Abc udanego nurkowania, czyli jak przygotować się mentalnie, fizycznie i sprzętowo aby nasze nurkowanie było udane oraz bezpieczne. Sprawdź, czy wszystkie kroki, zostały w przypadku twojego planowania wzięte pod uwagę.
Cały proces planowania naszego nurkowania, nie musi być trudny. Warto zadbać o najważniejsze punkty, które opisaliśmy poniżej.
Ważne, aby być świadomym zagrożeń, jakie niesie sport jakim jest nurkowanie. Do wody wchodzimy, gdy czujemy się bezpiecznie i jesteśmy zrelaksowani. Nie ma co nurkować „na wariata”, nie wiadomo gdzie, nie wiadomo z kim.
Poznaj miejsce, poznaj partnerów, zadbaj o siebie i innych. Udane nurkowanie, to takie które sprawi, że będziemy szczęśliwi ale również będziemy pewni, że nic się nam nie przytrafi. Oczywiście, trzeba być gotowym na sytuacje awaryjne oraz należy nurkować z odpowiednimi partnerami.
ABC udanego nurkowania
Nurkowanie zgodnie z uprawnieniami
Pierwszym i najważniejszym elementem udanego nurkowania, jest wybór odpowiedniego miejsca i rodzaju nurkowania. Jeśli nie robisz, kolejnych specjalizacji i kursów, wybierz nurkowisko odpowiednio dobrane do Twoich umiejętności.
A więc organizujesz wyjazd na nurkowanie lub ktoś zaprosił Ciebie na nurkowanie, warto poznać nurkowisko i jego charakterystykę. Wybieramy tylko miejsca, do których jesteśmy przygotowani.
Jeśli nie jesteś nurkiem jaskiniowym, raczej nie proponujemy wyjazdu na nurkowania w jaskiniach. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w nurkowaniu w morzach czy ocenach, raczej odpuść sobie szarżowanie na otwarte morze.
Nasze bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny to jedne z najważniejszych elementów udanego nurkowania. Szczególnie na początku naszej przygody, z nurkowaniem chcemy pobijać swoje rekordy głębokości, ale róbmy to z głową i pod odpowiednim nadzorem.
Komfort psychiczny
Twój komfort psychiczny wpływa na bezpieczeństwo i samopoczucie, ale również jeśli jest on odpowiedni – sprawi, że nurkowanie będzie należało do udanych.
Jeśli jesteśmy przed i podczas nurkowania spokojni i zrelaksowani, dużo więcej wyniesiemy z samego nurkowania. Jeśli jesteśmy zestresowani, raczej nurkowanie nie będzie należało do najprzyjemniejszych.
Przypomnij sobie pierwsze nurkowania w wodach otwartych. Raczej nie wiele podwodnego świata zapadło w pamięć. To właśnie stres i zdenerwowanie, oraz brak doświadczeni sprawił, że nic z nurkowania nie pamiętamy.
Stres przed nurkowanie – może lepiej nie nurkować!
Jesteś w dużym stresie przed samym nurkowaniem, nie możesz przełknąć śliny i pocisz się na samą myśl wejścia pod wodę. Jeśli tak, to lepiej to nurkowanie odpuścić lub zrobić inne, które będzie dla Ciebie niestresujące.
Pamiętaj, tylko od Ciebie zależy, czy wejdziesz pod wodę i wykonasz nurkowanie. Jeśli inni na Ciebie naciskają, to jest ich problem a nie twój. Nie daj się wmanewrować, w zmuszenie do nurkowania.
Nie czujesz się bezpiecznie i komfortowo, odpuść sobie nurkowanie i ciesz się odpoczynkiem. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Warto również zadbać o odpowiednie spakowanie akcesoriów przydatnych podczas wyprawy nurkowej. Zobacz: Przydatne drobiazgi na wyjeździe nurkowym.
Odpowiednia ekipa – dobór partnera nurkowego
Fajnie jest wybrać się na nurkowanie z ekipą, którą lubimy i z którą jesteśmy zgrani pod wodą. Największym problem wyjazdów „z osobami nieznajomymi” (np. z biura podróży) jest problem nieznania naszego partnura i innych osób.
Dużo fajniej nurkuje się ze stałym partnerem, do którego mamy zaufanie. Gdy znasz swojego partnura, wiesz jak zachowuje się pod wodą i wiesz, że możesz na nim polegać. Nie ma też problemu, że ktoś dobierze ciebie z niewłaściwą osobą.
Nieodpowiedni partner
Zdarza się na wyjazdach, że dobiorą nam do pary osobę, która prawie nie umie nurkować. Jeśli tak się stanie, na pewno nie będziemy mieli przyjemności z nurkowania. Nie tylko jako bardziej doświadczony nurek, będziemy musieli zaopiekować się takim nurkiem, ale sami nie będziemy mieli przyjemności i frajdy z nurkowania.
Jeśli tak się stanie, warto porozmawiać z „głównym, prowadzącym nurkiem”, czy jest szansa na zmianę pary. Nurek, który będzie bardziej doświadczony oraz pewniejszy da nam większe poczucie bezpieczeństwa i pozwoli cieszyć się wyjazdem.
Pamiętaj, nurkowanie jest sportem partnerskim. Zawsze nurkujemy w parze lub większej grupie zorganizowanej. Nie oddalamy się od partnera i grupy, jeśli się zgubisz spotkacie się z grupą na powierzchni.
