Kilka informacji odnośnie nurkowania oraz problemu z brakiem mieszanki oddechowej w naszej butli. Co warto zrobić i jak nurkować bezpiecznie.
Na początku ważne jest aby być świadomym ile mieszanki oddechowej mamy w butli. Po pierwsze nadzorujmy nasz manometr i sprawdzajmy często ile zostało nam powietrza.
Oczywiście, to jeden z najważniejszych elementów. Kolejną sprawą, jest pozostawanie blisko naszego partnera nurkowego. Jeśli zabraknie nam powietrza, ważne jest pozostawanie w bliskim kontakcie, który pomoże wynurzyć się wspólnie w sposób bezpieczny.
Brak mieszanki oddechowej pod wodą
Ale to nie koniec. Zawsze należy pamiętać o podstawowych sposobach radzenia sobie z tego typu problemem.
Najlepszym sposobem będzie oczywiście nie dopuszczenie do takiej sytuacji. Jeśli już zabraknie nam powietrza, możemy:
- Wykorzystać zapasowe źródło powietrza (octopus) u naszego partnera. Wtedy robimy wspólne wynurzenie awaryjne.
- CESA – kontrolowane wynurzenie, czyli jedna z umiejętności, którą uczymy się na kursie podstawowym (OWD). Podczas kontrolowanego wynurzenia, nie zrzucamy balastu. Spokojnie wypływamy na powierzchnię.
- Porzucenie balastu – niekontrolowane wynurzenie. Stosuje się gdy jesteśmy poniżej 9m głębokości. Wyrzucamy balast, i uciekamy na górę. Oczywiście, pamiętajmy o tym, iż podczas porzucenia balastu występuje ryzyko wystąpienia choroby dekompresyjnej.