w

Promowanie nurkowania to nasz obowiązek!

Słyszy się, że nasz rodzimy rynek nurkowy jest mały, nie ma dostępu do wszystkich marek i produktów, ceny są duże i mało się mówi ogólnie o nurkowaniu. Ale sam rynek bez pomocy nurków się nie zmieni. Do każdego z nas nurkującego należy promowanie Nurkowania, tylko razem pomożemy w rozwoju rynku i zmienimy go na lepszy.

Rynek nurkowy w Polsce

Czy zastanawialiście się jak duży jest rynek nurkowy w Polsce? Nie tylko wy macie ten problem. Tak naprawdę nie powstało, żadne badanie na ten temat. Rynek jest zbyt mały i niszowy, by byli chętni na tworzenie sprawozdań z naszego rynku. Rozwija się on oczywiście ale rozwój nie jest ani błyskawiczny ani nie mamy co liczyć na ekspansję turystyki w Polsce.

Niestety jesteśmy skazani na bratnią pomoc, sami musimy zabrać się za promocję nurkowania jeśli chcemy by dla nurków było coraz lepiej i korzystniej w Polsce. Sprawmy by nasz rynek stał się dobrze prosperującą maszyną a liczba nurkujących rosła dużo szybciej, niż przez ostatnie lata.

Rodzime firmy szukają ekspansji

Czy zastanawialiście się, czemu nasze rodzime Polskie firmy tak chętnie wychodzą ze sprzedażą poza granice? Oczywiście, w naszym kraju mają zbyt mały rynek, by opłacała się produkcja oraz rozwój. Jeśli nie pomożemy w zbudowaniu prężnie działającego społeczeństwa nurków to nie będziemy wstanie liczyć na lepsze warunki.

Bazy nurkowe – wciąż ich mało

Nie ma zbyt wiele baz nurkowych z prawdziwego zdarzenia. Można ich policzyć z 5-10 obiektów, w miarę przypominających standardy zachodnie. Nie ma też co liczyć na ich rozbudowę, jeśli nie zwiększy się zainteresowanie nurkowaniem.

Jeśli zwiększy się liczba chętnych płacić za dobre warunki w bazie to pojawią się inwestorzy i będziemy mogli powiedzieć o rozwoju Polskich miejscówek. Ale na dzień dzisiejszy, niestety nie zapowiada się to szybko jeśli nie pomożemy.

Każdy promuje nurkowanie

Przez pomoc mówimy tutaj oczywiście promocję nurkowania. Zobaczcie wśród swoich znajomych, kto jeszcze nie nurkuje. Zachęćcie ich do wybrania się na Intro, do zrobienia kursu i wspólnego nurkowania.

Przez ostatnie 3 miesiące udało się nam zachęcić do wykonania kursu OWD  kilkanaście osób oraz pomogliśmy 6 nurkom, w znalezieniu dobrych szkoleń specjalistycznych (sidemount i tech). Oprócz tego odpowiedzieliśmy na liczne maile i zapytania o sprzęt nurkowy. Pomogliśmy w zrozumieniu czym jest nurkowanie (wciąż powstają nowe publikacje) i staramy się budować lepszy rynek.

Wszędzie gdzie mamy okazję zachęcamy do nurkowania, promujemy nurkowanie oraz dzielimy się naszym doświadczeniem i hobby jakie mamy. Robimy, to bo wiemy, że im większy rynek nurkowy będzie tym ciekawiej będzie. Oczywiście liczymy, że każde Centrum Nurkowe i Baza Nurkowa, będzie również promowała nurkowanie. Ale nie tylko pośród znajomych ale na szeroko zakrojonych działaniach na terenie całego kraju.

Wydaje się, iż brakuje nam również organizacji, która by pomogła w rozwoju naszego rynku. Brakuje również imprez tematycznych rozproszonych po całym kraju, które będą zachęcały do nurkowania. Np. w Poznaniu nie znaleźliśmy, żadnej ciekawej imprezy o zasięgu międzynarodowym. A szkoda!

Weźcie czyny w Swoje ręce i zacznijcie promować Nurkowanie. Zobaczycie, iż jest to bardzo miłe zajęcie oraz daje wiele satysfakcji.

Jak w miły sposób promować nurkowanie?

Przede wszystkim ma to być przyjemność dla Ciebie i Twoich znajomych! Nic na siłę, a raczej wszystko po to by zainteresować.

  • pokazuj zdjęcia z nurkowania
  • opowiadaj co czujesz gdy jesteś pod wodą
  • namów znajomych na intro nurkowe
  • podsyłaj im ciekawe filmy z pięknych miejsc nurkowych
  • zainteresuj ich tematem poznawania podwodnej przyrody
  • no i przede wszystkim dobrze się baw przy tym!

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy warto robić kurs nurkowania w Polsce?

Nurkowanie – ekstremalny sport dla każdego