w

Nurkowanie z wadą wzroku

Czy można nurkować z wadą wzroku? Co z okularami? Dziś pomożemy wam w rozpoczęciu przygody z nurkowaniem nawet gdy mamy wadę wzroku.

Czy można nurkować z wadą wzroku?

Oczywiście, że można nurkować posiadając wadę wzroku. Wszystko zależy do samej wady oraz od tego jak ją zniwelować. Pod wodę nie zabierzemy okularów więc musimy znaleźć inne rozwiązanie. Warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz wygodę już podczas pierwszego kursu nurkowego.

Nurkujemy z wadą wzroku

Jest kilka możliwych wariantów. Wszystko zależy od naszej wady wzroku. Czy możemy bezpiecznie nurkować bez korekcji, czy wystarczą tylko soczewki kontaktowe a może musimy wybrać szkła korekcyjne do naszej maski.

  • Gdy wada wzroku jest mała – sam posiadam wadę wzroku. Nie widzę przedmiotów daleko oddalonych. Jednak moja wada jest na tyle mała, że swobodnie nurkuję. Pod wodą mamy ograniczoną widoczność. Ciekawe ryby i miejsca, są na wyciągnięcie ręki. Wszystko dookoła w odległości do 25-35m widzę dobrze. Moja wada nie przeszkadza mi podczas nurkowania.
  • Czy mogę nurkować w soczewkach? – oczywiście, można nurkować w soczewkach. Nasza maska gdy jest dobrze dopasowana jest szczelna. Oczywiście podczas kursu będziemy wielokrotnie ćwiczyli zalewanie maski, zdejmowanie jej oraz oczyszczanie. Tu proponuję by zamykać oczy podczas zalania maski i jej zdjęcia. Chodzi o to by woda nie ułatwiła wypłynięciu soczewek kontaktowych. Wybierz soczewki jednokrotnego użycia oraz zadbaj o odpowiednie nawilżenie soczewki i oka.
  • A co gdy wada jest większa? – gdy mamy dużą wadę wzroku i codziennie korzystamy z okularów mamy wariant zakupu maski z wbudowanymi soczewkami korekcyjnymi. Oczywiście zakup maski z soczewkami trzeba zorganizować jeszcze przed kursem OWD. Musimy w sklepie poinformować, że potrzebujemy maskę z soczewkami korekcyjnymi (maska dzielona + soczewki).
  • Są również wklejki do maski – są to specjalnie przygotowane szkła korekcyjne wklejane od środka do maski. Jest mniejsza możliwość dobrania korekcji, ale montaż jest możliwy w praktycznie każdej masce.

Mam dużą wadę wzroku jak się przygotować?

Oto mały poradnik dla osób z dużą wadą wzroku. Przede wszystkim, musimy zorganizować sobie maskę korekcyjną jeszcze przed rozpoczęciem kursu podstawowego. Tu niestety musimy udać się do dobrego sklepu nurkowego w celu dobrania maski.

Sprzedawcę poinformujmy, że posiadamy wadę wzroku i potrzebujemy maskę pod soczewki korekcyjne. Na rynku jest wiele masek, do których możemy zamontować szkła. Oczywiście przy zakupie i wyborze należy zabrać ze sobą receptę od okulisty na szkła. Skróci to proces zamówienia maski ze szkłami.

Po odbiorze maski jesteśmy gotowi by udać się na kurs OWD.

Jeśli wada wzroku jest duża i potrzebujemy specjalistyczne soczewki, warto kupić sobie dwie maski tak by posiadać jedną zapasową. W momencie uszkodzenia pierwszej maski od razu możemy dalej nurkować korzystając z zapasowej.

Gdy jesteśmy na safari w ciepłym kraju uszkodzenie maski korekcyjnej oraz brak zapasowej oznacza koniec naszego nurkowania. Gdy uszkodzimy maskę na samym początku wyjazdu, jego resztę spędzimy ponad wodą.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Cześć Moniko, wklejki trzeba poszukać on-line. Jeśli lubisz maski dzielone (bez jednej szyby), to są również dostępne maski do których można zamówić szkła korekcyjne. To chyba, najlepsze rozwiązanie aktualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nurkowanie z GoPro Hero 8 Black

Jak robić zdjęcia podwodne z GoPro?