Jet Fin – płetwy techniczne

Jeszcze niedawno pisałem o pierwszych płetwach zakupionych specjalnie pod kurs PADI OWD a dziś kolejny artykuł o płetwach do zadań specjalnych, czyli o przygotowaniu do AOWD i coraz więcej działań w celu poznania PADI TecRec. Czyli czemu płetwy Jet Fin są dobrym wyborem dla nurków technicznych i kiepskim wyborem dla nurków amatorskich… lecz wciąż wybieraną opcją.

Zmiana płetw, zmiana priorytetów

Spokojnie to nie koniec Rekreacji a dopiero początek przygody z nurkowaniem. Już teraz jednak, postępuje zmiana sprzętu i miejmy nadzieję, że i upodobań nurkowych. Kolejne wyzwania nachodzą a pierwszą z nich jest nauka pływania żabą. Czyli od nurków amatorskich do nurkowań bardziej świadomych droga się rozpoczyna.

Naszą przygodę z nurkowaniem rozpoczynaliśmy z płetwami Oceanic Vortex 12. Płetwami dzielonymi idealnymi na pierwsze kroki z nurkowaniem. Nie oszukujmy się podczas OWD nie stawiamy jeszcze tak wiele nacisku na prawidłowy techniczny sposób pływania. OWD ma nas przygotować do poznania czym jest nurkowanie. Do tego zastosowania płetwy dzielone wydały się nam idealne.

Teraz jednak nadchodzi moment na naukę pod bardziej techniczne i świadome nurkowanie. To już czas ćwiczeń w basenie i pracy nad techniką, kondycją fizyczną oraz manewrowością. Tutaj np. do pływania do tyłu płetwy dzielone się nie sprawdzą tak dobrze jak płetwy np. Poseidon Trident Fins.

Nauka kopnięć i większa manewrowość

Aktualnie rozpoczyna się przed nami nauka zaawansowanych kopnięć, manewrowości oraz powolnych ruchów pod wodą. Tak, tak chcemy pływać jak tylko wolno się nam uda, w celu jeszcze lepszego zwiedzania podwodnych tajemnic. Należało więc zadbać o płetwy idealne zarówno do mokrego skafandra ale i również do suchego, który mamy zamiar stosować po zakończeniu AOWD oraz specjalizacji suchego skafandra czyli PADI Dry Suit Diver.

Kopnięcia i technikę można bezproblemowo szlifować na basenie. Jako, że w momencie pisania tej publikacji pogoda staje się coraz bardziej kapryśna a temperatura spada przenosimy się do kwietna na basen. Będziemy tam szlifować trym i technikę kopnięć jak i ogólną sprawność przy wykorzystaniu nowych płetw Poseidona.

Tak więc poszliśmy w klasyczną konstrukcję typu Jet Fin od firmy Poseidon (model Trident). Czyli jak to wielu mówi, niezniszczalny model na dożywotnie użytkowanie. Jednocześnie modny, popularny i bardziej „techniczny”. Oczywiście nie idzie to jeszcze w parze z naszą „techniką nurkowania” ale nauka też idzie wraz z nowymi płetwami w nowy kierunek.

Płetwa dla początkującego nurka?

Niestety te płetwy nie są dla początkujących. Tak więc będzie nam się trudno w nich uczyło ale jednocześnie płetwa będzie od nas wymagała poznania właściwej techniki. Niestety te płetwy nie wybaczają błędów.

Warto wiedzieć, iż wchodząc w twarde płetwy odrobinę naginamy właściwą drogę. Na początku dużo łatwiej pływa się w płetwach miękkich. Zarówno ze względu na mniejsze wymogi co do siły ale również z praktycznego punktu – mniej skurczy. Jednocześnie miękkie płetwy są nadal bardzo popularne również wśród zaawansowanych nurków. To wszystko jest kwestią wyboru i predyspozycji. Ale wiadomo, trzeba spróbować wszystkiego…

Skąd popularność płetw typu Jet Fin?

Po pierwsze obok walorów pływania chyba najważniejszy jest element psychologiczny. Model Jet Fin jest z dużym powodzeniem stosowany od ponad lat 60’tych przez nurków technicznych. Płetwa tej konstrukcji jest chyba najstarszą ale wciąż popularną i masowo kopiowaną konstrukcją na rynku. Po prostu mając te płetwy wydaje się, iż nie zmienimy ich do końca życia. To model wybierany przez wielu znanych i cenionych nurków na świecie… no więc czemu „amator” też nie miałby spróbować ich mieć na nogach.

A teraz do konkretów w samej konstrukcji i jakości pływania w tych płetwach. Jest to standard, od którego warto wyjść w celu dalszego poznawania kolejnych, innych, nowatorskich i ciekawych modeli.

Techniczne walory konstrukcji Jet Fin

  • Duża siła ciągu przy pełnym ruchu płetwą – tutaj ważna jest technika pływania, ale dostajemy dużą siłę ciągu podczas właściwego pływania. Przydatne jeśli chcemy manewrować np. w stylu żabki.
  • Mała struga wody za płetwami – czyli nie wzbudzamy dna a więc pływając w wodach otwartych pozostawiamy niezmąconą wodę i lepszą widoczność.
  • Mniejsza wielkość – często pomijany fakt, ale płetwy typu JetFin w samej budowie są dość krótkimi płetwami. Przy jednocześnie dużej sile ciągu ta kombinacja jest idealna w ciasne miejsca (nurkowanie wrakowe i jaskiniowe).

Czego może spodziewać się amator?

  • Płetwa będzie wymagała od niego nadludzkich pokładów energii
  • Nie nurkujesz w suchym skafandrze? Złe wiadomości płetwa nie będzie idealna
  • Ciężka płetwa – czyli możliwy problem z trymem
  • Prawdopodobnie przereklamowana – tu różne opinie dla jednych kultowa konstrukcja dla innych relikt przeszłości (pozostawiam wybór Tobie drogi czytelniku)

Dowiedz się więcej o płetwach dzielonych Oceanic Vortex 12

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.