w

Nauka nurkowania – System partnerski

Nurkowanie to przygoda i przyjemność (dla większości) oraz świetna zabawa ale zawsze z partnerem. Dziś opiszę wam czemu tak ważny jest system partnerski w nurkowaniu.

Idziecie na intro z… instruktorem

Gdy idziecie na wstęp do nurkowania, jest zawsze przy was instruktor. Jest on nie tylko nauczycielem i zabezpieczeniem, ale przede wszystkim partnerem. Wspólnie nurkujecie, tak by wasze doznania były najlepsze z możliwych oraz by nie zabrakło wsparcia, gdy pojawiają się drobne przeszkody.

Czy zauważyliście, że na intro dostajecie pomoc w ubieraniu pianki, zakładaniu sprzętu, jego sprawdzeniu oraz podczas schodzenia pod wodę i samego nurkowania? To właśnie rozumiemy przez system partnerski.

Na początku waszym partnerem jest instruktor i inne osoby z grupy. W przyszłości, gdy zdobędziecie wymarzone OWD czy AOWD to wy będziecie partnerami dla innych ale również inni będą partnerami dla was.

Bezpieczeństwo i partnerstwo

Zawsze nurkując należy pamiętać o bezpieczeństwie. Partner (jedna osoba minimum) lub grupa nurków wspiera się nawzajem pod wodą. Posiadając partnera jesteście pewni, że w razie problemów jest ktoś na kim możecie polegać, kto wam pomoże i będzie asekurował.

Warto nurkować w grupie gdyż otrzymujecie wiele wsparcia i pomocy praktycznej od współ-nurków. Podczas stosowania systemu partnerskiego będziecie mogli:

  • wspólnie planować nurkowanie – bo planowanie wspólnych podwodnych wypadów jest ciekawsze i bezpieczniejsze
  • pomagać gdy wystąpi problem – jeśli pojawi się problem przezwyciężycie go razem
  • wzajemna pomoc ze sprzętem – czyli aspekt praktyczności. Warto by ktoś pomógł Tobie założyć sprzęt a ty możesz się odwdzięczyć. Jest to dużo łatwiejsze i przyjemniejsze nurkowanie. Jednocześnie możecie sprawdzić poprawność montażu sprzętu i jego poprawne działanie
  • wspólnie przypominacie o czasie nurkowania i głębokości – dzielicie się swoimi danymi oraz wspólnie nadzorujecie czas i głębokość nurkowania
  • razem bawi się lepiej – no i oczywiście przyjemność ze wspólnego nurkowania jest dużo większa

Wspólna przygoda

Na samym końcu warto również poruszyć aspekt przyjacielski. Klub nurkowania to nie tylko miejsce, gdzie spotykają się indywidualne osoby. To miejsce, gdzie zostają nawiązane długotrwałe przyjaźnie, a nurkowanie jest tu wspólnym tematem do rozmów.

Świetnie jest spotkać się i porozmawiać o wspólnej pasji. Dużo milej będzie po udanym nurkowaniu wspólnie podzielić się swoimi przeżyciami dotyczącymi miejsca. W parze lub grupie robi się to dużo lepiej.

Zobaczycie, że wspomnień z udanego nurkowania nigdy nie jest mało. Można o nich rozmawiać godzinami i zawsze na nowo przeżywać.

Zobacz również:

Nauka nurkowania – sprawdzamy sprzęt w systemie partnerskim

A jakie są Wasze przygody z nurkowaniem? Podzielcie się nimi na naszej grupie na FB: https://www.facebook.com/groups/nurekamator/

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ruszya grupa wsparcia “fanów nurkowania”

Nauka nurkowania – znaki nurkowe