w

Nurkowanie – ekstremalny sport dla każdego

Nurkowanie może być najbezpieczniejszym sportem ale również najniebezpieczniejszym. Bardzo często Nurkowanie jest uznawane za jeden z ekstremalnych zajęć. Wszystko zależy od nas jak traktujemy Nurkowanie czy jako weekendowe hobby czy jako ekstremalne wyprawy w nieznane.

Nurkowanie jako luźne hobby

Jeśli myśleć o nurkowaniu jako o zajęciu na weekendowe wypady oraz nurkowanie w restrykcjach rekreacyjnych (do 40m głębokości bez dekompresyjne nurkowanie) możemy wskazać, iż jest to bardzo bezpieczny sport.

Sport, który uprawiany zgodnie ze sztuką oraz wytycznymi, które poznamy na kursach OWD oraz AOWD jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dzięki nurkowaniu w oparciu o przepisy i zasady bezpieczeństwa oraz braku konieczności przeprowadzania dekompresji otrzymujemy bardzo ciekawe i bezpieczne hobby.

Jak podaje organizacja DAN, większość wypadków jakie występują w nurkowaniu rekreacyjnym i technicznym można podpiąć pod nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Idąc dalej, warto więc powtarzać wszelkiego typu przepisy oraz uczyć się reagować w sytuacjach kryzysowych pod wodą. Dzięki doświadczeniu, opanowaniu oraz szkoleniom możemy bezpiecznie cieszyć się z hobby jakim jest nurkowanie. Każdy znajdzie w nurkowaniu coś dla siebie.

Ekstremalnie czyli technicznie

Nurkowanie również może być traktowane jako poznawanie nieznanego, łamanie barier i poznawanie swoich limitów. Czyli nurkowanie techniczne (głębiej niż 40m), które wymaga dekompresji oraz stawia przed nami inne wyzwania.

Jeśli chcemy zacząć nurkować już bardziej ryzykownie mamy możliwość wybierania w wielu ciekawych zajęć nurkowych.

  • nurkowanie głębokie (czyli idziemy pionowo w dół)
  • nurkowanie jaskiniowe (nie ma możliwości szybkiego wynurzenia oraz dużo więcej trudności)
  • nurkowanie wrakowe (w tym również poniżej 40m głębokości, łączące nurkowanie techniczne, głębokie z aspektami odwiedzania wraków)
  • nurkowanie pod-lodowe i w ekstremalnie zimnych wodach
  • nurkowanie górskie (na dużych wysokościach)

Współzawodnictwo

Rywalizacja między nurkami jest bardzo widoczna. Jest wiele ciekawych “rekordów”, które można bić. Jest również wiele niezbadanych zakątków na świcie w których warto nurkować. Dla każdego zawsze znajdzie cię coś, co będzie robione “pierwszy raz” w nurkowaniu. Wciąż odkrywane są nowe jaskinie, nowe wraki, nowe miejsca gdzie jeszcze żaden nurek nie był wcześniej.

Więcej o rekordach nurkowych znajdziesz: http://www.scubarecords.com/

Oczywiście oprócz ekstremalnych wyzwań, można śmiało współzawodniczyć wewnątrz własnego klubu w różnych “amatorskich” i bezpiecznych dziedzinach. Prócz tego kluby oraz centra nurkowe są świetnym motywatorem do wspólnego nurkowania.

Aspekt podróżniczy

Oczywiście nurkowanie jest również świetnym pretekstem do podróży. I nie tylko podróży zagranicznych (chodź te są bardzo popularne) ale również podróży w odkrywaniu podwodnej Polski.

Szybka publikacja na później:

Nurkowanie to podróże i eksploracja

Bardzo często możemy odwiedzić ciekawe miejsca i połączyć to wszystko ze świetną zabawą ze swoim klubem nurkowym. Nie możemy zapomnieć, że nurkowanie to również zabawa partnerska a często i grupowa. Nie ma nic lepszego jak jechać podziwiać podwodny świat w zgranym towarzystwie. A późniejsze wieczorne opowieści przy ognisku to już samo świetne podsumowanie przygody.

W grupie raźniej

Nie możemy też zapomnieć o aspektach koleżeńskich. Warto już od samego początku swojej przygody z nurkowaniem zapisać się do klubu nurkowego (lub Centrum Nurkowego). Wspólne wyjazdy, wzajemna pomoc no i sam aspekt koleżeństwa.

Naprawdę warto być w grupie, często właśnie w grupie pojawiają się zwariowane pomysły warte realizacji. I nie mówimy tu o trudnych technicznych nurkowaniach ale np. o wyjazdach rekreacyjnych.

Gdzie robić kurs nurkowy?

Oczywiście na początek polecamy federację PADI, która jest największą i najpopularniejszą organizacją wydającą uprawnienia nurkowe. Dzięki zdobyciu pierwszych kroków w PADI, nasze certyfikaty będą akceptowane praktycznie na cały globie oraz otworzą nam możliwość korzystania ze szkoleń również innych federacji.

A kurs robimy oczywiście w Polsce, więcej na temat podchodzenia pod kurs OWD a potem AOWD w naszym kraju przeczytasz tutaj:

Czy warto robić kurs nurkowania w Polsce?

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promowanie nurkowania to nasz obowiązek!

Idealny Buddy – jak znaleźć idealnego partnera nurkowego?