w

5 najlepszych miejsc do nurkowania w Egipcie

Egipt – jeden z najbardziej fascynujących krajów na świecie, szczycący się ponad pięciotysięczną historią i starożytnymi zabytkami. Być może jednak nie wszyscy wiedzą, że Egipt oferuje także coś innego: jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie.

W tym artykule przedstawiamy 5 najlepszych miejsc do nurkowania w kraju faraonów. Ponieważ jednak różni ludzie zazwyczaj lubią różne atrakcje i naprawdę trudno jest dokonać ostatecznego wyboru, przedstawiamy te miejsca do nurkowania w kolejności alfabetycznej. Pozwól nam zaprosić Cię do odkrywania podwodnego piękna i tajemnic mórz egipskich.

Morza graniczące z Egiptem

Brzegi Egiptu są obmywane wodami Morza Śródziemnego na północy i Morza Czerwonego na południowym wschodzie. Warunki nurkowania na obu morzach są różne. Wody Morza Czerwonego są cieplejsze i wyraźniejsze, zapewniając doskonałą widoczność, niż wody Morza Śródziemnego, więc te pierwsze są zwykle uważane za bardziej atrakcyjne dla nurków. Jednak oba morza oferują wiele atrakcji. Jeśli więc marzysz o niesamowitej wyprawie nurkowej, pulsującej pięknem podwodnym, życiem morskim, historią i przygodą – Egipt jest naprawdę idealnym miejscem!

Aleksandria

Aleksandria znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miejsce do nurkowania znajduje się w zatoce w pobliżu brzegu miasta. Jest to zatopiona wyspa Antirhodos. Nurkowie mogą podziwiać m.in. ruiny pałacu królowej Kleopatry, latarni morskiej, wiele sfinksów i rzymskich kolumn, a także różne gatunki morskich stworzeń i wodorostów. Nurkowanie w Aleksandrii jest jak nurkowanie w historii starożytnej Grecji, Egiptu i Cesarstwa Rzymskiego. Kto wie? Może poczujesz także ducha ważnych wydarzeń historycznych lub historię miłosną między Juliuszem Cezarem a Kleopatrą?

El Quseir

El Quseir to starożytne, liczące 5 tysięcy lat miasto, o relaksującej atmosferze, około 120 km na południe od Hurghady. Miejsce do nurkowania ma wiele płytkich miejsc do nurkowania, więc jest to doskonałe miejsce również dla nurków początkujących. Podwodny świat w pobliżu El Quseir łączy naturę i historię. Można tam podziwiać dziewicze kolorowe rafy koralowe (np. Rafa Elphinstone) pełne typowych zwierząt Morza Czerwonego, takich jak np. lionfish, węże morskie lub fishfish, a także słynny wrak statku pasażerskiego – Salem Express.

Hurghada, The Brothers

Bracia to 2 wyspy o zróżnicowanej wielkości (Mały Brat i Wielki Brat) na Morzu Czerwonym. Leżą około 150 km na południowy wschód od Hurghady. Wyspy są dostępne tylko na żywo. Można zobaczyć imponującą nieskazitelną rafę koralową, nurkować i pływać z kolorowymi rybami rafowymi, takimi jak barakudy, gigantyczne trevallie, a nawet różne gatunki … rekinów! Możesz więc podziwiać podwodne cuda natury z dreszczem emocji.

Sharm El-Sheik, Jackson Reef

Jackson Reef znajduje się około 20 km na północny wschód od Sharm El-Sheikh, w cieśninach Tiran, które oddzielają Półwysep Synaj od Arabii Saudyjskiej. Ta niesamowita podwodna rafa koralowa jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Jackson Reef leży na głębokości około 28-47 metrów i słynie z niezwykle bogatego życia morskiego – np. bajecznie kolorowe korale i zawilce (szczególnie rzadkie czerwone zawilce), ławice motyli i zawilców. Nic dziwnego, że często nazywa się to „koralowym ogrodem” lub „akwarium”!

Sharm El-Sheik, Sharm i Yolanda Reef

Ten kurort, położony na południowym krańcu półwyspu Synaj, słynie z dużej rafy koralowej zwanej Sharm i Yolanda Reef. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Ras Mohamed. To miejsce do nurkowania jest odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i certyfikowanych nurków. Rafa Sharm i Yolanda jest bogata w duże ławice ryb, np. manty i rekiny wielorybie. Miłośnicy historii mogą również znaleźć dla nich coś interesującego – jeden z najbardziej znanych wraków na świecie – SS Thistlegorm.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do wyboru wakacji w Egipcie. Nurkowanie w egipskich morzach, pełne życia morskiego i zabytków, jest możliwe przez cały rok. Jednak najlepsze warunki do nurkowania są od końca czerwca do początku grudnia, kiedy temperatura wód wynosi około 30 stopni i zwykle są spokojne. Egipskie morza z niecierpliwością czekają na Ciebie!

Artykuł udostępniony za zgodą divevisor.com

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


Co myślisz?

Napisane przez Nurek Amator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHAis initialing...

Raja Ampat – Nurkowanie w Indonezji

Obudowa podwodna dla Sony A7R IV