w

Nauka nurkowania to samodoskonalenie

Kursy nurkowe to przekazanie podstawowych informacji, porad, wytycznych dotyczących bezpieczeństwa oraz dobrej praktyki nurkowej. Wszystko pomiędzy to samodoskonalenie i “ciężkie” godziny pod wodą… zakończone opanowaniem wiedzy. Czyli jak nauczyć się nurkować?

Nauka nurkowania nie ma końca

Każdy z nas ma różne predyspozycje do nurkowania. Jeśli myślisz, że wiedza i doświadczenie przychodzą łatwo, to niestety musimy Ciebie rozczarować. Nim uzyska się odpowiednią wprawę i doświadczenie musi minąć sporo czasu.

Zaczynasz swoją przygodę od kursu OWD. Masz podstawową wiedzę czym jest nurkowanie rekreacyjne. Szukasz porad, wiadomości, nurkowego poradnika. Opinii jest tyle co nurków. Idziesz dalej, kończysz AOWD i tu pojawia się olśnienie… teraz to już w ogóle nie wiem jak nurkować. Tyle nauki, tyle ćwiczeń a jest coraz więcej pytań i nie widać odpowiedzi.

To jest ten czas, gdy poszukujesz pomocy. Rozmawiasz z innymi, słuchasz porad. Czasem pomagają a czasem dane rozwiązanie nie jest dla Ciebie. Każdy z nas inaczej nurkuje, każdy ma swoje silne jak i słabe strony.

Aby nurkować lepiej, trzeba spędzić wiele godzin pod wodą. Wszystko zaczyna z czasem przychodzić do Ciebie. Ogarniasz swój ulubiony sprzęt, testujesz różne rozwiązania i nagle zaczyna to działać.

Rozmawiaj, dziel się poradami, szukaj pomocy

Co możemy polecić, to jak najwięcej czasu spędzać w swoim centrum nurkowym, rozmawiać z instruktorami ale również innymi nurkami. Każdy może podpowiedzieć, każdy ma swoje rozwiązania, które można zawsze dopasować pod swój poziom. Nie bójmy się pytać! Odpowiedź jest na pewno znana i nie jest to jakaś wielka tajemnica.

Im więcej się nauczymy, tym bezpieczniej i pewniej będziemy nurkowali. Jeśli teraz widzisz u siebie jakieś braki, warto pomyśleć jak stać się lepszym nurkiem i co mogę zrobić by poprawić swoją technikę.

Boisz się nurkowania? Czyli czas pomyśleć, jak do swojego nurkowania wprowadzić spokój. Jakie techniki oddychania nam pomogą oraz jak opanować nerwy będąc pod wodą. Nie ma w tym nic dziwnego, że nawet po 60-80 nurkach wciąż coś nas drażni, i czasem zdarzają się gorsze dni. Spokojnie, inaczej będzie po 150 nurkach a jeszcze lepiej po 300. Doświadczenie pomaga nam w opanowaniu strachu i w lepszym nurkowaniu.

Zmieniamy punkt widzenia

Im dłużej nurkujesz, tym częściej wpadasz na nowe pomysły oraz zmieniasz punkt widzenia na różne sprawy związane z nurkowaniem. Ten sprzęt, który chciałeś mieć na początku przygody z nurkowaniem staje się dla ciebie w pewnym momencie przeszkodą w dalszym rozwoju.

To co na początku wydawało się niemożliwe, jest teraz twoją codziennością i nie sprawia większych problemów. Tak samo początkowe założenia, co chcesz osiągnąć przez nurkowanie mogą się zmieniać wraz z jedzeniem.

Ale to dobrze, nie stoimy w miejscu tylko rozwijamy nasze zaplecze sprzętowe i wiedzę wraz z kolejnymi nurkowaniami. Warto pamiętać, iż nurkowanie jest świetną zabawą i trzymając się zabawy, oraz tego co sprawia nam przyjemność rozwijasz swoją pasję zgodnie z zainteresowaniami. Idąc takim tropem nigdy nie znudzisz się nurkowaniem.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Targi nurkowe Dive Show Poland 2018

Nurkowanie wrakowe – M/S Georg Büchner