Pocenie się podczas nurkowania

Ten temat wyskoczył na naszej grupie dyskusyjnej, więc przedstawimy jak to wygląda u 99% osób nurkujących szczególnie w suchym skafandrze. Czyli czy człowiek się poci podczas nurkowania i czy jest to normalne?

Pocenie się podczas nurkowania

Na początku wyobraźcie sobie, że idziecie na spacer w lecie. Jest upał a wy zakładacie na siebie zimowe ubrania. Kurtki, grube spodnie, szalik i rękawiczki. Minie dosłownie chwila i już będzie wam bardzo gorąco.

W suchym skafandrze oprócz bielizny termoaktywnej i grubego ocieplacza macie na sobie skafander wodoodporny, który nie przepuszcza do środka wody (takie jest założenie). Ciało się poci podczas wysiłku ubierania i zakładania sprzętu. A suchy skafander nie pozwala na jego ochłodzenie dodatkowo nie wypuszcza potu, który się uzbierał na ciele.

W upalne dni nim dojdziecie do wody, już możecie być nieźle spoceni. Pot zalewa wam twarz oraz całe ciało. Czyli wchodząc do wody w upalne dni możecie już mieć wilgotną bieliznę.

Sama bielizna termoaktywna ma za zadanie odprowadzać na zewnątrz nasz pot, tak by podczas wysiłku fizycznego ciało nie było mokre. W suchym skafandrze nadal bielizna odprowadza pot niestety odkłada się on na wewnętrznych ściankach skafandra oraz na ocieplaczu.

Podczas nurkowania wciąż mamy spory wysiłek fizyczny i dalej się pocimy. Po nurkowaniu zatem będziemy prawdopodobnie cali wilgotni od naszego potu.

Zachowaj czystość

Wyjeżdżasz na kilka dni na nurkowanie? No to kilka par bielizny termoaktywnej warto zabrać, by po 1-2 nurkach wrzucić komplet do pralki oraz nurkować w świeżej bieliźnie.

Co kilkanaście nurków również warto wyprać ocieplacz. Tutaj należy sprawdzić czy ocieplacz wasz, można wyprać w pralce czy musi być wyprany ręcznie. Nasze ocieplacze np. musimy prać ręcznie, za to naprawdę szybko chłoną wodę jak i się jej pozbywają i suszenie w ciepły dzień trwa 1-2h.

Po każdym wyjściu z wody jeśli jest możliwość warto przepłukać suchy skafander z zewnątrz słodka wodą. Jest to obowiązkowe po każdorazowym nurkowaniu w słonej wodzie. Sól jest wrogiem naszego suchego skafandra.

Dodatkowo co kilka miesięcy warto wykręcić suchy skafander na lewą stronę i dokładnie go umyć. Oczywiście gdy mamy skafander z butami nie uda się nam całego wykręcić na lewą stronę. Wykręcamy ile możemy.

Spłukujemy suchy skafander usuwając pot, złuszczony naskórek czy kurz. Pozwoli to nam nurkować w czystym skafandrze a jednocześnie usuniemy ze skafandra bród, który szybciej niszczy nasze szwy i uszczelnienia.

Dobra praktyka – suchy skafander

Kilka porad jak utrzymać skafander w świetnym stanie technicznym:

  • myj słodką wodą z zewnątrz skafander po każdym nurkowaniu
  • nie wieszaj skafandra bezpośrednio na słońcu
  • pakuj go zabezpieczając zamek i zawory
  • wieszaj skafander rozpięty w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (suszenie)
  • co kilka nurkowań przeprowadź inspekcję skafandra w środku i na zewnątrz (sprawdź szwy, zamek, łączenia i manszety)
  • dwa razy do roku (lub częściej jeśli potrzeba) umyj skafander od środka po czym dokładnie go wysusz
  • oddawaj skafander na przeglądy
  • przewożąc suchy skafander niech leży na wierzchu nie przygnieciony innym sprzętem

Zostaw swój głos

Mamy ponad 4000 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.