w

Jak ograniczyć zużycie gazu podczas nurkowania?

Czy masz duże zużycie powietrza lub innej mieszanki oddechowej podczas nurkowania? Chcesz dłużej pozostawać pod wodą oraz efektywniej oddychać? Zobacz jak pływać oszczędniej.

Zbyt duże zużycie gazu? Huston mamy problem!

A więc porozmawiamy jak ograniczyć zużycie powietrza podczas nurkowania. Oczywiście przez powietrze mamy na myśli mieszankę, która aktualnie siedzi u Was w butli. Terminu powietrze użyliśmy dla ułatwienia i jako skrót myślowy. Oto sprawdzone sposoby na dłuższe nurkowanie na tym samym gazie.

Czy stale kończy się Tobie gaz szybciej niż innym nurkom w grupie? Czy często musisz zakończyć nurkowanie przed resztą grupy? Co się dzieje? I co możesz z tym zrobić?

Po pierwsze, możesz przestać się tym zadręczać. Ludzie są inni. Osoby o wolniejszym metabolizmie zużywają mniej tlenu. Osoby o mniejszym wzroście i wadze również potrzebują mniej powietrza od większych i cięższych nurków. Natura nie rozprowadza swoich darów w równym stopniu, a ty możesz nigdy nie być najwydajniejszym gazowo nurkiem. Ale spokojnie mamy kilka porad, które poprawią Twoje zużycie!

Serwisuj sprzęt i usuń przecieki

Nawet niewielki strumień bąbelków z gniazda automatu, jacketu, węży czy inflatorze może ograniczyć długość przebywania pod wodą. Sprawdź czy masz przecieki? Poproś swojego partnera nurkowego, aby spojrzał czy nie masz wycieku powietrza.

Zalana maska? Znów zużywasz niepotrzebnie powietrze, aby oczyścić maskę z wody. Jest to również źródło stresu, które niepotrzebnie podnosi szybkość oddychania, a tym samym zmniejsza wydajność gazową.

To samo dotyczy się wzbudzonego automatu. Jeśli twój automat zbyt często się wzbudza może to doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia powietrza.

Nurkuj więcej

Niedoświadczeni nurkowie zużywają powietrze w niesamowicie szybki sposób. Powodem jest niepokój. Nurek amator jest nerwowy, a automatyczna reakcja jego ciała na niebezpieczeństwo to zwiększenie metabolizmu, podwyższone tętno i szybkie oddychania. Jest on gotowy uciekać z wody. Całe to zdenerwowanie wpływa na podwyższone zużycie powietrza.

Staraj się nurkować często. Dobrze by było nurkować minimum raz w tygodniu. Jeśli nie masz czasu i okazji na wyjazdy na wody otwarte, warto również ćwiczyć nurkując w basenie. Zapytaj się w Twoim centrum nurkowym czy organizują nurkowanie w basenie (np. podczas zimy).

Nurkuj wolniej

Nurkowanie to nie wyścig. Nurkując po woli zużywasz mniej energii oraz powietrza. Staraj się być zrelaksowanym i wraz ze swoim partnerem nurkujcie wolno wykonując swój plan nurkowania.

Zależność zużycia energii a prędkością jest większy niż myślisz. Jest to funkcja wykładnicza proporcjonalna do kwadratu prędkości. Zatem pływanie dwa razy szybciej wymaga czterokrotnie więcej energii i powietrza. Czyli pływając o połowę wolniej będziesz używał tylko jednej czwartej powietrza. (Wszystko zależy od predyspozycji nurka i aktualnego wypoczęcia w dniu nurkowania.)

Oddychaj wolno i głęboko

To chyba pierwsze co słyszysz podczas intro. Nie wstrzymujemy oddechu, oddychamy wolno i głęboko! To właśnie od rytmu i sposobu oddychania zależy jak wiele gazu zużyjesz. Głęboki oddech jednocześnie pomaga w utrzymaniu spokoju i ograniczeniu stresu a to przekłada się na oszczędność zużycia gazu.

