w

Kolejność kupowania sprzętu nurkowego – myśl o przyszłości

O kolejności zakupu sprzętu nurkowego już pisaliśmy. Dziś odrobinę poszerzymy ten temat od strony użyteczności oraz planowania przyszłego nurkowania. Kilka zmian oraz porad bazujących na naszych doświadczeniach.

Zaczynamy od zakupu nurkowego ABC + D

To jednak cztery podstawowe elementy są podstawowym a jednocześnie pierwszym zakupem. Mówimy tutaj o Masce (pierwszy, najważniejszy zakup), płetwach paskowych/sprężynowych, butach oraz fajce.

To jest minimum sprzętowe, które już opisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Od tego warto zacząć i jest to podstawowe wyposażenie które już na podstawowy kurs OWD warto zabrać ze sobą. Później oczywiście właśnie ten komplet będziemy zabierać na każde nasze nurkowanie, tak więc lepiej nie oszczędzać na tych elementach.

Więcej informacji o zakupach:

Zakup sprzętu do nurkowania – od czego zacząć?

Drugi zakup – komputer nurkowy

Wszyscy się chyba zgadzamy, że kolejny zakup to powinien być dobry komputer nurkowy. Tutaj jednak, warto się zastanowić już podczas OWD i zaraz po OWD, czy nurkowanie jest dla nas. Co chcemy z niego otrzymać, czy jest dla nas tylko przyjemnością a może myślimy już o głębszych nurkowaniach niż rekreacyjne 30-40m?

Jeśli już teraz myślimy o nurkowaniu technicznym, nurkowaniach bardziej wymagających i chcecie poznać czym jest nitrox oraz trimix to warto kupić komputer techniczny dla zaawansowanych nurków. Czemu? Bo może się okazać, iż po roku od kursu OWD będziecie podchodzić pod kursy techniczne, szkoda po roku zmieniać komputer na inny.

Automat i Suchy Skafander

Jeśli planujesz szkolić się w Polskich zimnych wodach, warto pójść w suchy skafander zamiast pianki. Naprawdę komfort termiczny jest bardzo ważnym elementem przyjemności podczas nurkowania. Automat nurkowy zawsze możecie wypożyczyć, jaki by on nie był jednak nie zawsze można wypożyczyć suchy skafander.

Jest to dość duża inwestycja. Suchy skafander w zależności od marki i modelu w sklepie zapłacimy pomiędzy 4000 a 12tyś złotych. Jest to sporo! Ale inwestycja w dobry suchy skafander pozwoli nam w miły i przede wszystkim ciepły sposób nurkować w zimnych wodach przez nadchodzące lata.

Warto w tym momencie poszukać skafandra pod nasze planowane nurkowania. Pomyślcie po AOWD jakie nurkowania chcecie robić i dobierzecie pod to skafander.

Jeśli już teraz planujecie nurkować technicznie, chcecie poznać tajemnice nurkowania podlodowego a może nurkowania w jaskiniach pomyślcie o skafandrach pod wymagające nurkowanie techniczne. Często również nurkowanie na wrakach czy w jaskiniach, wiąże się z możliwością rozdarcia lub uszkodzenia skafandra od różnych przeszkód (np. ostre elementy wraku czy ostre elementy ciasnej jaskini) tu można pomyśleć o ekstremalnych skafandrach np. z Kevlaru.

Najważniejsze by dobrać skafander wygodny dla nas, wytrzymały, dostosowany do naszego nurkowania oraz z dobrym serwisem.

Więcej o zakupie używanego automatu nurkowego:

Jak kupić używany automat do nurkowania?

Jacket czy skrzydło

Ponowny element, który warto mieć swój jest to jacket lub skrzydło. Wszystko znów zależy od tego gdzie i jak chcesz nurkować. Więcej informacji o różnicach między Jacketem a Skrzydłem znajdziesz w innym naszym artykule tutaj:

Co wybrać jacket, skrzydło a może SideMount?

Wszystko oczywiście zależy jak często i gdzie oraz na jakie głębokości nurkujesz. Od tego wybierzesz sprzęt przeznaczony do swojej liczby butli (lub rebreadera), stylu nurkowania oraz aktualnie potrzebnego sprzętu w którym TY się czujesz idealnie.

Najważniejsze jest oczywiście nurkowanie wygodne i bezpieczne. Jeśli Twój sprzęt jest przystosowany do danego nurkowania i jest dla Ciebie wygodny oraz znasz go bardzo dobrze, to kolor czy krój sprzętu będzie zupełnie nie istotny. Ważne byś Ty oraz twój Buddy byli zaznajomieni ze sprzętem a podwyższa to niesamowicie bezpieczeństwo oraz jakość nurkowania.

Gdy zaczynaliśmy nurkować byliśmy zwolennikami pasa balastowego ale wraz z doświadczeniem przekonaliśmy, się również do balastu zintegrowanego ze względu na wygodę. Wszystko jest kwestią właśnie naszej wygody i w jakiej konfiguracji czujemy się komfortowo i bezpiecznie.

Komfort – czyli dodatki

Gdy już zdecydujemy się na nurkowanie w suchym skafandrze (po ukończeniu specjalizacji DRY SUIT) warto zadbać o odpowiedni ocieplacz. Sam skafander sprawi, że będzie nam sucho ale odzież zakładana pod skafander będzie również istotnym dodatkiem.

Oczywiście tutaj fajnym dopełnieniem będzie ciepły i wygodny ocieplacz. Ostatnio testowaliśmy ocieplacz polskiej marki, który jest prawdopodobnie najtańszy na Polskim rynku a jednocześnie niesamowicie wygodny i ciepły. Więcej informacji znajdziecie tutaj:

Testowaliśmy Ocieplacz Faun

Na sam koniec przedstawiamy bardzo ciekawy film, który jest dobrym materiałem pomocnym przy podjęciu własnych decyzji zakupowych:

https://youtu.be/ntRgzGyhc1Q

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

3 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprzęt nie jest najważniejszy… umiejętności są

Pierwsza Giełda sprzętu do Freedivingu na Facebook’u