w

TOP 10 przydatnych umiejętności nurkowych – GUE

10 przydatnych umiejętności nurkowych, które poprawią bezpieczeństwo oraz przygotowanie do nurkowania. Na co zwrócić uwagę, co ćwiczyć i jak działać w odpowiedni sposób pod wodą.

10 umiejętności nurkowych

Warto umieć jako nurek

  1. Kontrola przed nurkowaniem (KOKOS) – dotyczy zarówno kontroli bezpieczeństwa pomiędzy partnerami ale również własnej kontroli podczas klarowania i ubierania sprzętu. Czy wszystko jest sprawne, czy nie ma problemu nad wodą, czy o niczym nie zapomniałem. Bezpieczeństwo jest ważne, nie zapominaj sprawdzić sprzętu własnego oraz partnera.
  2. Dzielenie się gazem – czyli warto czasem przypomnieć sobie jak dzielić się gazem z innym nurkiem. Ćwiczenie, które warto powtarzać co jakiś czas oraz gdy np. nurkujesz ze zmienioną konfiguracją, nie swoim automatem. Warto być gotowym, gdy ktoś będzie potrzebował użyć Twojego gazu (np. powietrza).
  3. Zarządzanie czynnościami – wiadomo, że pod wodą czynności są trudniejsze do wykonania niż nad wodą. Zobacz co możesz podczas nurkowania zrobić a co np. jest dla Ciebie za trudne. Nie rób rzeczy, których nie potrafisz, zarządzaj tym co robisz pod wodą, by nurkowanie było dla Ciebie przyjemnością.
  4. Komunikacja pod wodą – to oczywiście podstawa, by nurkowanie przebiegało bez zbędnych problemów oraz było przyjemne. Same podstawy komunikacji są obowiązkowe, często warto poszerzyć je o specjalistyczne znaki dotyczące zarówno samego nurkowania jak i np. znajomości podwodnych zwierząt. Jeśli nurkujesz z nieznajomymi nurkami, warto przed wejściem pod wodę sprawdzić czy reszta nurków korzysta z tych samych znaków.
  5. Oczyszczanie maski – podstawowa umiejętność, której uczymy się na pierwszym kursie nurkowania. Ale to nie tylko oczyszczanie, również warto nauczyć się zdejmowania i zakładania maski pod wodą. Dobrym ćwiczeniem jest zdjęcie maski i zamienienie jej na inną (np. z kieszeni skafandra) a wszystko w toni, bez klęczenia czy leżenia na dnie.
  6. Pływanie do tyłu – bardzo przydatna umiejętność. Nie ważne czy chcesz wycofać się z jakiegoś miejsca, oddalić od rafy a może chcesz zmienić swoją pozycję pod wodą. Pływanie do tyłu to obok helikoptera, bardzo istotna umiejętność dla każdego nurka. To również czynność, której trzeba się nauczyć i trenować by stała się dla nas prosta w wykonaniu.
  7. Nawigacja podwodna – czyli umiejętność nawigowania z kompasem i w oparciu o podwodny krajobraz. Często chcemy gdzieś dopłynąć lub wrócić do miejsca, z którego rozpoczęliśmy nurkowanie. Tu podstawą jest nawigacja oraz znajomość kompasu. Czy zdarzyło się Tobie zgubić pod wodą? Jeśli tak, to znajomość pływania w oparciu o kompas będzie bardzo przydatna.
  8. Trym i doskonała pływalność zerowa – o tym zagadnieniu można napisać kilkanaście osobnych artykułów. Jest to jedna z najważniejszych umiejętności nurka. Czyli właściwe nurkowanie, we właściwej pozycji oraz z odpowiednio dobranym sprzętem. Wszystko by nurkowanie było nie tylko bezpieczne ale również sprawiało nam przyjemność.
  9. Obrót w miejscu (helikopter) – obrót w miejscu to kolejna bardzo przydatna umiejętność. Zapytasz się kiedy? Np. gdy zaczynacie zawracać w pewnym momencie nurkowania. Po co robić całe koło, skoro można odwrócić się w miejscu i popłynąć w wybranym kierunku.
  10. Wypuszczenie bojki – to kolejne ćwiczenie, które warto opanować do perfekcji. Bardzo często jest potrzeba wypuszczenia bojki w celu np. informacji osób na powierzchni.
  11. Planowanie nurkowania – zawsze planuj swoje nurkowanie, tak by ograniczyć wszelkie niepotrzebne niespodzianki do minimum. Jeśli możesz, zaplanuj trasę, zaplanuj przebieg nurkowania i trzymajcie się wcześniej ustalonych procedur. Przeprowadźcie briefing. Zaplanowane nurkowanie, to mniej stresu dla początkujących nurków.

Pamiętaj by zawsze zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Zarówno nad wodą jak i pod wodą. Nurkowanie przeprowadzaj, gdy masz na to ochotę. Pamiętaj, nurkowanie jest przyjemnością a nie musem.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Olympus TG-6 w fotografii podwodnej

Jak rozmiar płyty wpływa na trym oraz wygodę nurkowania