w

Co zrobić gdy skończy się powietrze w butli?

Kilka informacji odnośnie nurkowania oraz problemu z brakiem mieszanki oddechowej w naszej butli. Co warto zrobić i jak nurkować bezpiecznie.

Na początku ważne jest aby być świadomym ile mieszanki oddechowej mamy w butli. Po pierwsze nadzorujmy nasz manometr i sprawdzajmy często ile zostało nam powietrza.

Oczywiście, to jeden z najważniejszych elementów. Kolejną sprawą, jest pozostawanie blisko naszego partnera nurkowego. Jeśli zabraknie nam powietrza, ważne jest pozostawanie w bliskim kontakcie, który pomoże wynurzyć się wspólnie w sposób bezpieczny.

Brak mieszanki oddechowej pod wodą

Ale to nie koniec. Zawsze należy pamiętać o podstawowych sposobach radzenia sobie z tego typu problemem.

Najlepszym sposobem będzie oczywiście nie dopuszczenie do takiej sytuacji. Jeśli już zabraknie nam powietrza, możemy:

  1. Wykorzystać zapasowe źródło powietrza (octopus) u naszego partnera. Wtedy robimy wspólne wynurzenie awaryjne.
  2. CESA – kontrolowane wynurzenie, czyli jedna z umiejętności, którą uczymy się na kursie podstawowym (OWD). Podczas kontrolowanego wynurzenia, nie zrzucamy balastu. Spokojnie wypływamy na powierzchnię.
  3. Porzucenie balastu – niekontrolowane wynurzenie. Stosuje się gdy jesteśmy poniżej 9m głębokości. Wyrzucamy balast, i uciekamy na górę. Oczywiście, pamiętajmy o tym, iż podczas porzucenia balastu występuje ryzyko wystąpienia choroby dekompresyjnej.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nurkowe dzieci – tak to zwykle się zaczyna

Nurkowanie wrakowe – poręczować czy nie? – Komentarz ISE