w

Nurkowanie ze skuterem (DPV) jest super!

Czy warto nurkować ze skuterem podwodnym? Ależ oczywiście, to świetne i przydatne urządzenie, z którym warto się zaznajomić. Daje olbrzymią przyjemność i pomaga pokonywać znaczne odległości pod wodą.

Czy warto robić specjalizację na skuter podwodny?

To chyba musowe szkolenie! Daje wiele frajdy a wykorzystywanie skutera nurkowego jest niezapomnianym przeżyciem. Podczas naszego szkolenia, żałowaliśmy, że tak szybko minęły dwa dni pod wodą ze skuterem. Uzależnienie pozostało, trzeba sprawić sobie własne skutery.

Ale oczywiście nim pomyślisz o zakupie skutera trzeba przejść odpowiednie szkolenie. Nauczysz się na nim podstaw budowy skutera, obsługę przed nurkowaniem oraz samego nurkowania ze skuterem. Trzeba ustawić pod siebie uprząż, po testować pływalność a potem pozostaje sama zabawa. Warto podczas nurkowania ze skuterem być wyposażonym w skrzydło z pasem krocznym. To właśnie tam podpinamy skuter uprzężą i to ten element pozwala pozostać w stałym kontakcie z maszyną.

Wygoda w mgnieniu oka

Pokonywanie dużych odległości nie sprawia problemu. Możemy dopłynąć do miejsca docelowego w bardzo szybkim czasie a to wszystko bez zmęczenia. Co ciekawe większość dużych skuterów pozwoli swobodnie poruszać się pod wodą w kilka osób. Czyli nasza grupa 2-3 nurków może razem dopłynąć do pewnego miejsca ze skuterem a potem wracać do punktu wyjścia z płetwy.

Mitem jest, że skuter podwodny jest tylko dla nurków technicznych. Świetnie sprawdza się również podczas nurkowań rekreacyjnych. Gdy zwiedzasz z zewnątrz wrak lub podwodne miejsca w bazie nurkowej oszczędzisz czas na poruszaniu się między atrakcjami.

Gdy nurkowaliśmy w bazie nurkowej ProDivers w Ińsku (https://www.facebook.com/BazaNurkowaProDiverswInsku/) i zwiedzaliśmy podwodne atrakcje, nurkowanie z płetwy w grupie by zwiedzić wszystkie miejsca zajęło nam 3 wejścia po 45 minut. Gdy później powtórzyliśmy trasy z użyciem skutera po 15 minutach mogliśmy kończyć nurkowanie lub pozostać dłużej w ciekawych miejscach. Oszczędność mieszanki oddechowej na podróż jest niezastąpiona.

Bezpieczeństwo jest ważne

Skuter nurkowy jest naprawdę szybki! Do tego musisz opanować podstawy manewrowania by nie zrobić krzywdy sobie oraz innym nurkom.

Jednocześnie duże prędkości to również ryzyko zbyt szybkiego wynurzania się. Zawsze podczas wynurzania podczas używania skutera kontroluj swój komputer i prędkość wynurzania czy przypadkiem jej nie przekraczasz. A warto wiedzieć, że może się to zdarzyć częściej niż się spodziewamy.

Przed wejściem sprawdź czy skuter jest dokładnie skręcony a akumulatory naładowane. SZEROKIEJ podwodnej DROGI.

Najwięksi producenci:

W tym zestawieniu przedstawiamy producentów skuterów profesjonalnych tak zwanych “Expedition Grade”, czyli sprzętu dla nurków technicznych oraz wymagających nurków rekreacyjnych. Skutery te charakteryzują się długim czasem pracy, dużymi prędkościami i bardzo dużym zasięgiem.

Są to marki produkujące niezawodne rozwiązania dla wymagających a jednocześnie skutery, które posłużą nam wiele lat.

Oczywiście jedynym mankamentem posiadania własnego skutera jest duża cena. Profesjonalne skutery to koszt 25,000-45,000zł za sztukę.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aqua Lung i770R – nowy komputer nurkowy

Nurkowa Odyseja – Nurkowanie Podlodowo-Jaskiniowe