w

Jaki komputer nurkowy dla początkującej osoby?

Jaki komputer nurkowy dla początkującej osoby? Chcesz kupić swój pierwszy komputer nurkowy i zastanawiasz się co wybrać? Tyle różnych modeli dostępnych jest na rynku. Ale który będzie najlepszy dla mnie? Podpowiadamy jaki powinien być pierwszy komputer nurkowy na początek przygody z nurkowaniem!

Kiedyś mieliśmy również problem z wyborem pierwszego (i właściwego dla NAS) komputera – podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego komputera nurkowego.

To tylko wstęp do odpowiedzi na pytanie komputer nurkowy co polecacie? Bo oczywiście znacznie więcej informacji można by pisać o komputerach nurkowych. Nie podamy tu konkretnego modelu. Każdy z nas ma inne wymogi oraz inny budżet jakim dysponuje.

Jaki komputer dla początkującej osoby?

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak komputer dla osoby początkującej w nurkowaniu. Niektóre komputery są przeznaczone do zaawansowanych wielo-gazowych nurkowań technicznych, ale one również sprawdzą się świetnie u osoby zaczynającej przygodę z nurkowaniem.

Każdy komputer nurkowy działa tak by zapewnić nam informacje pozwalające nurkować bezpiecznie. Oczywiście nie wszystkie komputery są wygodne w używaniu pod wodą, czy mają w prosty i przejrzysty sposób wyświetlane informacje na ekranie.

Osoby nurkujące rekreacyjnie (w parze / w grupie) nurkują bez przystanków dekompresyjnych oraz w oparciu o partnerski sposób nurkowania. W takim przypadku nasz komputer pomaga w optymalnym i zaplanowanym przeprowadzeniu nurkowania. Jako nurek rekreacyjny, musimy również wiedzieć jak wygląda sytuacja u naszego partnera.

Pamiętaj, że nurkowanie rekreacyjne powinno być przyjemnością i należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Wybierając pierwszy komputer nurkowy warto przeanalizować nasze potrzeby oraz rodzaj nurkowania jakie wykonujemy. Czy komputer powinien mieć duży czytelny wyświetlacz, a może wystarczy mały i w dodatku czarno-biały?

Jakiś czas temu napisaliśmy ciekawy artykuł: Jak wybrać komputer nurkowy?

Jaki pierwszy komputer kupić?

Jaki komputer nurkowy dla początkującej osoby zaczynającej przygodę z nurkowaniem? Na początku musisz wiedzieć jakiego typu nurkowanie masz zamiar wykonywać oraz czego potrzebujesz i oczekujesz po komputerze. My cenimy sobie prosty sposób przekazywania informacji, łatwe menu nawigacyjne oraz duży ekran i długie działanie na baterii. Więc wybraliśmy techniczny model, który spełnia swoją rolę nie tylko w nurkowaniu tech, ale również w nurkowaniu rekreacyjnym.

Jaki komputer nurkowy dla początkującej osoby?

Komputer nurkowy prosty w obsłudze pod wodą

Najlepiej kupić komputer, który będzie łatwy do “ogarnięcia” nad i pod wodą. Bez zbędnych guzików, trudnych menu i np. z kolorowym wyświetlaczem. Jest też kwestia budżetu… ale komputer nurkowy nie zmieniasz co roku, jak dbasz o urządzenie to wiele lat nam ono posłuży.

Nurkowaliśmy z wieloma komputerami i spora część z nich nie była zbyt łatwa do odczytania pod wodą np. w słabej widoczności. Ważna jest również wielkość samego ekranu, my korzystamy z dużych kolorowych ekranów dla wygody. Nie chcemy pod wodą zastanawiać się co pokazuje komputer oraz co to dla nas oznacza. Przekaz musi być prosty i wyraźny (odnośnie deco, głębokości, czasu, etc.).

Przy wyborze komputera stosujemy zasadę “Nie każ mi myśleć”. Jeśli na powierzchni masz problem ze zrozumieniem menu lub nie do końca wiesz co pokazuje komputer, to wyobraź sobie sytuację awaryjną gdy masz nie tylko nerwy ale również nie jesteś w swoim optymalnym środowisku.

Jeśli dużo nurkujesz, to ważna może być kwestia baterii (ile wytrzymuje, czy ładujesz a może wymieniasz, a jeśli wymieniasz to czy możesz samemu – np. paluszek / bat. AA – łatwo dostępny wszędzie).

Czy twój komputer nurkowy działa na jednej baterii do 10h, to podczas tygodniowego wyjazdu będziesz go ładować co kilkanaście nurków. Czasem robisz 3-4 nurkowania dziennie… bateria wtedy ucieka (my nie chcemy zastanawiać się czy to pora na ładowanie baterii).

Pierwszy komputer nurkowy – co wybrać?

Jeśli chcesz w przyszłości nurkować technicznie (wielogazowo, dekompresyjnie), to już teraz warto pomyśleć o komputerze docelowym. Taki komputer jest oczywiście droższy od jednogazowych podstawowych modeli, ale pozwoli nam już teraz nurkować z wybranym modelem.

Ważne by poznać swój komputer, menu oraz sposób jego programowania jak i obsługi pod wodą. Im więcej z danym komputerem nurkujemy, tym prościej jest nam go obsługiwać (pamięć mięśniowa). Przyzwyczajamy się do danego komputera i potem podczas nurkowań trudnych nie musimy na nowo się uczyć kolejnego komputera.

Praktyka jest tu ważna tak samo jak prosty interfejs i dobra czytelność informacji na ekranie. My wolimy komputery z dużym ekranem, małą liczbą przycisków i prostą obsługą (nad i przede wszystkim pod wodą).

Jeśli budżet nie jest istotny, kup najlepszy komputer na jaki możesz sobie pozwolić!

Więcej ciekawostek odnośnie komputerów nurkowych i ich wyboru, znajdziesz w linku wyżej (jak wybrać komputer nurkowy).

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shearwater wprowadza na rynek komputery nurkowe Perdix 2 i Petrel 3

Shearwater wprowadza na rynek komputery nurkowe Perdix 2 i Petrel 3

Nurkowanie z łodzi - jak wejść do wody?

Nurkowanie z łodzi – jak wejść do wody?