Samo oddychanie również zużywa naszą energię więc im będziemy robić to spokojniej tym mniej jej zużyjemy. Próbuj długiego, powolnego wdechu, aż twoje płuca będą pełne, potem długi, powolny wydech, aż będą puste.

Tlen pobrany z mieszanki oddechowej podczas każdego wdechu, ale nie wchłonięty do twojego krwioobiegu, jest marnowany.

Tak jest w przypadku krótkich, płytkich oddechów. Duża część powietrza, które wdychasz, wypełnia twoje gardło i oskrzela, ale nie dociera do płuc, zanim zostanie wydalone. Musisz wziąć kolejny płytki oddech wcześniej, ponieważ nie dostarczyłeś wystarczająco dużo tlenu do krwi. Marnujesz zatem dużo powietrza a jednocześnie nie dostarczasz jego w potrzebnej ilości.

Bądź wypoczęty

Odpocznij przed nurkowaniem. Dzień wcześniej idź szybciej spać. Zmęczenie to stres. Jeśli zaczynasz nurkowanie zmęczonym, twoje ciało musi ciężej pracować, aby pokonać zmęczenie, więc oddychasz mocniej.

Kac jest też stresem. Możesz myśleć, że jesteś trzeźwy rano, ale w rzeczywistości alkohol i inne leki wpływają na twoją fizjologię następnego dnia. Zadbaj o spokojny sen, odpowiednią dietę i wypoczynek.

Nie używaj rąk

Nie używaj rąk – używaj płetw. Pływanie rękami jest bardzo nieskuteczne oraz powoduje, że pracujesz ciężej, co z kolei przyspiesza twoje zużycie powietrza. Oprócz zwiększonego zużycia powietrza dodatkowy wysiłek wpływa na podniesienie tętna i zdenerwowanie. Reasumując stres i wysiłek uniemożliwia nam ograniczenie zużycia powietrza.

Utrzymuj optymalną temperaturę ciała

Dbaj o utrzymanie optymalnej temperatury ciała w szczególności nie na wychłodzenie. Im jesteś zimniejszy, tym więcej energii zużywa twoje ciało i tym więcej powietrza będziesz potrzebować. Pamiętaj, że tracisz ciepło dużo szybciej w wodzie niż na powietrzu, więc upewnij się, że nosisz odpowiednią ochronę termiczną (skafander, ocieplacze), aby uniknąć zbytniego wychłodzenia.

Utrzymuj neutralną pływalność

Utrzymanie neutralnej pływalności jest kluczem do oszczędnego zażądania gazem. Jeśli nie jesteś w stanie neutralnej pływalności wciąż zużywasz energię a co za tym idzie powietrze, aby utrzymać stałą głębokość. Jeśli nie jesteś neutralny, nie możesz ślizgać się w wodzie i nie możesz bez wysiłku wisieć w toni.

Ogarnij swój sprzęt

Im bardziej opływową sylwetkę osiągniesz pod wodą, tym mniej będziesz zużywać niepotrzebnej energii podczas nurkowania. Nurkując powinieneś ślizgać się w wodzie, unosić bez problemu. Każdy element wyposażenia, który zwisa i wystaje zmniejsza twoją opływowość. Jednocześnie zużywasz więcej powietrza gdyż potrzebujesz więcej energii do sprawnego przemieszczania się.

Przed wejściem do wody oraz już podczas samego nurkowania, sprawdź czy wszystkie elementy znajdują się na swoim miejscu. Czy nic nie wystaje, czy nie ciągniesz wiszącego oktopusu np. po dnie. Każdy drobiazg może zwiększyć Twój wysiłek pod wodą i konsumpcję powietrza.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uranowe Szaleństwo – nurkowanie w kopalni

Divemaster po godzinach – opinie, ciekawostki, fakty