w

Jak stać się lepszym nurkiem?

Jeśli poważnie myślisz o nurkowaniu warto rozwijać swoją pasję oraz szkolić się. Dbać o sprzęt oraz poznawać nowe miejsca nurkowe. A wszystko w celu rozwoju swojego doświadczenia.

Nurkować jak zawodowiec

Oto kilka porad dla nurków tych początkujących ale również i tych mających za sobą nawet 100 nurkowań. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka, trzeba podczas nurkowania być świadomym niebezpieczeństwa oraz naszych ograniczeń. Oto kilka porad, jakie mogą pomóc w staniu się jeszcze lepszym nurkiem.

Dobre rady bezpiecznego nurka

  • Naucz się podejmować trafne decyzje – jeśli nie czujesz się dobrze, nie idź nurkować. Jeśli nie chcesz iść głęboko, nie rób tego.
  • Zachowaj dziennik (logbook) – jest to nieocenione narzędzie, niezależnie od tego, czy masz 5 czy 1000 nurkowań. To nie tylko żywy zapis twoich doświadczeń, to również miejsce do śledzenia wagi, zużycia mieszanek i używanego sprzętu. Posiadanie historii nurkowań zapewnia szybkie informacje na temat planowania nurkowania, prawidłowego wyważenia, wyboru właściwego sprzętu oraz informacje kiedy należy serwisować sprzęt.
  • Zaplanuj swoje nurkowanie – nie polegaj tylko na swoim divemasterze lub na komputerze, który jest zasilany baterią o ograniczonej żywotności.
  • Właściwa pływalność oraz sprzęt – od poziomu zużycia powietrza po delikatne poruszanie się pod wodą, aż po relaksację podczas nurkowania, wszystko sprowadza się do pływalności, a to oznacza odpowiednią wagę. Aby to zapewnić, przeprowadź kontrolę pływalności w następnym nurkowaniu, a następnie za każdym razem, gdy zmienisz coś, co wpływa na wagę, której potrzebujesz (inna grubość pianki, woda słonka w stosunku do słodkiej, inna wielkość lub typ zbiornika) i zapisz w dzienniku zarezerwuj ilość ciężaru potrzebną do każdego nurkowania. W ten sposób, nawet jeśli przejdziesz kilka lat bez nurkowania, możesz szybko przypomnieć sobie, ile potrzebujesz balastu w danej sytuacji.
  • Sprawdź sprzęt przed każdym nurkowaniem – sprawny sprzęt nurkowy jest bardzo ważny. Nie można lekceważyć żadnego drobiazgu odbiegającego od normy. To co jest małym problemem na powierzchni może stać się bardzo dużym pod wodą.
  • Nie daj się zwieść odczytowi manometru – nawet gdy ten wskazuje pełną butlę. Przed rozpoczęciem nurkowania weź trzy oddechy przez automat, obserwując wskaźnik. Jeśli igła nie przesuwa się z pełnej pozycji, powietrze jest włączone. Jeśli igła opadnie i odbije się z powrotem, twój zawór na butli nie jest do końca odkręcony. Jeśli igła opuści się, a następnie opada, aż do wskazania “0” powietrze było włączone, ale teraz jest zakręcone.
  • Zwolnij – większość nurków śpieszy się pod wodą. Dla większości zwierząt wodnych nurkowie są wielkimi, przerażającymi tworami, które robią mnóstwo hałasu i bałaganu. Kiedy zwolnisz i zrelaksujesz się, zwierzęta wyjdą i zobaczysz niesamowite życie. Zmniejszysz również zużycie powietrza i łatwiej znajdziesz neutralną pływalność.
  • Nurkuj, nurkuj, nurkuj – to najważniejsza porada. Spędzaj jak najwięcej czasu na nurkowaniu. Jeśli masz możliwość nurkować tydzień w tydzień bardzo szybko zdobędziesz odpowiednie doświadczenie. Z nurkowaniem jest jak z jazdą samochodem, jeśli nie jeździsz to nie zdobywasz doświadczenia.

Rozwijaj swoje umiejętności

Warto raz na jakiś czas wybrać się na nowe szkolenie. Nie ma nic lepszego, niż nauka nowych umiejętności pod okiem instruktora. Na pewno są różnego typu umiejętności, których jeszcze nie masz a które pozwolą Tobie cieszyć się z nurkowania jeszcze bardziej.

Każdorazowe skończenie dodatkowego kursu to zwiększenie wiedzy i doświadczenia. Po każdym kursie jesteśmy bardziej świadomi tego co może wydarzyć się pod wodą i jak radzić sobie z problemami.

Zobacz również:

Jak pakować się na nurkowanie by o niczym nie zapomnieć?

Co wybrać jacket, skrzydło a może SideMount?

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nurkowanie w lodowych jaskiniach Mont Blanc – Dokument

Co założyć pod suchy skafander?