Zaplanowane nurkowanie to udane nurkowanie
Każde nurkowanie powinno być dobrze zaplanowane. Od samego momentu wejścia pod wodę, po trasę i sposób działania. Każde nurkowanie warto omówić z resztą grupy.
Jeśli nurkujesz pierwszy raz w nowym miejscu, zwróć uwagę na briefieng. Poznasz na nim charakterystykę wody, miejsca gdzie będziecie, na co zwracać uwagę oraz jak zachowujemy się w sytuacjach awaryjnych.
Zwróć uwagę czy w bazie nurkowej / lub na miejscu nurkowym jest dostępna mapa nurkowiska. Warto poznać odległości i charakterystyczne elementy podwodnego świta. Czasem zapamiętanie takich szczegółów pozwala szybko i bezproblemowo odnaleźć się pod wodą.
Dobrym pomysłem będzie zabranie tabliczek lub notatnika, z notatkami dotyczącymi planu nurkowego. Czego nie zapamiętamy, będziemy mieli zapisane. Dużo pewniej i łatwiej płynie się posiadając mapę i znając charakterystyczne punkty trasy.
Bezpieczeństwo podczas nurkowania
Bezpieczeństwo to najważniejszy element każdego nurkowania. To bardzo złożony temat, zaczyna się już podczas planowania nurkowania, doboru i przygotowania sprzętu, aż po samo nurkowanie.
Musimy czuć się bezpiecznie ale również zadbać o dokładne przygotowanie sprzętu oraz naszej osoby do nurkowania. Oczywiście nurkowanie powinno być dla nas realne, w ramach naszych uprawnień nurkowych oraz na siłę naszych fizycznych możliwości.
Przeanalizuj, czy dasz radę wykonać dane nurkowanie. Czy jest ono dla Ciebie możliwe do wykonania w sposób bezproblemowy oraz bezpieczny. Dodatkowo, zobacz z kim będziesz nurkować, a jeśli wypożyczasz sprzęt, to dobrze go poznaj i sprawdź przed nurkowaniem.
Sprawdzony i sprawny sprzęt nurkowy
Przed każdym nurkowaniem, należy sprawdzić nasz sprzęt. A przed wyjazdem na nurkowanie, należy zadbać by był on sprawny. Wiele osób, wybiera się nurkować (nawet w dalekie kraje), z automatami bez aktualnego przeglądu czy z niekompletnym lub uszkodzonym sprzętem.
Ważne, by sprzęt był również dobrany do wykonywanego nurkowania. Inny sprzęt wybierzemy na wody ciepłe, inny na wody zimne. Inaczej przygotujemy się na nurkowanie pod-lodowe, aniżeli na nurkowanie w ciepłym morzu Egiptu.
Na tydzień lub dwa przed wyjazdem nurkowym, sprawdź cały swój sprzęt. Zobacz czy nie ma uszkodzeń mechanicznych (widocznych), możesz też udać się do serwisu by sprzęt został ustawiony i sprawdzony przez profesjonalistów.
Po nurkowaniu, oczywiście nasz sprzęt należy umyć oraz dokładnie wysuszyć. Dbanie o swój sprzęt, to dbanie o własne bezpieczeństwo.
Części zapasowe i narzędzia
Do naszej torby powinny trafić zapasowe oringi, smary nurkowe, antyfog oraz podstawowe narzędzia. Czasem od udanego nurkowania dzieli nas drobna awaria, którą dało by się szybko usunąć, gdyby tylko był klucz i oring lub zapasowy wąż.
Jeśli na nurkowanie jedziesz z centrum nurkowym, prawdopodobnie w busie znajduje się magiczna skrzynka z narzędziami. Często instruktorzy mają dodatkowy jacket czy skrzydło, zapasowe węże i automaty.
ABC udanego nurkowania to również przyjemność
Poznawaj nowych ludzi i miejsca
Nie ma nurkowania bez podróżowania. A gdzie podróże tam okazja do poznawania nowych miejsc i ciekawych ludzi. Traktuj wyjazd jako nową przygodę, coś ciekawego! Ile razy gdzieś pojedziemy to mamy szansę przeżyć niesamowitą przygodę.
Czasem sama „ciężka podróż” nie sprawia, że sam pobyt i wyjazd będzie nieudany. Zobacz co możesz zwiedzić, gdzie pójść a może zjeść coś nowego. Ciesz się wyprawą „w nieznane” oraz całą otoczką wyjazdu nurkowego.
Nagraj film lub zrób zdjęcia
Oczywiście nie może z wyprawy zabraknąć materiału video lub fotograficzne spod wody. Jeśli posiadasz kamerę sportową lub profesjonalny podwodny sprzęt foto-video, to masz okazję zapisać swoje wspomnienia.
Potem gdy opowiadasz najbliższym, jaka wielka muszla czy ryba była pod wodą, możesz pokazać zdjęcia lub film. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z podwodnym foto-video, warto pomyśleć o kamerze sportowej (np. GoPro) oraz odpowiednich dodatkach.
A jeśli już mówimy o akcesoriach do podwodnego rejestrowania obrazu, zapraszamy do naszego sklepu nurkowego. Znajdziesz tam podwodne obudowy do kamer sportowych, oświetlenie video, latarki nurkowe oraz wiele innych akcesorów dla podwodnego filmowca czy fotografa.
Nie wiesz, jaki sprzęt potrzebujesz na początek? Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Podpowiemy, dobierzemy, skompletujemy i dostarczymy go do Ciebie.