w

Kupujemy pierwsze płetwy nurkowe

Mares Plana Avanti Quattro - przyzwoite płetwy na początek przygody z nurkowaniem

No właśnie, jakie pierwsze płetwy kupić? Na co zwrócić uwagę oraz jakie płetwy będą dla nas najlepsze? Czy istnieją uniwersalne płetwy oraz czy istnieje najlepsza płetwa nurkowa?

Mares Plana Avanti Quattro – przyzwoite płetwy na początek przygody z nurkowaniem. Miękkie, solidne i wytrzymałe. Warto poszukać używanych płetw w dobrej cenie.

Pierwsze spotkanie z płetwami

Na początku przygody z nurkowaniem nie mamy swojego sprzętu. Pierwszą styczność ze sprzętem nurkowym będziemy mieli podczas Intro lub kursu OWD.

Podczas kursu OWD (Open Water Diver) dostajemy cały sprzęt nurkowy. W tym również pierwsze płetwy. Prawdopodobnie będą to płetwy paskowe (lub ze sprężyną) zrobione z lekkiej gumy. Będą to typowe płetwy do nurkowania rekreacyjnego. I bardzo dobrze, na początku przygody z nurkowaniem nie potrzebujemy płetw technicznych a tym bardziej twardych płetw.

Pierwsze płetwy

Pierwsze płetwy prawdopodobnie kupimy podczas kompletowania naszego ABC (Płetwy + Maska + Fajka). Płetwy należą do jednego z pierwszych własnych zakupów sprzętowych. Ale jaką płetwę wybrać by być zadowolonym?

Tutaj nie ma złotego środka. Ale na pewno nie musimy zbytnio przejmować się wyborem. Prawdopodobnie nie zainwestujemy w najdroższe płetwy 600-1000zł. Bo taka inwestycja na początku przygody nurkowej nie ma sensu. Mając nawet najdroższe płetwy dostępne na rynku nie sprawią one z nas świetnego nurka.

Dodatkowo twarde i ciężkie płetwy techniczne mogą nam nawet utrudnić nurkowanie. Źle dobrane płetwy również sprawią, że nasze nurkowanie będzie pozbawione zabawy i przyjemności.

Płetwy kaloszowe czy paskowe?

Jakie płetwy wybrać? Kaloszowe czy paskowe? Która płętwa będzie najlepsza dla mnie?

Gdy nurkujemy w zimnych wodach

Jeśli mamy zamiar nurkować w Polsce w zimnych wodach a czasem wyskoczyć do ciepłych krajów, wybór jest tu prosty – tylko płetwy paskowe (lub ze sprężynami). Płetwy paskowe dobieramy do rozmiaru swojej nogi oraz do buta.

Jeśli nurkujemy w mokrym skafandrze (pianka) i mokrym bucie, dobieramy płetwy pod właśnie takie obuwie. Płetwa powinna dobrze trzymać nasz but i stopę. Gdy nurkujemy w suchym skafandrze, dobieramy płetwę do buta suchego. Może się okazać, że musimy kupić inny rozmiar płetw do mokrego buta ja inny do suchego buta.

Przed zakupem warto płetwy przymierzyć. Zbyt duży luz szczególnie na boki będzie nam przeszkadzał. Dodatkowo płetwa nie powinna nas uciskać, by nie doszło do obtarć i innych kontuzji.

Gdy nurkujemy w ciepłych wodach

Gdy woda jest naprawdę ciepła, można zaryzykować zakup płetw kaloszowych. W tym przypadku, nie korzystamy z buta (mokrego lub suchego) a płetwę wkładamy na gołą stopę. Gdy nurkowanie jest krótkie w lekkiej konfiguracji, płetwa kaloszowa może być dobrym wyborem. Jeśli szukamy bardziej “standardowej” płetwy wybierzmy model paskowy (patrz wyżej).

Tecline Powerjet SE – świetne płetwy dla doświadczonego nurka. Jeśli macie okazję, spróbujcie zanurkować w modelu miękkim. Może być dobrym wstępem dla bardziej doświadczonych ale jeszcze nie technicznych nurków. Idealne do suchego jak i mokrego skafandra.

Płetwy miękkie czy twarde?

  • Płetwy miękkie – dobre na początek, gdy nie mamy dużej siły w nogach oraz nie posiadamy odpowiedniej techniki nurkowej. Płetwy miękkie pomogą nam w manewrowaniu oraz. Dzięki płetwie miękkiej nie zmęczymy się tak szybko. Płetwa taka posiada mniejszą siłę poruszania. Płetwa idealna na początek. Da nam dużo frajdy z nurkowania oraz nie będzie od nas wymagała tak wiele (siły, techniki, doświadczenia). Tego typu płetwy często są tańsze od odpowiedników twardych “technicznych” (z wyjątkiem płetw technicznych miękkich). Płetwa miękka “rekreacyjna” posłuży nam spokojnie przez pierwsze 1-2 lata nurkowania.
  • Płetwy twarde – płetwy lubiane przez nurków doświadczonych w tym nurków technicznych. Pomagają podczas prawidłowego utrzymania trymu w suchym skafandrze. Są cięższe jednak pozwalają precyzyjnie manewrować w trudno dostępnych miejscach. Wymagają od nurka dużej wprawy, siły oraz dobrej techniki. Nurek początkujący, może doświadczyć skurczy oraz zmęczenia podczas używania tego typu płetw. Proponowana dla osób, która wykonała minimum 100-150 nurkowań.

Kupujemy pierwsze płetwy

Oto nasze porady jak kupić pierwsze płetwy by być zadowolonym:

  • Kup płetwy używane – dobrej jakości płetwa używana to koszt 100-200zł. Pierwsze płetwy nie muszą być nowe.
  • Kup płetwy paskowe – płetwy kaloszowe są naprawdę rzadko wykorzystywane. Zakup taki nie jest uzasadniony w naszym klimacie. Kup płetwy paskowe (mogą być ze sprężynami), takie płetwy będą uniwersalne.
  • Płetwy miękkie na początek – gdy nie mamy dużo siły, nasza technika nie jest jeszcze idealna to wybieramy płetwy miękkie.
  • Nie szukaj płetw technicznych – płetwy typu Jetstream czy Poseidon to płetwy twarde, ciężkie oraz wymagające od nas doświadczenia. Na początku tylko zrazisz się używając takich płetw. Lżejsze płetwy będą dla nas wygodniejsze.
  • Dopasuj płetwy do buta/stopy – bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie płetwy. Wybierz płetwy wygodne, dobrze dopasowane do buta, które nie uciskają ani obcierają.
  • Kolor nie ma znaczenia – przez “czarny kolor” płetw nie będziesz szybszy. Tak na prawdę, kolor nie ma znaczenia. Wybierz takie płetwy, które się podobają. Pamiętaj jednak, wygodne płetwy są lepsze od płetw nie wygodnych ale “ładnych”.

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe GoPro Max

Mares ma 70 lat! – film promocyjny