w

Pierwszy oddech pod wodą – tylko spokojnie!

Nie napisaliśmy o naszych pierwszych doświadczeniach podczas nurkowania. Czas naprawić ten błąd i opisać kilka uwag odnośnie pierwszego spotkania z nurkowaniem na lekcji prezentacyjnej.

Nie musisz od razu robić kursu

Większość szkół nurkowania proponuje przeprowadzenie kilkugodzinnego spotkania na basenie w celu poznania nurkowania. Tutaj nie wymagana jest od Ciebie, żadna znajomość techniki nurkowania. Wszystkim zajmie się opiekun.

PADI – Pierwszy oddech pod wodą

Jeśli zdecydujesz się spróbować możesz skorzystać z kilku godzinnego nurkowania z instruktorem. Poznasz podstawy sprzętu, zasady bezpieczeństwa oraz otrzymasz wykwalifikowaną opiekę instruktora.

Aby cieszyć się z nurkowania należy umieć poruszać się w wodzie (pływać) oraz nie posiadać przeciwskazań medycznych. Jeśli umiesz pływać i nie masz problemów medycznych możesz śmiało wyruszyć na basen.

Nasze pierwsze nurkowanie w Poznaniu / 2017

Pierwszy oddech – tylko spokojnie!

Pierwszy błąd jaki popełniłem było zbyt intensywne myślenie o wyrównywaniu ciśnienia przez wydmuchiwanie powietrza przez zaciśnięty nos. Tak, błąd na tyle poważny, że w głowie wydawało mi się, iż całe powietrze z płuc wyrzuciłem przez nos gdzie w rzeczywistości miałem pełne płuca.

Kolejne wdechy nie wychodziły, gdyż chciałem umieścić kolejną dawkę powietrza w już pełnych płucach. Gdy uświadomiłem sobie ten błąd (zaraz po wynurzeniu) poszło mi drugi raz dużo łatwiej!

Nie nastawiałem się tak bardzo psychicznie na wyrównaniu ciśnienia a bardziej pracowałem w głowie nad pełnym wdechem i pełnym wydechem. Po kilku pierwszych próbach, wszystko przyszło naturalnie i problem zniknął.

Przyjemność przede wszystkim

Podczas pierwszego nurkowania nie nastawiaj się na bicie “rekordów”i. Przede wszystkim nastaw się na świetną przygodę i zabawę. Jeśli Twoja psychika pozwoli się zrelaksować pod wodą to nie będzie żadnej siły, która Ciebie z tej wody wyciągnie! No może poza końcem zajęć lub powietrza w butli 😛

Nie zmuszaj się

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz nurkować to nie zmuszaj się. Jak szybko osobie uda się przezwyciężyć przyzwyczajenie oddychania przez nos oraz pokonanie swoich lęków jest rzeczą zmienną. Każdy z nas ma inne predyspozycje a nurkowanie musi sprawiać przyjemność a nie być “karą za coś”.

Jeśli masz problem z zanurkowaniem porozmawiaj z instruktorem. Może uda się Wam szybko znaleźć rozwiązanie a jeśli nie to instruktor pomoże w dalszym ćwiczeniu przed skorzystaniem z butli.

Czasem warto samemu wrócić na basen z rurką i maską by na małej głębokości potrenować oddychanie przez rurkę. Jeśli opanujesz ten element nurkowanie z aparatem oddechowym będzie takim samym wyzwaniem.

Zaufaj instruktorowi

Podczas poznawania nurkowania nie jest wymagane doświadczenie i wiedza. Instruktor sam stwierdzi na jakim poziomie się znajdujesz i co sprawia problemy. Zajmie się całym sprzętem tak by Tobie pozostało tylko delektowanie się nurkowaniem.

Czasem trudno jest zaufać osobie, którą pierwszy raz widzi się na oczy. Ale trzeba się przemóc i pozwolić sobie pomóc. Instruktorzy dbają na basenie nie tylko o dobrą zabawę ale przede wszystkim o bezpieczeństwo!

Pierwsze nurkowanie za tobą? Chcesz iść na kurs nurkowania? Przeczytaj również:

Dlaczego wybraliśmy system PADI i robimy OWD?

Zapraszamy również na oficjalną stronę PADI: https://www.padi.com

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nurkowanie dzisiaj zaczynamy

Pierwsza maska do nurkowania