w

Jak zdać kurs “Open Water Diver”

No właśnie jak zdać OWD tak by sprawiło nam to przyjemność a jednocześnie by nie był to dla nas kolejny “ciężki egzamin” do zaliczenia. Patrząc na naszych użytkowników, chyba znaleźliśmy złoty środek!

Jak zdać egzamin OWD?

Na samym początku trzeba sobie zadać pytanie czemu idziesz na OWD? Co sprawiło, że chcesz zostać płetwonurkiem, zakładać na siebie ciężki sprzęt, spędzać godziny na basenie oraz wodach otwartych i przygotowywać się do egzaminu?

Gdy mamy motywację

Tak więc wracamy do motywacji, czemu chcesz być nurkiem? Trzeba przysiedzieć przy tym pytaniu i odpowiedzieć sobie szczerze, czemu idziemy na kurs OWD? Co nas fascynuje w nurkowaniu (co nas nakłoniło) do tego by rozszerzać swoją wiedzę oraz praktykę.

Gdy mamy motywację, dużo lepiej idzie nam przyswajanie wiedzy oraz sama nauka. Idziemy na zajęcia z wielką przyjemnością oraz chcemy się uczyć podstaw nurkowania. My do dziś gdy mamy okazję idziemy na kursy OWD lub AOWD w celu przypomnienia sobie podstawowej wiedzy, pomocy kursantom oraz chcemy sobie przypomnieć jak to fajnie wyglądało u nas.

Gdy wiemy co dalej

No właśnie co chcesz robić ze swoją wiedzą po OWD? Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie, co dalej z Twoim nurkowaniem. Dużo łatwiej jest zdać egzamin, gdy wiążemy swoją przyszłość z nurkowaniem.

Blisko 8 na 10 osób, po skończonym kursie OWD przestaje nurkować. Dla nich jest to tylko coś, co trzeba zdać by mieć frajdę z posiadania “plastiku” i/lub akurat jechali na wyjazd w ciepłe kraje. Dla nich motywacja jest tylko “krótkoterminowa”. Warto jednak pomyśleć czy nie zostać z centrum nurkowym na dłużej. Poznajemy tu świetne osoby, mamy przyjemność wyjeżdżać na wspólne nurkowania no i nasza cała przygoda to dużo więcej niż OWD czy AOWD.

Nauka teorii nurkowania

Na kursie OWD dostajecie książkę oraz płytę DVD z filmem. Film jest dokładnie przedstawieniem tego co w książce ale w formie materiału video. By nauka szła nam szybko i miło, warto podzielić czas na książkę, testy w niej zawarte oraz na materiał filmowy tak by nas nie nudziła wiedza.

Lepiej zainteresować się co ta wiedza nam daje, jak przygotowuje nas do nurkowania? Potem trzeba ją potwierdzić w wodzie, sprawdzić co się przeczytało i zobaczycie, że to naprawdę działa i pomaga.

Oto sprawdzony proces nauki:

  1. Obejrzyj pierwszy rozdział filmu – jest to film bazujący na książce. Nim usiądziesz do czytania warto obejrzeć film, który nie tylko przekaże nam wiedzę ale pokaże fajne miejsca nurkowe (które mogą być dla nas motywacją).
  2. Przeczytaj pierwszy rozdział książki – czyli siadamy i czytamy ze zrozumieniem rozdział książki, potem robimy test na końcu rozdziału i jeśli pojawił się jakiś błąd warto powtórzyć ten fragment wiedzy.
  3. Poszukaj fajnych filmów o nurkowaniu na Youtube – no tak nauka nauką, ale czasem trzeba się odstresować. Mamy za sobą pierwszy rozdział, zobaczmy zatem jak wygląda nurkowanie na pięknych obrazkach. To naprawdę otwiera naszą wyobraźnię, a kto wie może i Ty znajdziesz błąd popełniony przez osobę na filmie?
  4. Zrób sobie 30minut przerwy – bo każdemu się należy odrobina odpoczynku. Wiedza jest ważna, ale tak samo jest ważny odpoczynek. Uczyć trzeba się z przyjemnością!
  5. Powtórz punkty 1-4 dla kolejnego rozdziału (jeśli masz siłę i ochotę) – czyli wracamy do nauki kolejnego i kolejnego rozdziału z książki. Cały materiał ze spokojem da się przerobić w 3-4h.

No więc już Wiesz jak przygotować się do egzaminu teoretycznego teraz zajmijmy się egzaminem praktycznym.

