Bez tych drobiazgów wyjazd nurkowy będzie utrudniony. Oto kilka rzeczy, które niesamowicie ułatwiają podróże nurkowe a często o nich zapominamy. Już dziś dołącz do listy obowiązkowych elementów w torbie nurkowej.
Okulary przeciwsłoneczne
Nie wiedząc czemu, to jest jeden z tych drobiazgów, którego zawsze zapominam. Albo zapomnimy albo zgubimy. Naprawdę ciężko jest bez okularów słonecznych w gorących krajach np. nurkując z morzu czerwonym w Egipcie.
Okulary które wybierasz powinny posiadać filtr UV400(zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym). Również ważne, by okulary były wyposażone w soczewki polaryzacyjne. Soczewki polaryzacyjne zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort widzenia, zwłaszcza w przypadku wody odbijającej światło.
Naprawdę przyzwoite okulary z filtrem UV400 oraz soczewkami polaryzacyjnymi można kupić za około 100-150zł. Więc zamów sobie 2-3 pary, tak by nawet w monecie ich zgubienia mieć zapas. A dla bardziej wymagających użytkowników, można rozważyć również warstwę ochronną REVO oraz soczewki fotochromatyczne.
Pojemny power-bank
Wyładowana bateria w telefonie? Często na lotnisku czy łodzi nie ma możliwości podładowania telefonu. To chyba normalka na wakacjach. Zawsze chcemy mieć telefon przy sobie a często nie ma okazji lub czasu go naładować. Tu z pomocą przychodzi power-bank. Rozważając zakup power-banka wybierz modele o większej pojemności minimum 10000mah.
Niektóre duże i droższe modele potrafią naładować również laptopa czy tablet. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w małą przenośną ładowarkę do telefonu i power-banku, którą uda się wykorzystać w holu hotelowym. Nie waży ona wiele i często się przydaje.
Wygodne klapki lub japonki
Nurkowanie to sport wodny, więc i obuwie będzie narażone na zamoczenie. Na łodzi nurkowej chodzimy bez obuwia a do portu często dowozi nas wygodny bus. Szkoda zabierać ze sobą buty sportowe. Lepiej w upalne dni wybrać klapki lub japonki.
Jest to również przydatny gadżet podczas korzystania z ogólne dostępnych pryszniców oraz toalet w bazach nurkowych. Klapki i japonki są tu niezastąpione!
Krem do opalania
Krem ochronny jest bardzo ważnym elementem w ciepłych krajach. Wybierz wodoodporny krem do opalania. Będąc w ciepłych krajach dobry krem potrafi kosztować około 30-40 euro. Kupując krem wybierz z dużym filtrem ochronnym 30+ oraz sprawdź czy producent gwarantuje wodoodporność kremu.
Czapka z daszkiem i czapka zimowa
Najlepiej sprawdza się czapka z daszkiem. Nie zwieje jej wiatr, jest wygodna i chroni naszą twarz, głowę oraz wzrok przed palącym słońcem. To nieodzowny element każdego podróżnika.
Jeśli nurkujesz zimą to oczywiście, zamieniamy czapkę z daszkiem na czapkę zimową. Pozwoli ona utrzymać nam ciepło ciała przed nurkowaniem, jak i ogrzać ciało po nurkowaniu. Zimowa czapka jest naprawdę bardzo dobrym partnerem, nawet na ciepłych morzach podczas wietrznego rejsu łodzią nurkową.
Odzież termiczna
Odpowiednia odzież termiczna to nasz przyjaciel. Czy to nurkujesz w ciepłych lub zimnych wodach. Nawet w upalnym Egipcie w nocy przyda się cieplejsza kurtka czy dłuższe spodnie.
Dobrym pomysłem jest również noszenie termoaktywnych koszulek, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, ale również pomogą odprowadzać pot.
Termokubek
Ten patent sprzedał mi Grzesiu podczas niedawnej wyprawy do Egiptu. O termokubku zapominamy a jest on nieodzownym elementem podczas wyjazdu nurkowego. Nie tylko pozwoli utrzymać napoje we właściwej temperaturze, ale również nie będziesz skazany na nie do końca domyte szklanki w hotelowych barach.
Wybierz kubek o pojemności 0,5-0,7l. Możesz go zabrać na łódź, jak i delektować się zimnymi napojami podczas odpoczynku na plaży.
Wodoodporny worek
Bardzo przydatny element zarówno by utrzymać suche rzeczy suchymi ale również do transportu naszego mokrego sprzętu nurkowego. Worek kup jak najlżejszy i łatwy do zrolowania.
Na łodzi schowasz do niego ręcznik, strój kąpielowy, kremy i inne potrzebne drobiazgi. A na koniec wyjazdu zapakujesz (jeśli masz duży worek) mokry sprzęt nurkowy by wysuszyć go w hotelu przed odlotem do domu.
Narzędzia i części zapasowe
Warto zabierać ze sobą podstawowe narzędzia nurkowe oraz części zapasowe. Zawsze warto mieć oringi, smar czy zapasowy wąż. Niektóre automaty nurkowe jak np. Poseidon, korzystają z innych węży nurkowych, i uniwersalny nie będzie pasować.
Wiele razy, zdarzyło się, że padł oring przed samym nurkowaniem. Gdy mamy zapasowy, naprawa zajmuje kilka minut i nie musimy rezygnować z nurkowania. Warto, też mieć wszystkie klucze potrzebne do prze-serwisowania automatu (podstawowego) czy dokręcenia płyty a może innych elementów nurkowych.
Nie zapomnij o zapasowych kryzach (jeśli są łatwo wymienne) i rękawiczkach do suchego.
Zobacz również: