w

Zaawansowany komputer nurkowy – Heinrichs Weikamp OSTC 4

Na rynku pojawił się nowy Trimix’owy komputer nurkowy dla wymagających nurków technicznych – Heinrichs Weikamp OSTC 4. Komputery z serii OSTC są znane oraz cenione przez nurków technicznych od dawna. Ich najnowsze dziecko to poważny pretendent do miana najlepszego komputera nurkowego sezonu 2017.

Heinrichs Weikamp OSTC 4

Pojawienie się tego modelu, to zamieszanie na rynku produktów dla najbardziej wymagających. Nowy model jest dużo bardziej rozbudowanym następcą poprzednika OSTC 4 oraz umożliwia gwarancję pracy operacyjnej na głębokości 200m.

Ta informacja jest bardzo istotna dla nurków planujących głębsze techniczne nurkowania. Czemu? Średnia głębokość dla dokładnej pracy sensora u konkurencji waha się między 120 a 140m. Komputer od HW zapewnia, iż w ich przypadku jest to aż 200m. A wszystko zostało zamknięte w pięknej obudowie z Aluminium.

Z kolejnych nowinek technicznych jest bezprzewodowe ładowanie, wsparcie dla Bluetooth 4.0 czy optyczne połączenie dla reb’ów. A to tylko kilka z nowych elementów w tym komputerze.

Oczywiście jak przystało na komputer z ładowanym akumulatorem czas pracy podczas nurkowania sięga do 40h. Czas pełnego ładowania od 15% to 6h. I uwaga najlepszy element całego zasilania czyli akumulator, który może wymienić użytkownik. Jak wiadomo cykle ładowania dla akumulatorów to 300-500 (średnio co 3-4lata należy wymienić akumulator).

Dzięki wymiennym akumulatorom użytkownik nie będzie zmuszeny korzystać z usług serwisu. Cały proces wymiany może zostać wykonany w domu przez użytkownika. Jednocześnie możemy się spodziewać, iż koszt akumulatora będzie wielokrotnie niższy, aniżeli zmiana w autoryzowanym serwisie.

Jest to prawdopodobnie jedyny komputer dający pracę tak długą przy jednoczesnym ładowaniu akumulatora i możliwości samodzielnej wymiany! Rozwiązanie to zapewni długowieczność sprzętu jeśli będzie on odpowiednio serwisowany.

Komputer wyposażony w piękny ekran (IPS LCD) z sensorem światła zastanego oraz kontem użyteczności (widoczności) 160°. Maksymalna rozdzielczość to: 800 x 480 pixel a rozmiar to 3,2” (79mm przekątna).

Dodatkowo pełne wsparcie dla Bühlmann ZH-L16+GF to VPM-B w oparciu o 32Bit dual core processor.

Jest to tak nowy komputer, że nie znaleźliśmy jeszcze konkretnych testów. Na YT nie ma żadnej prezentacji a u Polskich dystrybutorów sprzęt jeszcze nie widnieje w ofercie sklepowej.

Na samym forum producenta, pojawiają się liczne problemy z oprogramowaniem i działaniem urządzenia. Widać, że musi jeszcze minąć odrobina czasu nim OSTC 4 będzie pozbawione błędów “noworodka” sprzętowego.

Mimo wszystko jest to niesamowity komputer, który może okazać się nowym królem w nadchodzącej walce tytanów nurkowań technicznych. Jedynym ograniczeniem chęci zakupu może być dość duża cena sięgająca 1195 Euro.

Strona producenta: http://heinrichsweikamp.com/ostc4.html

Kilka niewiadomych nt. OSTC 4

Oczywiście jako komputer, do którego pojawiają się upgrady wciąż poprawiające użyteczność i poprawne działanie nie wiemy jak będzie wyglądać ostateczna “powiem stabilna i pełna” wersja oprogramowania. Warto jednak poczekać by może pojawiło się więcej opcji.

Aktualnie dobrze by było poznać odpowiedź na kilka pytań:

  • Faktyczny czas działania komputera podczas nurkowania na pełnym oświetleniu ekranu (odrobina zamieszania w danych podanych przez producenta)
  • Ilość gazów – aktualnie jest to 5+1 gazów możliwych do zaprogramowania, fajnie by było otrzymać możliwość zapisu 10+ gazów
  • Programowanie od 05 do 99% O2 oraz od 00 do 99% He (producent nie sprecyzował zakresu)
  • Brak informacji o alarmach wibracyjnych czy dźwiękowych! Tutaj niestety ważny jest hardware więc jeśli nie ma wbudowanych opcji zmiana software nic nie zmieni
  • Podłączenie transmittera – nie wiadomo czy producent przewidział możliwość sparowania transmittera

OSTC 4 / Optical port (wet connector system)

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nauka nurkowania – podstawowe techniki

Nurkowanie – ciekawe badania dotyczące dekompresji