w

Jak zacząć nurkować?

No właśnie jak zacząć nurkować? Ale tak by nowy sport był dla nas bezpieczny oraz sprawiał nam olbrzymią przyjemność. Oto poradnik jak zacząć nurkować, by robić to sprawnie oraz odkrywać nowe podwodne życie.

Pewnie zauważyliście, że jesteśmy zakochani w nurkowaniu? Ale nie chcemy poprzestać na naszym hobby chcemy pomóc i Tobie w odnalezieniu w sobie frajdy do tego by zanurkować. Oto kilka ciekawych publikacji oraz porad jak zostać nurkiem.

Z serwisem Nurek Amator, dowiecie się jak szybko i sprawnie przejść szkolenie, na co zwrócić uwagę oraz jaki sprzęt potrzebujemy na początku naszej przygody z nurkowaniem.

Ukłonimy się również w stronę nurkowania w zimnych wodach panujących w Polsce oraz jak przygotować się do nurkowania w wodach ciepłych np. podczas wakacji w Egipcie.

Czemu warto nurkować?

Nim zaczniemy nurkować, warto chwilę zastanowić się czemu tak naprawdę warto poświęcić swój wolny czas na nurkowanie? Może to być chęć obejrzenia podwodnego świata? Praca nad własnym ciałem czy znalezienie spokoju pod wodą? A może zbliżający się wyjazd w ciepłe kraje gdzie można zwiedzać rafy? Czy chęć poszukiwania zaginionych miejsc pod wodą, eksploracji i nurkowania w nieznane.

Każdy z nas ma swój sposób na wytłumaczenie sobie chęci nurkowania, nurkujemy po różne doświadczenia i przygody. Ale jak zacząć by rozpocząć swoją własną nurkową przygodę?

Jak zacząć przygodę z nurkowaniem?

No tak, nim zaczniemy czerpać przyjemność z nurkowania, trzeba zrobić kurs. Przejść odpowiednie szkolenie, by otrzymać swój pierwszy stopień nurkowy, np. w najpopularniejszej organizacji na świecie PADI, stopień Open Diver Diver, czyli pierwszy stopień nurka dający nam możliwość nurkowania do 18m głębokości.

Wybierz się na Intro do Nurkowania

Nim zaczniesz kurs, można zacząć od Intro Nurkowego, czyli poznania w basenie czym tak na prawdę jest nurkowanie. Podczas intro będzie okazja do poznania sprzętu nurkowego oraz przede wszystkim spędzenia kilkudziesięciu minut pod wodą. Po Intro można już świadomie podjąć decyzję, że idziemy dalej z nurkowaniem czyli na kurs. A tak wyglądało Intro u nas… oraz nasze odczucia z nim związane.

Więcej o intro nurkowym tutaj:

Pierwszy oddech pod wodą – tylko spokojnie!

Idziemy na kurs nurkowy

Po intro będziemy już świadomie mogli podjąć decyzję, że nurkowanie jest dla nas. Jeśli nie zniechęciło nas intro a wręcz przeciwnie zachęciło do nurkowania to nie ma na co czekać, tylko wybrać się na pierwszy kurs nurkowy. Dzięki zakończeniu kursu będziemy mogli cieszyć się z nurkowania i zachować bezpieczeństwo.

To jest moment, gdy zapisujemy się na pierwszy kurs czyli Open Water Diver (lub pierwszy stopień w innej federacji nurkowej, jeśli poza PADI).

Warto poszukać najlepszej szkoły nurkowej w swojej okolicy. Pamiętajmy, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem, więc warto wybrać najlepszą szkołę nurkową. Tu z pomocą przyjdą polecenia oraz opinie, osób które w szkole się szkoliły. Jednocześnie im większa społeczność nurków dookoła szkoły tym lepiej.

Oczywiście polecamy zrobienie kursu OWD w Polsce. Tu wody są zimne oraz warunki pod wodą są dużo cięższe, niż w ciepłych krajach. Przygotuje to nas do nurkowania w każdych warunkach i o każdej porze roku.

Więcej o kursach nurkowania w Polsce napisaliśmy tutaj:

Czy warto robić kurs nurkowania w Polsce?

Jak przebiega kurs nurkowy?

