Jak usprawnić swoje oddychanie pod wodą?

Kolejny, świetny video poradnik o tym, co zrobić by lepiej oddychać pod wodą. Oczywiście, nie tylko dla oszczędności powietrza (lub innej mieszanki oddechowej), ale również dla bezpieczeństwa i lepszego opanowania.

Jak lepiej oddychać pod wodą?


 

1. Uprawiaj Jogę

Ćwiczenia jogi, to nie tylko wyginanie ciała ale również spędzenie czasu z samym sobą, co za tym idzie również bardzo mocne nastawienie na techniki oddychania. Kilka minut, każdego dnia poświęć na ćwiczenia oddychania a na pewno, uda się rozwinąć umiejętność właściwego oddychania.

Im, lepiej oddychasz tym łatwiej, będzie wykorzystać tę umiejętność podczas nurkowania. Warto, również robić same treningi oddechowe.

2. Idź nurkować

Oczywista porada, czyli nurkuj. Im, bardziej jesteśmy doświadczeni w nurkowaniu, tym lepiej będziemy się czuli pod wodą i bardziej zrelaksowani oraz oczywiście będziemy oszczędniej oddychać.

Praktyka czyni z nas mistrza. Im, więcej spędzimy pod wodą tym lepiej potrafimy wykorzystać zawartość butli.

3. Poznaj częstotliwość oddechów

Musimy, mieć punkt odniesienia do sprawdzania naszych postępów. Dobrym, pomysłem jest poznanie naszej częstotliwości oddechów. Wartość ta, posłuży do monitorowania postępów oraz analizy, jak oddychamy pod wodą.

Poznanie wartości SAC (Surface Air Consumption Rate = Zużycie Powietrza na Powierzchni), możemy poznać np. poprzez podłączenie bezprzewodowego Tak Poda (analiza ciśnienia w butli, przekazywana do komputera nurkowego).

4. Ćwicz oddychanie

Poszukaj ciekawych sposobów, na ulepszenie jakości oddechu. Dzięki, technikom możemy wpłynąć na sposób w jaki oddychamy a jednocześnie, poprawić nasze wyniki pod wodą.

Możesz poćwiczyć, np. 4 sekundy wdechu – płaza – 6 sekund wydechu. Pozwoli, to na unormowanie oddychania w ramach czasowych. Ten zestaw, u Ciebie nie działa, poszukaj idealnego dla siebie. Ważne, by z organizmu wyrzucić cały dwutlenek węgla, a samo oddychanie powinno być optymalne dla naszego zapotrzebowania.

5. Dobierz właściwie balast

Szczególnie na początku, gdy zaczynamy nurkować mamy tendencję do dobierania zbyt dużej ilości balastu. Oczywiście, wraz z liczbą wykonanych nurków, ograniczamy tę liczbę. Warto, poeksperymentować, czy nadal nie mamy zbyt dużo balastu na sobie.

Większa liczba balastu, sprawia że musimy dodać więcej powietrza do skrzydła i/lub skafandra oraz utrudnia nasze poruszanie się pod wodą. Czyli, wpływa na większe, zużycie mieszanki oddechowej.

A czy Ty masz inne sprawdzone sposoby, na jeszcze lepsze oddychanie dla nurków? Podziel, się nimi pod tym artykułem.

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.