w

Test latarki Halcyon Focus 2.0

Dobra latarka to już połowa sukcesu jeśli chodzi o widoczność i sygnalizację podczas nurkowania nocnego lub w wodach o ograniczonej widoczności. Ot, wpadła nam do testowania podczas nurkowań latarka Halcyon Focus 2.0.

Halcyon Focus 2.0 – Pierwsze wrażenie

Ze zdjęć wygląda na toporną jednak na żywo latarka jest bardzo zgrabna i lekka. Bardzo wygodny uchwyt oraz małej średnicy pojemnik z akumulatorem o bardzo dobrej skuteczności. Nietypowy włącznik wydaje się być trudny w obsłudze, w rzeczywistości korzystanie z niego to sama przyjemność.

Zmiana kąta świecenia działa płynnie i sprawia, że latarka będzie przydatna podczas każdego nurkowania. Naprawdę dobrej jakości produkt, niestety cena jak to przy takich produktach jest Premium.

Film przedstawia porównanie modelu Focus 1.0, a nowy model 2.0 to jeszcze więcej mocy w kompaktowej obudowie.

Używamy, nurkujemy

Latarka wybrała się z nami na kilka nurkowań. Oczywiście pierwsze co rzuca się w oko, to zmiana kąta świecenia. Niesamowita opcja, która sprawia, że możemy korzystać zarówno z rozproszonego jak i skupionego światła. Teraz pewno padnie pytanie ale po co?

 1. Wąski kąt świecenia – idealny, gdy woda będzie miała małą przejrzystość. Kiepska wizura wymusza na nas skorzystania ze “szperacza” potrzebnego do przedarcia się w chmurach wzbudzonego dna. Dodatkowo, świetna opcja do komunikowania się pod wodą, czy wskazania wyjątkowo dużej ryby nie oświetlając niczego innego niż ciekawy przedmiot. Oj, to działa i to jak! Dodatkowym elementem, jest fakt iż podczas świecenia w wąskim kącie nasza wiązka ma kształt kwadratu.
 2. Szeroki kąt świecenia – przydaje się gdy widoczność jest znakomita. Pozwala nam oświetlić dużą część terenu przed nami. Sprawia, że noc pod wodą nie jest już tak straszna. Możemy zobaczyć duże elementy oraz ze swobodą w przypadku Focusa nurkować w kilka osób w oparciu o jedną latarkę. Jest jasno i szeroko!

Włącznik jest dźwignią, którą musimy przełożyć z położenia off na low lub high. Dodatkowo zachowanie pozycji dźwigni musimy zablokować/odblokować za pomocą małej śruby na jej czubku. Da się tego dokonać bez problemu zarówno w mokrych jak i suchych rękawicach. Czyli posiadamy dwa ustawienia świecenia, 100% i 50%. Gdzie przy połowie mocy otrzymujemy niesamowity czas świecenia wynoszący 5h (mimo nieznacznej wielkości i wagi pojemnika na akumulatory).

Latarka jest lekka (1,4kg z akumulatorami), świetnie można ją obsługiwać jedną ręką. Pokrętło Focus’a działa bezproblemowo i pozwala na płynne przejście z kąta wąskiego do szerokiego. Nurkując z tą latarką naprawdę jesteście gotowi na każde warunki, które mogą was zaskoczyć.

Dodatkowo, zauważyłem, że podczas nurkowania na wąskim kącie moja wiązka była bardzo dobrze widoczna co zaowocowało, tym że partnerzy nie bali się, że mnie zgubią a dodatkowo było mniej zapytań o “OK” a więcej głów oglądało się na to co wskazuję. Fajne uczucie, gdzie osoby z mniejszym światłem bazują na Twojej latarce!

Świetną zabawą, jest wskazanie i oświetlenie całej ryby i tylko ryby. Oczywiście ryby mają różną wielkość. Dzięki funkcji “zoom’u” możemy dostosować światło do jej wielkości i wskazać ciekawy element. A Focus tak mocno oświetla obiekt, że inne latarki jakoś nie chciały oświetlać tej samej ryby, wszyscy widzieli, podziwiali i cieszyli się z przebywania wśród spotkanych stworzeń wodnych.

Cena modelu ok 5796zł brutto lub ze złączem E/O koszt 6468zł brutto

Jak widać latarka jest droga, nawet bardzo droga ale otrzymujemy światło niesamowitej jakości, które jest uniwersalnym rozwiązanie dla wielu typów nurkowań rekreacyjnych i technicznych.

Galeria Halcyon Focus 2.0

Serdeczne podziękowania dla Marek Bochniak z Pro Divers (http://prodivers.pl) za udostępnienie latarki do testów oraz niesamowitego przyjęcia na bazie. Wkrótce również testy unikatowych kołowrotków nurkowych produkowanych przez Marka. Są piękne, wytrzymałe i mamy nadzieję, iż sprawią nam wielką frajdę pod wodą.

Test latarki Halcyon Focus 2.0
 • 8.5/10
  Wygląd - 8.5/10
 • 9/10
  Jakość wykonania - 9/10
 • 9/10
  Wygoda - 9/10
 • 8.9/10
  Dopasowanie - 8.9/10
 • 8/10
  Jakość/Cena - 8/10
8.7/10

Podsumowanie

Bardzo dobra cena, za naprawdę świetną latarkę nurkową. Jedną z najlepszych jakie wpadły nam podczas różnych testów oświetlenia nurkowego. Jasna, wygodna z rewelacyjnym systemem zmiany kąta świecenia! Gorąco polecamy dla tych, którzy nie wierzą w kompromisy i szukają dobrej latarki nurkowej na różne akweny i okoliczności. Świetna nie tylko na wody otwarte ale również do nurkowań we wrakach czy jaskiniowych. Jedna latarka wiele zastosowań.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

 1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eksploracja jaskiń – Cenote Doggi

Zmiana skrzydła – Halcyon Evolve