w

Idealny Buddy – jak znaleźć idealnego partnera nurkowego?

Nurkowanie jest sportem partnerskim. Dziś podpowiemy po czym poznać idealnego partnera nurkowego (diving buddy). Te kilka porad pomoże wam wejść w nową jakość nurkowania wraz ze swoim dive buddy.

Podczas nurkowania dobry sprzęt to tylko połowa sukcesu. Warto też zadbać o drugą połowę czyli nurkować z osobami, którym się ufa i z którymi rozumiemy się bez słów (no jakoś pod wodą, ciężko jest rozmawiać) a przede wszystkim ufamy sobie oraz wiemy, że w razie sytuacji awaryjnej możemy liczyć na pomoc naszego partnera nurkowego.

Na kursie podstawowym

Nim opiszemy jak wygląda idealna współpraca między nurkami, warto pomyśleć jak to wygląda na pierwszym kursie nurkowym OWD czy idąc dalej również na AOWD. Wiadomo, kurs wymusza na nas pływanie w wybranych przez instruktora parach. Oczywiście sami się dopiero poznajecie i sami staracie dobrze współpracować pod wodą.

Właśnie zrozumienie, dopasowanie i współpraca jest idealnym początkiem do zdobycia znajomości na całe życie. Nawet na kursie podstawowym może się okazać, iż wasze drogi się nie rozejdą i będziecie dalej uczestniczyć we wspólnych wyprawach nurkowych.

Jak znaleźć idealnego partnera?

No nie będzie to łatwe. To możemy wam powiedzieć już od samego początku. Czasem są osoby z którymi od pierwszego nurkowania wszystko się układa bardzo dobrze a czasem brakuje nam zaufania. A właśnie od zaufania należy budować swoje przyjaźnie nurkowe.

Oto kilka porad czym powinien się charakteryzować idealny duet nurkowy:

Podobne charaktery

Bo nie tylko nurkowaniem człowiek żyle ale również razem wybierając się na nurkowania świetnie jest gdy siebie lubicie i macie o czym porozmawiać. Dobrze jest rozumieć się bez słów i dobrze ze sobą współpracować. Zaufanie i współpraca w każdym aspekcie od planowania po nurkowanie.

Planowanie i trzymanie się planu

Wspólnie nurkujecie? To również wspólnie planujecie nurkowania. A co ważniejsze trzymacie się założonego planu od A do Z bez wyjątku. Staracie się plan zrealizować oraz nurkujecie bezpiecznie zgodnie ze swoimi możliwościami oraz założeniami.

Każdy z partnerów powinien znać możliwości drugiego partnera. Dzięki wzajemnej znajomości, możecie szybko dobrać plan tak by odpowiadał wam obu oraz by nurkowanie było przyjemne dla każdego z Was.

Nie ma nic gorszego jak partner, który nie trzyma się blisko Ciebie i pod wodą robi co chce, nie patrząc na resztę grupy. Nurkowanie jest sportem partnerskim!

Doświadczenie i rozwój osobisty

Świetnie jeśli Twój partner jest doświadczonym nurkiem. Oboje również chcecie dalej się szkolić by poszerzać swoje możliwości jako nurek ale również jako idealny partner.

Jeśli należysz do nurków, którzy uwielbiają nowe specjalizacje i poświęcasz dużo czasu na zwiększaniu swojego doświadczenia warto by Twój partner miał podobne podejście do nurkowania. Ciężko będzie wam znaleźć wspólny język jeśli jedno z Was będzie chciało nurkować rekreacyjnie a drugie będzie nastawione na nurkowanie techniczne.

Zawsze warto wspólnie chodzić na kursy nurkowe oraz wspólnie ćwiczyć tak by poznawać Siebie coraz lepiej.

Wspólne zainteresowanie

Oczywiście ważne jest również wspólne zainteresowanie. Jeśli chcesz nurkować w jaskiniach nie będziesz szukać partnera, który się na tym nie zna oraz takich nurkowań nie chce wykonywać.

Może się zdarzyć, że będziesz mieć kilku partnerów nurkowych w zależności od rodzaju nurkowania, wymaganych uprawnień oraz wspólnych zainteresowań.

Tempo nurkowania

Kolejna sprawa, to przyjemność jaką sprawia Wam wspólne nurkowanie. Świetnie jest dobrać się również pod względem szybkości pływania oraz podobnego zużycia powietrza.

Jeśli pływacie w podobnym stylu oraz podobnie zużywacie powietrze w butli będziecie mogli planować dobór sprzętu tak by był on optymalny do wspólnych wypraw na podobne czasy przebywania pod wodą.

Nie warto też nurkować z kimś, kogo trzeba gonić lub gdy ktoś pływa dużo wolniej od nas. Czasem przyzwyczajenia nurkowe są od nas silniejsze i pływamy wg. naszego uznania i sposobu nurkowania. Warto by wszystko grało w grupie.

Znajomość sprzętu

Warto znać sprzęt swojego partnera. I to dobrze znać, tak by zawsze wiedzieć co zrobić w sytuacji awaryjnej. Jeszcze lepiej jeśli będziecie pływali w takich samych konfiguracjach (lub jak najbardziej zbliżonych).

Tutaj oczywiście wkraczają standardy takie jak DIR. Warto bez namysłu znać konfigurację swoją i partnera tak by zawsze móc szybko reagować na sytuacje awaryjne.

Zobacz również:

Uwaga jesteś za daleko – system partnerski w nurkowaniu

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nurkowanie – ekstremalny sport dla każdego

Nurkowanie specjalizacja DEEP zakończona sukcesem