w

Fajka nurkowa czy jest nam potrzebna i kiedy się przydaje?

Czy fajka nurkowa jest niezbędnym elementem wyposażenia? Czym jest ABC dla nurka? Jak wybrać dobrą fajkę nurkową i kiedy z niej korzystamy? Czy faktycznie fajka jest nieodłącznym przyjacielem płetwonurka? Cała prawda o tym elemencie sprzętu nurkowego.

Czy potrzebujesz fajkę nurkową?

Oczywiście standardy są standardami, podczas szkolenia OWD uczymy się, że po wynurzeniu i/lub płynięciu do miejsca zanurzenia po powierzchni, warto korzystać z fajki by nie doszło do zalania dróg oddechowych. Oczywiście to skrajne przypadki, że ktoś się wodą zakrztusi.

Raczej chodzi tutaj o psychiczne przyzwyczajenie kursanta do korzystania z ustnika. Czyli ucząc się nurkowania, kursant w każdym momencie przebywania na powierzchni wody i pod wodą korzysta z ustnika. Mózg zaczyna wtedy szybciej przyzwyczajać się do korzystania z tak podanego powietrza.

Fajka jest również niezastąpionym elementem szkoleniowym, gdy staramy się kogoś namówić do nurkowania. Często jest problem podczas Intro, że kursant nie zanurzy głowy i będzie swobodnie oddychać pod wodą, przez automat. Z autopsji wiemy, że warto w takim momencie namówić kursanta do samodzielnego pływania po powierzchni basenu z fajką. Niech robi to w wolnym czasie przebywając na basenie szybko przyzwyczai się do ustnika, co później ułatwi w namówieniu do skorzystania z automatu.

Później nurek gdy ma za sobą już 30-40 nurkowań szybko dochodzi do wniosku, że nie potrzebuje fajki i trafia ona do szuflady. Podręczniki piszą, że do ABC należy fajka nurkowa, płetwy oraz maska. Płetwonurkowie bardziej doświadczeni nie korzystają z tego elementu a obok płetw i maski ich trzecim najważniejszym elementem ABC jest komputer nurkowy. Nie wierzycie? Wystarczy pojechać do często odwiedzanej bazy nurkowej i policzyć ile osób zabiera ze sobą fajkę?

Niestety 99% oferowanych produktów w sklepach jest duża i niewygodna do chowania w kieszeni suchego skafandra. Jednocześnie nie wiele osób nurkuje przy dużych falach, gdy zabezpieczenie w postaci rurki jest potrzebne.

Jaką fajkę nurkową kupić?

  • odpowiednią do twojego typu nurkowania
  • małą, łatwą do złożenia i schowania do kieszeni BCD lub suchego skafandra
  • z ergonomicznym i wygodnym ustnikiem
  • wygodną i uniwersalną

Kiedy korzystamy z fajki nurkowej?

Gdy jesteśmy na otwartych wodach a duże fale mogą zalać nam twarz. Wtedy dla swojego bezpieczeństwa, warto skorzystać z fajki. Również podczas wakacyjnych wypadów nad fajny akwen gdy nurkujemy bez ciężkiego sprzętu. Na kursie OWD. Warto już na początku zakupu fajki, rozważyć zakup elastycznego modelu, który można łatwo złożyć i schować do BCD.

Kupujesz swój pierwszy sprzęt nurkowy? Przeczytaj nasze inne ciekawe publikacje:

Zakup sprzętu do nurkowania – od czego zacząć?

Kolejność kupowania sprzętu nurkowego – myśl o przyszłości

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najdłuższa podwodna jaskinia na świecie odnaleziona w Meksyku

PADI TecRec – Film promujący szkolenia techniczne