w

UnderwaterPoland – podwodne ujęcia ROV’em

Czy można zrobić domowym sposobem ROV’a? Oczywiście, że tak a dodatkowo można jeszcze przy okazji nakręcić nim podwodne życie w Polskich akwenach. Ale nie wyprzedzajmy założeń projektu UnderwaterPoland.

Jak powstało underwaterpoland?

Od dłuższego czasu interesuje się środowiskiem wodnym i związaną z nią przyroda . Jest to dla mnie przede wszystkim pasja i zamiłowanie jak również wędkarstwo , którym w dzieciństwie zaraził mnie mój tata.

W chwilach wolnych przy sprzyjającej pogodzie staram się zawsze spędzać swój wolny czas w środowisku wodnym i obserwować zachodzące w nim zmiany, życie poszczególnych gatunków zwierząt ryb oraz płazów.

Obserwacje prowadziłem na początku tylko i wyłącznie z brzegów z rożnego rodzaju pomostów, przepławek tarlisk dla ryb. Wspierały mnie tylko i wyłącznie okulary wędkarskie polaryzacyjne, aby pozbyć się odbicia słońca na wodzie i mieć lepszą widoczność na to co dzieje się pod wodą. Później zainteresowałem się snurkowaniem (czyli maska, płetwy i fajka) to jest niesamowite co można ujrzeć pod powierzchnia tafli wody. Tak naprawdę wystarczy jeden głębszy oddech żeby dać przysłowiowego “nura” w stronę małej ławicy ryb lub bujnej roślinności. Wtedy już naprawdę wiedziałem ,ze to będę właśnie kontynuował bez końca.

Moim marzeniem jest również w przyszłości ukończyć kurs nurkowania. W 2014 powstała myśl o stworzeniu UnderwaterPoland i będę chciał zachęcić państwa do wspólnego hobby, zainteresowania się i oglądania piękna natury jakie znajduje i kryje się w naszej Polsce pod wodą.

Osobiście postanowiłem ze swoich środków samodzielnie zbudować batyskaf zdalnie sterowany, który umożliwi eksploracje jezior, rzek, strumieni oraz Morza Bałtyckiego.

W realizację tego projektu wkładam wszystkie siły oraz czas. Wszystkimi swoimi zdobytymi materiałami formie wideo i zdjęć będę dzielił się z państwem na swoim kanale YouTube pod nazwa UnderwaterPoland.

Dzięki UnderwterPoland spojrzysz na świat jakiego dotychczas mogłeś w swoim życiu nie zauważyć.

Jak wygląda budowa ROV’a?

Do tych celów postanowiłem zbudować batyskaf SMIGOL to ROV batyskaf podwodny prze zemnie wykonany w 100% jest moim projektem techniki. Zbudowany został z aluminium i stali nierdzewnej najwyżej jakości jest napędzany zaawansowanym systemem napędowym złożonym z trzech silników po bokach dwa i jeden na środku.

Został również wyposażony w kamerę Microsoft HD która umożliwia rejestrowanie obrazu na laptopie i przekazywaniu go w stanie rzeczywistym. Dodatkowo montaż kamery umożliwia obrót (prawo-lewo) oraz pochylenie (góra-dół). W planach jest montaż kamery bardziej zaawansowanej, umożliwiającej rejestrację Video w jakości FullHD lub 4K. Przednie oświetlenie power led oddaje moc 20w łącznie.

Sterowane odbywa się to w łatwy sposób poprzez pad. ROV’y są idealnym narzędziem do kontroli portów, rzecznych i morskich poszukiwań, badań, obserwacji, rafy, przeglądach akwakultury w niebezpiecznym środowisku, wykorzystania przez organy ścigania i bezpieczeństwa publicznego.

SMIGOL ma 400mm długości i wysokości 25mm może zejście na głębokość 20m waga jego 7,8kg.

Pragnę podziękować przy budowie swojego batyskafu wielu osobą, które wsparły mnie wiedzą i doświadczeniem. W szczególności pragnę podziękować wojskowym zakładom z Bydgoszczy za barwienie i anodowanie aluminium. Firmie dolock która mi dostarczyła bezpłatnie do testów kabel i mojej rodzinie oraz psiakowi że wybaczyli mi braku czasu, którego nie mogłem im poświecić wspaniałych chwil które zawsze spędzaliśmy razem na co dzień. Dziękuję!

UnderwaterPoland na FB: https://www.facebook.com/UnderwaterPoland-1410325132631402/

Kanał YT: https://www.youtube.com/channel/UCIP3Gb_9hyLvLX9PFCcu1fA

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Athens Divers Academy – Pierwsza Polska Baza Nurkowa w Atenach

Top 15 najciekawszych wraków do nurkowania