Ot takie ciekawe pytanie, być nurkiem rekreacyjnym czy technicznym? Właściwie jaka jest różnica w nurkowaniu technicznym a rekreacyjnym? Czy i jak zostać dobrym nurkiem technicznym? Jak rozwijać swoją pasję? Ach tych pytań coraz więcej… ale zajmiemy się nimi wszystkimi.
Nurek rekreacyjny a techniczny
Pierwszą podstawową różnicą są limity. Nurek rekreacyjny może nurkować maksymalnie do głębokości 40m. Nurek techniczny to osoba, która posiada wiedzę, doświadczenie oraz kursy poszerzające te limity poniżej 40m głębokości.
Nie będziemy tutaj opisywać samych szkoleń i limitów. Można być nurkiem technicznym schodzącym do 50m ale również być nurkiem technicznym robiącym nurkowania specjalistyczne (np. wrakowe czy jaskiniowe).
Nurkowanie rekreacyjne
Dla wielu z nas nurków, przygoda z nurkowaniem sama w sobie jest wystarczająca. Pozostajemy nurkami rekreacyjnymi by czerpać satysfakcję z samego przebywania w niesamowitych podwodnych miejscach.
Nurkując rekreacyjnie mamy możliwość zrobienia wielu ciekawych specjalizacji. Będziemy mogli odwiedzać najpopularniejsze miejscówki nurkowe i cieszyć się z każdej minuty przebywania pod wodą. To że jesteśmy nurkiem „rekreacyjnym” nie oznacza, że jesteśmy w jakiś sposób gorsi. Po prostu cieszy nas zupełnie inna forma nurkowania. Nurkowania dla przyjemności i w jak najbezpieczniejszy możliwy sposób.
Nurkowanie techniczne
Czasem jednak limity nurkowania rekreacyjnego nas ograniczają. Mamy duszę dążącą do poznawania miejsc gdzie nie był jeszcze nikt inny. Chcemy eksplorować nieodkryte miejsca oraz nurkować jeszcze dalej lub głębiej.
Stajemy się nurkiem technicznym. Oczywiście tutaj czeka nas długa droga. Wiele specjalistycznych szkoleń technicznych. Poznanie nowych mieszanek, nowego sprzętu a przede wszystkim potrzebny nam inny stan umysłu.
Nurkowanie techniczne jednocześnie jest dużo niebezpieczniejsze a w wielu przypadkach nie występuje tutaj nurkowanie w systemie partnerskim a stajemy się nurkami samodzielnymi.
Stan umysłu, ciała i wiedza
Nurkując techniczne akceptujemy wyższe ryzyko. Kończy się przygoda z nurkowaniem bez dekompresyjnym. Chcąc zostać nurkiem technicznym musimy zdobyć dużo większe doświadczenie a co za tym idzie chcemy się uczyć.
Musimy być gotowi na wszystko. Poznać tajemnice planowania głębokich nurkowań, zaznajomić się ze specjalistycznym sprzętem i przygotować się do bardziej wymagających nurkowań.
Pewno będzie to dobrym momentem jeszcze przed szkoleniem zadbać o swoją kondycję fizyczną. Idziecie do klubu fitness, zaczynacie biegać lub uprawiać inne sporty ogólnorozwojowe. Zadbać o zdrowie już na powierzchni. Zamienić niezdrowe odżywianie na odpowiednią dietę. Przygotować się na bardziej wymagające nurkowania i na dużo dłuższe przebywanie pod wodą.
Nurkowania techniczne to zupełnie inna bajka niż nurkowanie rekreacyjne po 20-30minut. Niektóre wyprawy wiążą się z samą dekompresją liczoną w godzinach. Czy jesteś gotowy na to?
Ryzyko i niebezpieczeństwa
W nurkowaniu technicznym jesteśmy narażeni na dużo większe ryzyko oraz czeka na nas wiele niebezpieczeństw. Wystąpienie choroby dekompresyjnej jest bardzo realne. To czas gdy musimy pomyśleć o swoim bezpieczeństwie! To moment gry również warto poszukać odpowiedniego ubezpieczenia.
Warto też być świadomym, że nurkowanie techniczne zaliczane jest do jednego z najniebezpieczniejszych sportów na świecie. Będąc nurkiem technicznym akceptujesz fakt, że jesteś narażony nawet na śmierć. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Czy faktycznie jest to dla mnie?
1 osoba na 1000?
Nurkowanie techniczne to bardzo specyficzna forma spędzania czasu pod wodą. Niewiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z tym nurkowaniem. Czy jest to 1 osoba na 1000? Na pewno mniej! Ale niektórych osób po prostu nie da się zatrzymać i muszą brnąć głębiej, dalej tam gdzie nie było nas wcześniej.
Jeśli chcecie pomyśleć i nurkowaniu technicznym poważnie, to już czas by poszukać dobrego centrum nurkowego posiadającego doświadczenie oraz wiedzę w szkoleniu technicznym. Pewno zaczniecie od szkolenia Tech w PADI a później możecie również rozważyć inne federacje nurkowe.
A może od razu zamienicie PADI na GUE, TDI lub inną federację? Ta decyzja zależy od Ciebie! Ale przygotuj się dobrze przed szkoleniami, poszukaj kto jest najlepszym instruktorem i działaj by stać się nurkiem technicznym! POWODZENIA!
Warto również przeczytać:
Oraz zobaczyć: