w

Nauka nurkowania – 5-cio punktowe zanurzanie i wynurzanie

Jeśli chcecie bezpiecznie nurkować na wodach otwartych musicie nauczyć się systemu 5-cio punktowego zanurzania i wynurzania. To podstawowa wiedza z kursu OWD, którą należy opanować (na pamięć i w praktyce). Pomoże w prawidłowym rozpoczęciu i zakończeniu nurkowania.

5-cio punktowe zanurzanie

 1. Upewnij się, że Twoi partnerzy są gotowi – nurkowanie to sport partnerski i wszystkie czynności należy robić razem.
 2. Ustawić się w stronę obiektu na powierzchni lub pod jej wodą – znajdujemy punkt orientacyjny jeśli jest to możliwe. Może to być łódź, lina, brzeg lub opadające dno itp.
 3. Zmieniamy fajkę na automat – przed zanurzeniem oczywiście zmieniamy fajkę na automat. Będąc na powierzchni wody używamy fajki w celu ograniczenia zużycia powietrza w butli.
 4. Aktywuj swój komputer nurkowy – większość komputerów przed nurkowaniem przebywa w stanie uśpienia (oszczędzanie energii). Tuż przed rozpoczęciem zanurzania aktywuj urządzenie.
 5. Pokaż znak zanurzanie i wraz z partnerami rozpocznijcie zanurzanie z jednoczesnym opróżnianiem BCD. Pamiętaj, że nurkowanie jest sportem towarzyskim. Zanurzajcie się jednocześnie w całej grupie nurkowej.

5-cio punktowe wynurzanie

 1. Pokaż znak “ku górze” i upewnij się, że partnerzy są gotowi – zarówno wynurzanie jak i zanurzanie należy robić razem w grupie, chyba że wynurzenie jest awaryjne lub w innych uzasadnionych przypadkach (np. zagubiony nurek, etc.).
 2. Sprawdź wskazania swojego komputera nurkowego – wynurzając należy nadzorować wskazania komputera nurkowego. Sprawdź czy wynurzacie się w odpowiednio wolnej prędkości i nie zapomnijcie o przystanku bezpieczeństwa. Jeśli nie posiadasz komputera sprawdź czas, który będzie potrzebny do korzystania z tabeli nurkowej.
 3. Popatrz w górę i zacznij powoli płynąć do powierzchni, unieś inflator BCD (nie dodawaj powietrza).
 4. Wynurzaj się powoli nie przekraczając maksymalnej prędkości 18m na minutę – często zamiast prędkości wynurzania 18m / minutę tosuje się bardziej restrykcyjne 10m / minuta. Kontroluj swoją pływalność oraz komputer nurkowy by nie wynurzać się zbyt szybko.
 5. Wynurzaj się spoglądając ku górze, pozostawaj blisko partnerów – obserwuj czy nie ma nad tobą żadnych przeszkód. Zbliżając się do powierzchni wyciągnij rękę ku górze by przebić nią powierzchnię wody.

Opracowano na podstawie materiałów i kursu w standardzie PADI OWD.

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

 1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cosmiq+ Deepblu – komputer nurkowy

Baza miejsc do nurkowania – Żyję pod wodą