w

Kurs PADI Rescue Diver – Nurek Ratownik

W pewnym momencie nurkowej kariery zastanawiasz się co dalej? Aby rozwijać się potrzeba poszerzyć swoje portfolio umiejętności o kurs PADI Rescue Diver (nurek ratownik). Oto kilka informacji przydatnych przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu kursu.

Przygotowanie do kursu

Na samym początku, trzeba zadać sobie pytanie czy jesteśmy już gotowi by robić kurs ratowniczy? Jeśli opanowałeś swój sprzęt w bardzo dobrym stopniu, nie ma problemu z pływalnością, nie ma problemu ze stresem podczas nurkowania a w logbooku pojawiło się 50-60 nurków, to może warto już pomyśleć o RD.

Pamiętaj, że chcąc pomagać innym musisz samemu świetnie się czuć w roli nurka oraz działać tak, by nie zwiększać ryzyka innych swoim brakiem wiedzy i doświadczenia. Zachęcamy by osoby podchodzące do kursu czuły się penie podczas nurkowania.

Przed rozpoczęciem kursu PADI Rescue Diver, musimy również posiadać ukończony kurs pierwszej pomocy EFR – Emergency First Response PADI lub równoważny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

Rescue Diver z czym się to je?

Je się to mianowicie, z wieloma wyzwaniami, wyczerpującym kursem oraz dość obszerną liczbą teorii i praktyki do przyswojenia. Jednocześnie po uzyskaniu certyfikatu Rescue Diver otwiera się przed nami możliwość rozpoczęcia swojej przygody w zawodowym nurkowaniu z PADI (Divemaster, Instruktor).

Jako nurek ratownik, otrzymujesz dość wiedzy aby w przyszłości być dobrym partnerem nurkowym, a jednocześnie jest to wstęp do tego co czeka nas na kursie Divemaster.

Czemu warto zrobić Rescue Diver?

No właśnie ale czemu warto zostać “Nurkiem Ratownikiem”? Oj, na to pytanie można odpowiadać i za każdym razem znajdziemy inne uzasadnienie tego kursu. Przedstawiamy  te najpopularniejsze odpowiedzi, które przychodzą nam do głowy…

  1. Poradzisz sobie podczas sytuacji kryzysowych – czy miałeś sytuację, gdy nurkujesz z mniej doświadczonymi osobami? Chcesz czuć się bezpieczniej wiedząc, że masz podstawową wiedzę z zakresu ratownictwa?
  2. Nurkowie lubią w grupie mieć RD – wielu nurków docenia, że w grupie znajduje się Rescue Diver. Jest to stopień, dający spokój i większe bezpieczeństwo. Wiele osób poczuje się bardziej komfortowo, jeśli w grupie jest Rescue Diver.
  3. Zdobędziesz nowe doświadczenia – wiele osób opowiada, jak to było podczas ich szkolenia Rescue Diver. Było ono, ciężkie ale pełne zabawy i otwiera oczy na sposób patrzenia na nurkowanie rekreacyjne oraz w przyszłości pracę jako instruktor nurkowy.
  4. Będziesz mógł robić wsparcie podczas nurkowań TEC – zawsze podczas nurkowań technicznych może wystąpić problem medyczny. Jako nurek ratownik będziesz posiadać wiedzę z zakresu podstawowych umiejętności ratowniczych. Warto by nurek wspierający na mniejszych głębokościach był przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy, obsługi sprzętu tlenowego (dodatkowe szkolenie) oraz mógł szybko i bezpiecznie przetransportować nurka w potrzebie na pokład łodzi lub brzeg.

Co robimy na kursie?

Czego będziemy się uczyć na kursie Rescue Diver? A jest tego sporo. Oto kilka podstawowych zagadnie, które poruszysz biorąc udział w kursie:

  • zarządzanie w sytuacjach kryzysowych oraz zarządzanie akcją ratowniczą
  • jak opanować stres?
  • jak rozpoznać stres u nurka?
  • jak pomóc nurkowi będącemu w stresie?
  • pierwsza pomoc podczas nurkowania
  • jaki jest sprzęt do udzielania pierwszej pomocy?
  • jak udzielić pomocy spanikowanemu nurkowi?
  • jak zidentyfikować problemy podczas nurkowania?
  • jakie są procedury poszukiwania zaginionego nurka pod wodą?
  • jak ewakuować nurka z wody?
  • jak udzielać pierwszej pomocy w wodzie?
  • symulowane scenariusze podczas nurkowania – ćwiczenia

Nastaw się na ciężką pracę

Sam kurs to minimum dwa pełne dni na wodach otwartych. Teoretycznie kurs da się zmieścić w 25h jednak warto rozłożyć cały kurs na więcej dni by opanować wszystkie ćwiczenia do perfekcji.

Nie tylko będziesz ciężko pracować, podczas przyswajania wiedzy ale również będziesz się świetnie bawić. Zdobywasz nowe umiejętności… rozwijasz się mentalnie oraz zmienia się Twoje podejście do nurkowania.

Zobacz kilka podstawowych ćwiczeń z PADI Rescue Diver:

PADI Rescue Diver – podstawowe umiejętności

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PADI Rescue Diver – podstawowe umiejętności

Athens Divers Academy – Pierwsza Polska Baza Nurkowa w Atenach