w

Co założyć pod suchy skafander?

Dobrej klasy ocieplacz pod suchy skafander to istotny element każdego nurka. Po pierwsze dopasowany nie krępuje ruchów a jednocześnie daje nam najlepszą ochronę przed utratą ciepła tak ważną podczas nurkowania.

Utrzymanie ciepła jest istotne

Utrzymanie właściwego ciepła ciała jest kluczowym elementem podczas nurkowania. Jednocześnie warto zadbać o wygodę. Będąc suchym, ogrzanym i wygodnym możemy spędzić pod wodą znacznie więcej czasu.

Jak wiadomo zbyt duże wyziębienie jest bardzo niebezpieczne oraz może doprowadzić do drgawek a takie pod wodą mogą być bardzo niebezpieczne. Nie chcecie przecież stracić z ust automatu? Musimy się więc odpowiednio ubrać by zabezpieczyć ciało przed ochłodzeniem.

Co daje nam ocieplacz nurkowy?

  • Zapobiega wychłodzeniu organizmu – główną rolą jest utrzymanie temperatury ciała oraz zapobiegać wychłodzeniu organizmu. Gdy zachowamy optymalną temperaturę ciała będziemy mogli skupić się na nurkowaniu a jednocześnie nurkowanie będzie bezpieczne gdy zniwelujemy ryzyko wystąpienia zbyt dużego wychłodzenia.
  • Zapobiega przegrzaniu ciała – ocieplacz wyposażony w termoaktywne właściwości zapobiega poceniu się oraz przegrzaniu ciała (właściwie dobrany ocieplacz). Jeśli zminimalizujemy pocenie się oraz odprowadzimy niepotrzebne ciepło tak by zachować optymalną temperaturę ciała będziemy mogli dłużej pozostawać pod wodą. Przegrzanie i przepocenie może być równie niebezpieczne jak utrata ciepła.

Koniec ubierania się w nieoddychające ubrania. Już dziś warto skorzystać z alternatywy jaką daje nam ocieplacz. Pamiętajmy, że do suchego skafandra ubieramy się w dobrze dobrane warstwy odzieży pod skafandrem. Jeśli ubierzemy się zbyt obficie, wyjdziemy z wody przepoceni i przegrzani. Jeśli zbyt małą liczbę odzieży użyjemy skończymy nasze nurkowanie szybciej niż zakładaliśmy (zmarznięcie).

Najlepiej by nasza odzież była odpowiednio dopasowana do naszej sylwetki. Może zatem warto pomyśleć o ocieplaczu szytym na miarę?

Faun DIVER – ocieplacz szyty na miarę

Miło nam poinformować, iż wkrótce na łamach naszego serwisu pełen test użytkowy przeprowadzony na wielu nurkowaniach z ocieplaczem FAUN DIVER.

Jest to ocieplacz szyty właśnie na miarę (czyli musimy trzymać linię). Jak informuje producent został wykonany z bardzo ciekawego materiału Thermo Pile, który oczywiście ma oferować optymalną wygodę i ocieplenie. Cena jest bardzo konkurencyjna a z dodatkową kamizelką wygląda na ciekawy produkt nawet na zimowe nurkowania.

Nasz test ocieplacza FAUN:

Testowaliśmy Ocieplacz Faun

Co jednak najważniejsze ocieplacz powstaje pod nasze wymiary a jest ich sporo. Nim będziecie się cieszyli własnym ocieplaczem trzeba podać takie wymiary jak:

  1. Wzrost
  2. Obwód klatki piersiowej (w najszerszym miejscu)
  3. Obwód pasa mierzony na wysokości pępka
  4. Obwód bioder w najszerszym miejscu na wysokości pośladków
  5. Długość od dołka między obojczykami do wysokości krocza (przód)
  6. Długość od dołka między obojczykami do ziemi
  7. Długość od wysokości krocza do ziemi
  8. Długość ręki od końca obojczyka (wyrostek barkowy) do nadgarstka (mierzona w zgięciu do kąta prostego)
  9. Obwód bicepsa w napięciu
  10. Obwód przedramienia
  11. Obwód uda (najszerszym miejscu)
  12. Obwód łydki (w najszerszym miejscu)
  13. Szerokość pleców (mierzona od pachy do pachy)
  14. Obwód szyi (w najszerszym miejscu pod grdyką)
  15. Długość od pasa do ziemi (tył)
  16. Długość od wystającego kręgu szyjnego do ziemi (tył)
  17. Długość od wystającego kręgu szyjnego do pasa (tył)

Potem pozostaje nam jeszcze poczekać na uszycie i przesłanie do nas. No i oczywiście cieszyć się z użytkowania. A my DIVER’a po testujemy w różnych warunkach i podczas różnych nurkowań.

Ale skoro szyje się suche skafandry na wymiar, to ocieplacz również powinien być szyty na wymiar. A już dziś zapraszamy na stronę producenta: http://www.faun.com.pl/nurek

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak stać się lepszym nurkiem?

Nurkowanie to podróże i eksploracja