Nauka nurkowania – sprawdzamy sprzęt w systemie partnerskim

Przed każdym nurkowaniem należy sprawdzić sprzęt swój i partnera. Czyli kilka słów o tym czym jest KOKOS oraz na co zwracać uwagę przed wyjazdem na nurkowanie.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Jak zawsze uważamy, że nie tylko zabawa jest ważnym elementem nurkowania. Przede wszystkim nurkowanie powinno być bezpieczne! Przed każdą wyprawą nurkową oraz już będąc w bazie lub na łodzi sprawdź swój sprzęt przed jego montażem. Zwróć uwagę czy Twoja butla jest dobrze oznaczona, ma aktualne badanie oraz czy jest pełna.

Sprawdź jacket, skrzydło lub uprząż (zależy od systemu w którym pływasz), sprawdź automat pierwszego i drugiego stopnia, paski od płetw i same płetwy. Nie zapomnij również o sprawdzeniu maski, fajki oraz reszty sprzętu przed nurkowaniem. Najlepiej sprawdzić sprzęt jeszcze nim go zmontujemy i zaczniemy się w niego ubierać. Dużo łatwiej robi się serwis nie będąc już w piance i płetwach.

Dobrze przeprowadzona inspekcja własnego sprzętu jeszcze przed jego montażem pozwoli być zrelaksowanym a jednocześnie wiemy, że wszystko działa jak powinno.

Partnerskie sprawdzenie sprzętu

Przede wszystkim dajemy sobie i partnerowi sygnał, że wszystko jest gotowe a sprzęt przeszedł inspekcję bezpieczeństwa. Kolejnym elementem jest poznanie sprzętu oraz rozwiązywanie problemów zanim wejdziemy do wody.

Sprawdzenie czy sprzęt partnera został właściwie zmontowany – co dwie głowy to nie jedna. Często mogą pojawić się problemy jeszcze podczas samego ubierania o których nie jesteśmy świadomi. Warto by nasz partner wyłapał wszelkie problematyczne elementy. Bezpieczeństwo przede wszystkim i nigdy nie ma dość sprawdzania.

Poznajemy sprzęt partnera – sprzęt partnera nie będzie taki sam jak twój. Każdy nurek ma swoje własne preferencje w doborze sprzętu odpowiedniego do jego typu i stylu nurkowania. Warto jednocześnie poznać jak partner mocuje balast, czy i gdzie posiada oktopus, jaką ma butlę, jakiego typu mocowania posiada jego jacket lub skrzydło. Często warto porozmawiać z partnerem również gdzie przechowuje narzędzia tnące lub na jaki element (inny od twojego) należy zwrócić uwagę podczas kontroli.

Sprawdzenie sprzętu przed nurkowaniem / KOKOS

Po złożeniu sprzętu i jego założeniu na siebie wykonujemy sprawdzenie z partnerem swojego systemu na wzajem. Czyli druga kontrola czy wszystko jest na swoim miejscu i czy dobrze działa. W systemie PADI ta procedura nosi nazwę KOKOS (Kamizelka, Obciążenie, Klamry, Oddychanie, Sygnał OK).

Kamizelka (oraz inflator)

Sprawdzamy czy inflator został prawidłowo podpięty do węża. Sprawdzamy czy działają przyciski dodawczy i spustowy inflatora (pompowanie powietrza do kamizelki oraz czy działa spuszczanie powietrza z kamizelki). Jest to pierwsza czynność od której, powinniśmy zacząć naszą inspekcję.

Obciążenie (past balastowy / balast zintegrowany)

Sprawdzamy czy pas balastowy został dobrze zamontowany i czy klamra nie przycięła krzywo pasa. Jeśli nurek korzysta z balastu zintegrowanego z jacketem sprawdzamy czy balast jest na miejscu oraz czy można szybko go wypiąć/odpiąć.

Klamry

Sprawdzamy czy wszystkie klamry są zapięte a paski dopasowujące dociągnięte. Ostateczne dociągnięcie pasków wykona się w wodzie jednak na sucho należy zadbać, aby sprzęt był dobrze przypasowany do ciała. Zwróć też uwagę czy nie ma żadnego przekręconego pasa, poluzowanej lub uszkodzonej klamry oraz czy butla jest dobrze dopięta do jacketu.

Oddychanie

Wraz z partnerem sprawdzamy czy jego butla jest odkręcona a manometr znajduje się we właściwym miejscu i wskazuje odpowiednie ciśnienie (np. 200at). Wraz z partnerem sprawdzamy czy ułożenie węży jest poprawne oraz czy pierwszy stopień jest we właściwej pozycji oraz dobrze przykręcony do butli. Sprawdzamy automat drugiego stopnia oraz octopus. Najlepiej aby partner sam wiął do ust swój aparat drugiego stopnia i wziął 4-5 oddechów. My w tym czasie patrzymy na manometr czy wskazówka pozostaje w tym samym miejscu. Jeśli wskazówka szybko spada do zera prawdopodobnie zapomnieliśmy odkręcić butlę. Sprawdzamy działanie Octopusa w podobny sposób.

Sygnał OK (potwierdzenie poprawności)

Jeśli wszystkie poprzednie czynności zostały przeprowadzone poprawnie a niedociągnięcia wyeliminowany możemy dać znać OK (wszystko działa).

Po sprawdzeniu partnera role się odwracają. Teraz partner korzystając z tego samego schematu, sprawdza nasz sprzęt czy wszystko zostało poprawnie zmontowane. Sprawdzanie powinno być wykonywane przed każdym nurkowaniem. Gdy dojdziecie do wprawy zajmie wam ono 1-2minuty. Pamiętajcie jeśli nie znacie sprzętu partnera warto podczas sprawdzania zapytać się na co zwrócić uwagę.

Warto też przeczytać czym jest system partnerski: https://nurekamator.pl/nauka-nurkowania-system-partnerski/

KOKOS – film demonstracyjny

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.