w

Uranowe Szaleństwo – nurkowanie w kopalni

Nurkowanie w kopalni. Wiele filmów pokazuje nurkowania w jaskiniach ale nie wiele filmów pokazuje nurkowania w zalanych kopalniach. Dziś przedstawiamy wam niesamowity film o nurkowaniu w nieczynnej, zapomnianej i zalanej kopalni uranu w Polsce.

Uranowe szaleństwo – wersja reżyserska

Od reżysera

“Uranowe Szaleństwo” jest dla mnie czymś szczególnym. Czymś, na co poświęciłem tysiące godzin pracy, przemyśleń, poszukiwań rozwiązań w tak nowej dla mnie sztuce, jaką jest dokumentacja filmowa.

Przestawiona historia jest… tylko historią. O nurkowaniu, nurkowaniu jaskiniowym, Kopalni Podgórze, pracy zespołowej, zabawie, itp… Generalnie, zrobiliśmy fajną akcję, której miałem przyjemność być kierownikiem, przy okazji coś tam nagrałem. Następnie, przy okazji, zrobiliśmy wywiad z Michałem. Piotrek Kardasz, przy okazji, podpowiedział mi kilka ciekawych trick’ów, a następnie przy okazji pomógł…. i poszło… Był fun, była przygoda i wizja…. Hollywood!

Dzięki wszystkim za udział w akcji, dobre słowo, miłą zabawę. Ku potomnym! dla wnuków!

O projekcie – o nurkowaniu

Film opowiada o nurkowaniu ekstremalnym, czasie i sekretach, które pomimo upływu lat, skutecznie bronią się przed ujawnieniem. Miejscem akcji jest Kopalnia Uranu ‘Podgórze’ w Kowarach. Jej głównym celem istnienia, w latach 50tych ubiegłego stulecia, było wydobycie surowca dla potrzeb budowy bomby atomowej w Związku Radzieckim.

Dzięki ówczesnym władzom, kopalnia była jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic PRL. Dzisiaj, dostępu do swoich kilkudziesięciu kilometrów korytarzy, broni sama. Tylko nieliczni, którzy są w stanie zmierzyć się z ciemnością i całkowicie zalanym wodą labiryntem oraz szybko upływającym czasem, mają dostęp do niewielkiej części skrywanej tajemnicy.

Dokument opowiada o jednym z projektów, w trakcie którego grupa nurków jaskiniowych podejmuje próbę dotarcia do niezbadanych dotąd zalanych część kopalni. Czas w trakcie tego typu działalności ma znaczenie kluczowe. Minuta dla nurka pracującego ponad 100m pod powierzchnią to zaledwie kilka oddechów. Jednak ta sama minuta na powierzchni, to kilkaset ciężkich westchnień i przestąpień z nogi na nogę w oczekiwaniu na powrót i wynurzenie kolegów eksplorujących podziemia i poznających prawdziwe oblicze Kopalni – najgłębszego miejsca nurkowego dostępnego w Polsce.

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2015
Czas projekcji: 40 min (wersja reżyserska)
Reżyseria: Przemysław Głębocki
Scenariusz: Przemysław Głębocki
Zdjęcia: Przemysław Głębocki, Ryszard Deneka, Piotr Kardasz
Muzyka: April
Montaż: Przemysław Głębocki
Producent: Przemysław Głębocki
Produkcja: e-przemek.pl/Kardasz.net

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Freediving – “Nine for IX”

Jak ograniczyć zużycie gazu podczas nurkowania?