w

Jak wybrać centrum nurkowe?

No właśnie jak świadomie wybrać centrum nurkowe z którym chcemy nurkować, uczyć się i rozwijać jako płetwonurek? Nie jest to proste zadanie, to połączenie poszukiwań i odrobiny szczęścia.

Wybieramy centrum nurkowe

Opinii jest więcej niż samych nurków. To nam oczywiście nie ułatwia podjęcia świadomej decyzji. Sam artykuł, jest czyjąś opinią, która nie musi się sprawdzić w Twoim przypadku. Jednak postaramy się tutaj przedstawić nasze podejście do wyboru odpowiedniego miejsca… wszystko zaczyna się od kilku prostych założeń, na bazie których będziemy podejmowali decyzję co dalej.

Czyli nim wybierzemy centrum musimy być świadomi, tego jak, gdzie i z kim chcemy nurkować. Jest to szczególnie trudne na początku przygody, gdy szukamy miejsca do zrobienia OWD. Nie myślimy jeszcze o kolejnych etapach naszej przygody z nurkowaniem. Jako, że statystycznie 8 osób na 10, nie robi kolejnych kursów po ukończeniu kursu Open Water Diver tym trudniej jest naprowadzić na wybór właściwego miejsca i instruktora.

Jaka federacja nurkowa?

PADI a może inna federacja nurkowa? Przed wybraniem centrum nurkowego, warto wybrać federację nurkową z którą będziemy chcieli się szkolić. Jeśli jesteśmy na początku naszej drogi nurkowej, warto wybrać federację dużą i rozpoznawalną na całym świecie. Może to być np. PADI (największa federacja nurkowa na świecie). Ale również inne federacje mają swoich  zwolenników. Nie będziemy tu pisali, która federacja jest najlepsza bo trudno jest to ocenić…

Poszukiwanie informacji… online?

Poszukując centrum nurkowego buszujemy po internecie lub jeśli mamy więcej szczęścia pytamy się o zdanie znajomego nurka. Poleci on wtedy prawdopodobnie centrum nurkowe do którego sam należy. Co nie jest złym pomysłem bo mamy już znajomego w centrum, który nas wprowadzi i pomoże na początku przygody.

Oczywiście warto przed podjęciem decyzji jeszcze poznać opinie o centrum nurkowym, instruktorach, zobaczyć jakie szkolenia oferują oraz jakie dodatkowe atrakcje są możliwe (wyjazdy, szkolenia za granicą, specjalizacje).

Sprawdźmy opinie innych osób, przeszukajmy fora i porozmawiajmy z osobami on-line. Wiele osób pomoże nam w wyborze dobrego centrum nurkowego.

Jedziemy do centrum nurkowego

Kolejną czynnością po wyborze jednego (lub lepiej kilku) centrów nurkowych będzie osobiste pofatygowanie się do centrum. Warto zobaczyć fizycznie jak wygląda siedziba centrum nurkowego, zapytać się o liczbę instruktorów, czy centrum wypożycza sprzęt a jeśli tak, to zobaczyć w jakim stanie jest wypożyczany sprzęt. Poznać ceny i ofertę szkoleniową oraz zapytać się czy centrum ma własny serwis a jeśli tak, to jakie marki serwisuje.

Już pierwsze dobre wrażenie sprawi, że wybór może być trafny. Przed szkoleniem porozmawiaj z instruktorem o tym jak może wyglądać Twój dalszy proces pogłębiania wiadomości. Gdzie centrum nurkuje oraz co oprócz szkoleń oferuje.

Centrum nurkowe to przyjaźń!

O tym elemencie wyboru pisze się chyba najmniej. A jest to bardzo ważny element! Bo przecież nurkowanie to przyjaźnie, to wspólne wyjazdy. Często spędzamy ze sobą w busie wiele godzin. Warto nurkować z osobami, które się lubi i do których ma się zaufanie.

Tak więc nie zapominajmy! Nurkowanie to przyjaźń na całe życie!

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pojawił się pierwszy numer Perfect Diver

GoPro Hero 7 Black – filmowanie pod wodą