w

Czy warto kupić butle nurkową?

Czy warto mieć własną butle nurkową? A jeśli warto, to jaką butle kupić? Oto mały video’poradnik dotyczący wyboru pierwszej “własnej” butli nurkowej. Zobacz czy już dziś warto wybrać się na zakupy?

Jest to prawdopodobnie ostatni element wyposażenia jak będzie nam potrzebny na własność. Na niekorzyść posiadania własnej butli wpływa kilka spraw dookoła eksploatacji i utrzymania sprawności. Zobacz jak wybrać butlę dla siebie oraz czy warto mieć własną butlę?

Kupujemy pierwszą butle nurkową

Butla nurkowa to ostatni element wyposażenia jaki warto kupić. Posiadanie własnych butli nurkowych nie do końca pozwoli zaoszczędzić na samym nurkowaniu i przydaje się tylko, gdy nurkujemy bardzo często lub lokalne centrum nurkowe nie może nam wypożyczyć wymaganej butli.

  • Nurkując w wodach słonych, prawdopodobnie zdecydujesz się na butle aluminiowe. Aluminium nie rdzewieje a jednocześnie woda słona nie jest dla nich bardzo szkodliwa. Odwrotnie jednak słona woda powoduje przyśpieszone procesy rdzewienia butli stalowych.
  • Nurkując w wodach słodkich, prawdopodobnie zdecydujesz się na butle stalowe. Są one lżejsze od swoich odpowiedników aluminiowych i mają lepsze równomierne wyważenie na całej długości butli. Przeważnie również pracują na wyższych ciśnieniach roboczych, co sprawia, że zabierzemy więcej mieszanki oddechowej.

Nie zależnie jakie butle wybierzesz, musisz pamiętać, iż butle wymagają częstych inspekcji oraz utrzymywania legalizacji. Zarówno inspekcja jak i legalizacja jest procesem wymagającym od Ciebie wyprawy do autoryzowanego punktu serwisowego.

Oszczędności są nie wielkie około 5zł / na jednym nabiciu butli. Jeśli średnio podczas wyjazdu jednodniowego nurkujesz 2 razy, jesteś wstanie zaoszczędzić 10zł. Jednocześnie koszt dobrej butli 15 litrowej (stalowej) to około 1100-1500zł w zależności od producenta oraz rodzaju dna.

Musimy zatem wykonać ponad 100 nurkowań by koszt butli się nam zwrócił. A jednocześnie jeśli jeździmy w miejsca bez bazy to będziemy potrzebowali więcej niż jedną butlę na cały dzień nurkowania.

Dodatkowe koszty na jakie musimy być przygotowani to przykładowa inspekcja wizualna w cenie 50-70zł oraz legalizacja w cenie 100-130zł. Warto też co jakiś czas pomalować butlę koszt kompleksowego czyszczenia i malowania to ok. 200zł.

UWAGA, powyższe obliczenia wykonane na kolanie podczas przerwy kawowej na nurkach. Bazujące na cenie wynajmu sprzętu, z którego korzysta nasza Redakcja.

Kiedy kupić butlę?

Na to pytanie musisz, sobie samemu odpowiedzieć. Czy chcesz posiadać własną butlę nurkową (lub kilka) czy może wolisz wynajmować sprzęt? Jest kilka istotnych aspektów, które warto rozważyć podczas podejmowania decyzji o zakupie własnej butli nurkowej.

  • Jak często nurkujesz – jeśli robisz 10-20 nurkowań rocznie, prawdopodobnie czas zwrotu zakupu 2 butli nurkowych będzie zbyt długi by rozważać to podczas nurkowań rekreacyjnych. Dodatkowo, będzie potrzebne przechowywanie butli w suchym miejscu przez cały rok by tylko kilka razy trafiły one do wody.
  • Gdzie nurkujesz – jeśli nurkujesz zarówno w wodach słonych i słodkich, warto będzie pomyśleć o butlach aluminiowych na wody słone i stalowych na słodkie. Tak więc zakup kilku różnych butli bardzo podroży całą inwestycję.
  • Jak nurkujesz – czyli czy nurkujesz rekreacyjnie czy technicznie? Jeśli jesteś nurkiem technicznym pewno warto pomyśleć o własnych zestawach butli, które będą tylko Twoje.
  • Nurkujesz lokalnie czy na wyjazdach – jeśli nurkujesz głównie na wyjazdach w ciepłych krajach, to balast i butla są tymi elementami, które wypożyczysz w każdym centrum nurkowym. Jeśli są to nurkowania rekreacyjne nie będzie problemu z wypożyczeniem, każdego rodzaju butli. Już bardziej sensowny jest zakup gdy nurkujesz nieopodal miejsca zamieszkania.
  • Przechowywanie sprzętu nurkowego – butle to duże “klamoty”. Jeszcze, jeśli posiadasz ich wiele to jest to moment gdy albo zaśmiecasz swój garaż albo masz specjalnie przygotowane pomieszczenie do przechowywania. Pomieszczenie musi być suche i ciepłe, czy masz takie miejsce?
  • Legalizacja i serwis – jak każdy sprzęt nurkowy o butle również trzeba dbać. Czy masz czas na serwisowanie butli?

Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie. Czy warto już teraz zainwestować we własne butle nurkowe?

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podstawowe umiejętności nurka technicznego

Usługowe poszukiwanie zagubionych przedmiotów