Bardzo rzadko maska nie będzie parowała po pierwszym czyszczeniu.
  • Kąpiel w pepsi – czyli smarujemy soczewki pastą a potem zalewamy coca-colą lub pepsi i tak przygotowaną maskę pozostawiamy na 3-4 godziny. Po kąpieli płuczemy maskę i znów wycieramy szmateczką lub ręcznikiem papierowym. Jeśli metoda ta nie pomoże pozostaje nam ostatnia metoda czyli opalanie.
  • Opalanie szkła – chyba jeden z ciekawszych sposobów na pozbycie się silikonu. Za pomocą zapałek lub zapalniczki opalamy szybę maski od wewnętrznej strony maski (trzymać płomień 1cm od szkła). Podczas działania temperaturą na szybie dochodzi do podgrzania i usunięcia silikonowego zanieczyszczenia. Po wystygnięciu maski będzie można usunąć szmateczką pozostałość silikonu. Uwaga, postarajcie się nie oparzyć oraz nie stopić właściwego silikonu maski.
  • Specjalne środki – to ostatnia metoda, polegająca na zakupie specjalnych produktów czyszczących do nowych masek. Czasem udaje się kupić odpowiednio przygotowany środek do nalotu silikonowego po procesie produkcji. Jako, że produkt nie jest zawsze dostępny w sklepach można skorzystać z wcześniejszych sposobów.

Na początek proponujemy wykorzystać pierwsze dwa sposoby a jeśli to nie pomoże, to spróbować opalania. A oto mały film jak w prosty sposób opalić maskę by zrobić to bezpiecznie dla siebie i dla maski.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Ciekawe… Hm… ‘Na początek proponujemy wykorzystać pierwsze dwa sposoby a jeśli to nie pomoże, to spróbować opalania’. Widzę, że autor nie za bardzo sam wie co pisze… No albo to działa, albo nie. Podpowiem. Nie działa. Bo nie może. Bo nie w tym problem. Zresztą wszystko co tu napisane to same bzdury…. Opalanie… Jasne… Skąd wy ludzie bierzecie te teorie na parowanie masek… Nigdy nie robiłem żadnej z powyższych rzeczy i nigdy mi maska nie zaparowala.

  2. Dziękujemy za opinię, dość mocna dyskusja na temat parowania nowych masek jest prowadzona na naszej grupie. Zapraszamy do zajrzenia na grupę Nurek Amator. Co do przygotowywania masek pod pierwsze nurkowanie, to jest to raczej standardowe działanie. Niektóre maski faktycznie przyjeżdżają z fabryki już przygotowane, ale to mały odsetek.

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy chronograf dla nurków – Oris Aquis Chronograph

Z czego składa się podstawowy kurs nurkowania?