Zdrowie nurka – wyrywanie zęba a nurkowanie

Podczas usunięcia zęba mogą powstać problemy zdrowotne. Dziś poznacie kilka ciekawych faktów związanych z wyrwanym zębem a bezpieczeństwem podczas nurkowania.

Ponieważ wyrwanie zęba wiąże się z kilkoma aspektami związanymi z ryzykiem wystąpienia powikłań zdrowotnych czy dyskomfortem nie należy śpieszyć się z powrotem do nurkowania. Tylko pełne wyleczenie gwarantuje dalszy komfort oraz bezpieczeństwo podczas nurkowania.

Ekstrakcja zęba a ryzyko podczas nurkowania

Po ekstrakcji zęba pojawia się kilka możliwych komplikacji, których należy unikać dziś opiszemy kilka z nich.

Ryzyko wystąpienia zakażenia

Po nieskomplikowanej ekstrakcji zęba cztery do sześciu tygodni jest zwykle wystarczającym czasem, aby ryzyko zakażenia ustąpiło. W tym czasie powinno nastąpić pełne wygojenie a dziąsła wypełnią miejsce po usuniętym zębie eliminując martwe przestrzenie powietrzne. Niewyleczona rana może być drogą infekcji, jak również dostępu powietrza do tkanek podskórnych i powodować dalsze obrażenia i dyskomfort.

Leki przeciwbólowe a nurkowanie

Leki przeciwbólowe mogą zaburzyć twój osąd pod wodą, więc odczekaj co najmniej kilka dni po zakończeniu przyjmowania ich nim wznowisz nurkowanie. Przed nurkowaniem podczas zażywania leków należy skonsultować się z lekarzem aby uniknąć zbędnego ryzyka oraz dyskomfortu spowodowanego zażywaniem jakichkolwiek leków.

Górne zęby mądrości

Po usunięciu górnych zębów mądrości, dentysta powinien sprawdzić, czy nie ma zajęcia zatoki. Korzenna końcówka trzonowca może naruszać dno zatoki szczękowej, powodując komunikację (nieprawidłowe połączenie) pomiędzy ustami a zatoką. Nie jest to częste, ale jeśli się pojawi, opóźni to powrót do nurkowania. Jeśli występuje zajęcie zatok, powinieneś poczekać, aż przetoka (otwór) zostanie zamknięta i wyleczona przed wznowieniem nurkowania. Twój dentysta lub chirurg stomatolog będzie w stanie powiedzieć, jak długo powinno to potrwać.

Dyskomfort

Dyskomfort, tkliwość lub opóźnione gojenie mogą utrudniać trzymanie ustnika regulatora, w zależności od usuniętego zęba lub zębów oraz kształtu ustnika. Po tym, jak twój dentysta  zatwierdzi powrót do nurkowania.

Przepłyń testowy dystans pod wodą, aby potwierdzić, że oddychanie przez regulator nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Publikacja powstała na bazie artykułu przygotowanego przez ekspertów DAN: https://blog.daneurope.org/en_US/blog/dental-extraction-and-diving

Serwis Nurek Amator nie bierze odpowiedzialności za treść porad medycznych. Pamiętaj, by zawsze korzystać z opinii lekarza bądź specjalisty.

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.