w

Skuteczne łączenie karabińczyka z elementem sprzętu

Z serii… nurkuj lepiej. Proste i skuteczne. Niezależnie od konfiguracji jaką stosujesz możesz potrzebować umiejętności skutecznego połączenia karabińczyka z elementem sprzętu w celu stabilizacji jego położenia.

Takim sposobem mocowane są zwykle latarki główne i zapasowe, manometry, węże LP, aby uniknąć zgubienia, zaczepienia bądź przypadkowego uszkodzenia. Do tego celu używamy zwykle odpornej na zerwania linki o grubości 1-2 milimetry z tworzywa sztucznego. Linka powinna topić się pod wpływem wysokiej temperatury (ognia).

Wykonanie takiego połączenia wymaga w pierwszej kolejności nauczenia się wiązania dość prostego w opanowaniu WĘZŁA PŁASKIEGO.

Zacznij więc od zapoznania się z poniższymi zdjęciami i spróbuj taki sam węzeł wykonać samodzielnie. W trakcie treningu możesz używać grubszej linki, która uczyni węzeł bardziej przejrzystym i łatwiejszym do kontroli poprawności jego wykonania.

Wiązanie proponujemy wykonać na dowolnie wybranym niewielkim przedmiocie.

Do zawiązania tego węzła wystarczy przypomnieć sobie sposób wiązania butów za pomocą sznurowadeł. Wykonujemy więc pierwsze krzyżowanie liny układając prawą końcówkę nad lewą, za którą jednocześnie zawijamy i zaciskamy.

Drugie krzyżowanie wygląda podobnie jednak odwracamy kolejność ułożenia końcówek lin. Prawa końcówka liny, która przy pierwszej pętli była ułożona bliżej ciebie, teraz powinna być pod lewą końcówką. Zawijasz ją dookoła i zaciskasz.

Przyjrzyj się dokładnie zawiązanemu węzłowi i oceń czy na pewno wygląda tak jak na rysunku, czy raczej zbliżony jest do węzła potocznie zwanego “babskim”, który jest niewłaściwy.

Jak łączyć karabińczyk – wiązanie liny

W kolejnej części zastosujesz poznane umiejętności do praktycznego łączenia karabińczyków do własnych akcesoriów.

Do zapoznania się z drugą częścią instrukcji zapraszamy na https://issfdiving.com/karabinczyk-i-akcesoria-nurkowe-cz-2/

Źródło: ISSF

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Freediving na wyspie Coron

I Edycja De(o)mówki w Płetwalu!