w

Czy warto robić kurs nurkowania w Polsce?

Dziś bardzo ciekawe pytanie i jeszcze fajniejsza odpowiedź. Czyli czy warto robić kurs podstawowy PADI OWD w Polsce a może zrobić kurs w Egipcie czy Grecji? A pamiętajcie, początek jest bardzo ważny by się nie zrazić.

Intro, czyli odkryj nurkowanie z PADI

Intro czyli PADI DSD  to pierwszy krok w stronę pokochanie nurkowania. Od tego kroku zaczyna się tak naprawdę miłość i przygoda z nurkowaniem! Nie możemy wybrać się do kiepskiego instruktora, który nas zniechęci do dalszego nurkowania. W Polsce intro to koszt ok 250-400zł w kurortach zagranicznych między 100 a 150$.

Jeśli intro nie zostanie dobrze przeprowadzone, może doprowadzić do zniechęcenia do nurkowania. To od instruktora czy divemastera zależy jak prosta będzie dla nas pierwsza przygoda z głębokością.

Niestety w kurortach turystycznych liczy się “ilość” a nie jakość. Często młodzi adepci nurkowania nie dostają, żadnych uwag dotyczących jak wygląda Intro. Nawet nie słyszą o takiej sprawie jak wyrównywanie ciśnienia. I po zakończonym nurkowaniu na pytanie jak było? Odpowiedź bardzo często jest negatywna, bo tak mnie bolały uszy czy zatoki.

Wyobraźcie sobie, że intro w kurortach może się skończyć na 5-10min pod wodą. Płacimy za to 100-120$ i otrzymujemy tak naprawdę przepłynięcie łodzią, pomoc w założeniu sprzętu i szybkie “moczenie” na 5min.

Nasze intro trwało 1h samego nurkowania! Pobawiliśmy się w skakanie, poznaliśmy podstawy poruszania się pod wodą a wszystko z pomocą instruktora. Nie musieliśmy wiedzieć czym jest inflator, co to jest neutralna pływalność. Tak naprawdę intro było dla nas wielkim odkrywaniem niewiadomego mimo, że przeprowadzone było w basenie!

Po wyjściu z wody od razu zapisaliśmy się na kurs OWD! Nie musieliśmy nad tym myśleć… to był naturalny krok po 1h pod wodą. Czyli od spontanicznego wybrania się na intro do świadomego podpisania umowy na pierwszy kurs nurkowy!

Fajne obrazki, które wszyscy chyba widzą przed oczyma. W Polsce nie ma tych obrazków i ciepłych wód ale uwierzcie nam, że jest również wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Prócz tego podczas robienia intro (PADI DSD) zostaniecie obsłużeni w komfortowych warunkach oraz spędzicie sporo czasu pod wodą.

Gdzie robić kurs OWD?

Oczywiście, że w Polsce! Dużo bardziej wymagające środowsiko oraz nurkujemy z Polakami co również ułatwia przyswojenie podstaw w naszym rodzimym języku. Prócz tego Polskie szkoły nurkowe nastawiają się na obsługę kompleksową i dobrze przeprowadzają swoje kursy.

Przeważnie wybieramy szkołę nurkową, która jest niedaleko naszego miejsca zamieszkania i ma bardzo dobre opinie. W kurortach turystycznych, centra nurkowe wiedzą, że turysta nie zostanie z nimi na długotrwałe szkolenia. Są tam nastawieni na maksymalizację zysku w krótkim czasie (czasie pobytu na wakacjach).

To czemu właśnie wybrać naukę nurkowania w naszym pięknym kraju??

Nurkujesz w cięższych warunkach

Nasza pogoda oraz nasze akweny należą do wód “zimnych” i “wymagających”. Wymagających od nas dużo więcej pracy nad swoją formą oraz wymagających pod względem trudności przeprowadzenia nurkowania.

Ale spokojnie… to że akweny i pogoda jest wymagająca pozwala nam lepiej opanować podstawy a jednocześnie będziemy gotowi nurkować w każdym miejscu na świecie! Zaczynając w ciepłych wodach będzie nam dużo trudniej potem przenieść doświadczenie na nasze Polskie warunki. Idąc w drugą stronę, będąc na wakacjach np. w Egipcie nurkowanie tam będzie dla nas “przerwą poobiednią” bez problemu będziemy nurkować i czerpać z tego przyjemność.

Zdobywasz doświadczenie

W Polsce kurs OWD trwa między 2 a 5 tygodni (kilka spotkań na teorię, kilka spotkań na basenie, kilka nurkowań na wodach otwartych) oraz jest wykonywanych sporo jak na początkującego nurkowań.

W kurortach turystycznych kurs OWD często jest zamykany w 2-3dni. Ten czas nawet dobrze nie pozwoli przygotować się do tego co czeka nas pod wodą. Oczywiście ostatnimi czasy jest coraz lepiej z kursami za granicą i da się również znaleźć kurs 2 tygodniowy, tylko kto chce swój czas na wakacjach tracić na kurs? (no my byśmy chcieli, ale przeciętny turysta nie koniecznie).

Z powodu stałej współpracy z centrum nurkowym (przeważnie zostaje się z pierwszym centrum nurkowym do końca kariery nurka rekreacyjnego a czasem nawet technicznego).

Nie ma ograniczenia czasowego

Nie masz ograniczenia wynikającego z długości wakacji. Swój kurs robisz tak długo zanim nie opanujesz teorii i praktyki na tyle dobrze, że twój instruktor będzie pewny dobrego przygotowania.

Pamiętaj kurs OWD robisz dla siebie by zdobyć początki. Musisz nurkować bezpiecznie a gdy jest bezpiecznie i komfortowo (komfort z nauki i zdobytego doświadczenia) to dopiero zaczyna się przygoda!

Nurkując na kursie OWD skupiamy się na technicznych sprawach, czyli obsłudze inflatora, uzyskaniu neutralnej pływalności, zakończeniu poszczególnych ćwiczeń sukcesem. Dużo mniej wtedy pod wodą widzimy. Przyjemność zaczyna się na kolejnych nurkowaniach po zakończonym kursie. Wtedy możemy już nurkować do 18m i nie musimy wykonywać samych ćwiczeń a raczej skupiamy się nad szlifowaniem doświadczenia i oglądaniem tego co dookoła nas.

Wujek dobra rada – czyli polecamy…

Po zakończeniu kursu PADI OWD, pochodzić jeszcze kilka razy ze swoim Centrum Nurkowym na basen i/lub na wody otwarte by w ramach swoich możliwości patentowych potrenować tego co nauczyliśmy się na kursie.

Warto jeszcze przez kolejne nurkowania przypominać i ćwiczyć sobie podstawowe ćwiczenia tak by stały się dla nas nawykiem! Pomaga to w późniejszym rozwoju naszego hobby jakim staje się nurkowania.

Wytłumaczenie użytych sformułowań nurkowych:

  • PADI DSD – Padi Discover Scuba Diving – intro nurkowe czyli poznaj czym jest nurkowanie ze sprzętem nurkowym.
  • PADI OWD – Padi Open Water Diver – podstawowy, pierwszy stopień nurkowy po, zdobyciu którego będziemy mogli nurkować do 18m głębokości.
  • Wody otwarte – Czyli w przypadku nauki nurkowania będą to jeziora.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

4 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

  4. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Targi Nurkowe w Poznaniu

Promowanie nurkowania to nasz obowiązek!