Nauka praktyki nurkowania

Teoria, teorią ale musimy zabrać się wreszcie za nurkowanie. Na samym początku, wszystkie podstawowe ćwiczenia opanujemy w basenie. Jeśli coś nie wychodzi, to się tym proszę nie przejmować. Praktyka czyni mistrza. Nie wszystko musi wyjść za pierwszym razem. Czasem trzeba spędzić kilka więcej chwil by opanować dane ćwiczenie.

Zachęcamy również po przeczytaniu artykułu by sprawdzić naszą małą Akademię Nurkowania, gdzie zobaczyć można filmy z ćwiczeniami praktycznymi: https://nurekamator.pl/akademia-nurkowania/

Oto kilka pomocnych przykładów jak przyswoić praktykę szybko i przyjemnie.

  1. Powtarzaj, powtarzaj i powtarzaj – czyli jeśli coś nie chce wyjść za pierwszym razem nie można się poddawać tylko trzeba powtarzać dany element, aż będzie on wychodził za każdym razem. To co na początku kursu może nas przerażać, pod koniec nie powinno nam sprawiać problemu. Każde ćwiczenie da się opanować a za kilkadziesiąt nurkowań będziecie się sami śmiali z siebie, że problemem mogło być na przykład zdjęcie maski pod wodą. Potem z nurkami, często opowiada się o tym co nam sprawiało problemy i są to naprawdę zabawne opowieści “przy ognisku”.
  2. Zadawaj pytania, dziel się doświadczeniem – rozmawiaj ze swoim instruktorem jak i z osobami w grupie. Jeśli coś Tobie nie idzie, może źle do tego podchodzisz. Może kto inny ma sposób, który będzie również dobry dla Ciebie? Każde ćwiczenie i każde nurkowanie na kursie da się spokojnie zaliczyć i jeszcze mieć z tego frajdę.
  3. Wprowadź grywalizację – albo tylko dla siebie albo zróbcie to w grupie. Możecie wspólnie ćwiczyć, wspólnie się uczyć oraz nagradzać się za dobrze wykonane zadanie. Nie wiem może to być cukierek, batonik albo inna nagroda. Jeśli uda się zrobić za pierwszym razem ćwiczenie to dostajesz 2 cukierki, jeśli za drugim lub trzecim to jeden cukierek a jeśli się nie udało podczas tego nurkowania musisz obejść się ze smakiem. Dodatkowo jeśli macie zgraną grupę to możecie również wspólnie wymyślić jak będzie wyglądało nagradzanie za przyswojoną wiedzę.
  4. Staraj się czerpać przyjemność – piszemy staraj się, bo na OWD myśli się o pływalności, oddychaniu, machaniu płetwami, partnerze, głębokości i milionie innych spraw a na czerpanie przyjemności pozostaje mało czasu. Ale jeśli nurkowanie jest dla Ciebie przyjemne mimo wielu wyzwać musisz wiedzieć, że na kolejnych kursach i po kolejnych nurkowaniach będzie już lepiej i tylko lepiej. Łatwiej i przyjemniej oraz zobaczysz pod wodą milion innych ciekawych rzeczy gdy przestaniesz walczyć bo praktyka sprawi, że wszystko stanie się automatyczne.

No i zdane…

Kurs OWD jest jak kurs na Prawo Jazdy, nikt nie lubi kuru, nikt nie lubi egzaminu ale jak zdamy prawko i zaczniemy jeździć to po kilku miesiącach czy latach, jazda będzie dla nas przyjemnością i czymś normalnym. Tak samo jest z nurkowaniem. Po 50-100 nurkach, będziemy mogli delektować się widokami i przyjemnością przebywania pod wodą a nie zastanawiać się jak nurkować. Będzie to już dla nas automatyczny nawyk. Tego wam życzymy i zachęcamy do kontynuowania przygody z nurkowaniem po zakończonym OWD.

Podobał się artykuł? Masz pytania o kurs OWD? Nie wiesz jak do niego podjeść? Chcesz porozmawiać o sprzęcie lub ćwiczeniach? Napisz do nas, zostaw komentarz lub dołącz do grupy Nurek Amator na Facebook’u.

Zobacz również inne artykuły:

Jak zacząć nurkować?

Nurkowanie – każdy znajdzie coś dla siebie

Czy warto robić kurs nurkowania w Polsce?

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konfiguracja techniczna na kursie OWD

Nowy chronograf dla nurków – Oris Aquis Chronograph