Pierwszy kurs nurkowania jest połączeniem zajęć teoretycznych (tak, jest egzamin) oraz ćwiczenia na basenie oraz wodach otwartych (jezioro). To połączenie podstawowej wiedzy z zakresu nurkowania oraz ćwiczeń praktycznych, które przygotowują Ciebie do pierwszych kroków w nurkowaniu.

Nurkowanie jest jednak zajęciem partnerskim, zawsze pod wodę wybieramy się z partnerem lub grupą. Warto więc pomyśleć o wspólnym nurkowaniu ze znajomymi lub drugą połową.

Podczas kursu, dostaniesz cały sprzęt nurkowy, które będzie potrzebny do ukończenia kursu. Czyli ABC, piankę, jacket z butlą oraz wszystkie materiały do nauki. W systemie PADI jest to książka z filmem Video.

Oto kilka podstawowych ćwiczeń na zaliczenie kursu OWD:

Elementy kursu “Open Water Diver” – PADI

A cały zestaw ćwiczeń, znajdziesz również w naszej mini video akademii nurkowania:

https://nurekamator.pl/akademia-nurkowania/

Nim jednak przejdziesz dalej, przeczytaj nasz artykuł do końca, poruszymy również sprawy sprzętu nurkowego oraz jak warto rozwijać swoją pasję.

Może też więcej informacji o PADI OWD chcesz zdobyć? Oto mała publikacja z filmami poglądowymi o specjalizacji Open Water Diver:

Czym jest “Open Water Diver” w systemie PADI?

Początki nurkowania

No właśnie, zdany kurs OWD co robić dalej? Czy limit 18m nam wystarczy, jak czujemy się pod wodą i czy robić kolejny stopień? Ot na to pytanie należy odpowiedzieć sobie samemu. My po zakończeniu OWD wiedzieliśmy, że nic nie wiemy i trzeba szkolić się dalej.

Początki nurkowania – wiem, że nic nie wiem

Jak stać się lepszym nurkiem?

No właśnie co robić dalej po kursie? Ćwiczyć… powtarzać ćwiczenia, nurkować i cieszyć się z przebywania pod wodą. Najlepiej robić to wspólnie ze swoim centrum nurkowym, jeździć na wspólne wyjazdy, rozwijać pasję i kontynuować swoje szkolenie. Wybrać się na kolejne kursy, poznawać kolejne sposoby na spędzanie czasu pod wodą.

Gdy złapiesz bakcyla, przestaje Ciebie interesować sprzęt a nawet miejsce w którym nurkujesz. Nagle chcesz po prostu nurkować. Znaleźć się pod wodą i miło spędzać czas. Gdy stajesz się lepszym nurkiem, nagle zaczynasz odczuwać więcej przyjemności z samego przebywania pod wodą. Masz więcej czasu na zwiedzanie i poznawanie akwenów. Nie chcesz przerywać tej niesamowitej przygody jakim jest nurkowanie.

Jak stać się lepszym nurkiem?

Pomyślmy o sprzęcie nurkowym

Gdy zrobiliśmy kurs OWD, warto również pomyśleć o własnym sprzęcie nurkowym. Oczywiście zaczynamy od ABC, czyli maski, fajki oraz płetw. To minimum, które trzeba mieć ze sobą na każdym nurkowaniu. Warto więc mieć wygodną maskę, którą lubimy, płetwy które znamy i korzystać z prywatnej fajki.

Później przyjdzie do nas potrzeba posiadania własnego skafandra czy automatów nurkowych. Pomyśleć również warto o komputerze nurkowym by nurkowanie było bardziej świadome i bezpieczne.

Sprzęt jest bardzo szerokim zagadnieniem. Niektóry jest minimum, które powinniśmy posiadać inny jest dodatkiem, który sprawia, że nurkowanie nabiera nowego wymiaru.

Kupuj sprzęt we właściwej kolejności:

Kolejność kupowania sprzętu nurkowego – myśl o przyszłości

Od czego zacząć zakup sprzętu nurkowego?

No oczywiście od ABC, czyli maski, fajki i płetw. Więcej o pierwszym sprzęcie nurkowym, który warto kupić znajdziesz w artykule:

Zakup sprzętu do nurkowania – od czego zacząć?

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak nawinąć linę na szpulkę nurkową

GoPro – “Yab Yum” – W poszukiwaniu Majów pod wodą