O balaście w nurkowaniu można napisać sporo. Są zwolennicy prostych rozwiązań jak past balastowy oraz bardziej spersonalizowanych jak balast zintegrowany. Ale co wybrać będąc początkującym nurkiem? I ile balastu potrzebujemy by dobrze spełniał on swoją rolę?
Balast nurkowy – podstawowe informacje
Jest wiele systemów balastowych, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Dziś opowiemy wam o kilku podstawowych najczęściej spotykanych. Oczywiście jest z czego wybierać… i każdy system ma swoich zwolenników oraz przeciwników.
- pas balastowy – to chyba najpopularniejszy system balastowy w nurkowaniu. Nie tylko, że jest uniwersalny zarówno do nurkowania w suchym jak i mokrym skafandrze ale sprawdzi się również w większości konfiguracji nurkowych. Jest to parciany pas z klamrą na którym umieszczone zostały ciężarki (podstawowa konfiguracja na kursach OWD i AOWD).
- balast zintegrowany – występuje jako integralna część jacketu lub skrzydeł hybrydowych (połączenie jacketu ze skrzydłem). Balast znajduje się w łatwo dostępnych kieszeniach balastowych, które w szybki sposób możemy wypiąć i wyrzucić.
- balast zintegrowany ze skrzydłem technicznym – tutaj np. stosując twinset posiadamy oprócz stalowej albo aluminiowej płyty dodatkowy balast zintegrowany na stałe z butlami. W tego typu konfiguracji, nie ma możliwości szybkiego odpięcia balastu i jego zgubienia. Elementem sterującym naszą wyporność jest worek (lub 2 worki w cięższej konfiguracji) oraz suchy skafander.
Formy balastu
Najczęściej spotyka się balast w formie kafli ołowianych. Możliwe jest też zakupienie balastu w formie woreczków wypełnionych śrutem. W pierwszym przypadku, kafle balastu montujemy na pasie z klamrą lub chowamy do komór balastowych lub kieszeni balastowych w jackecie.
Podstawową najbardziej uniwersalną konfiguracją jest pas + kafle balastu. Kafle balastowe mogą mieć różną wagę, kształt oraz mogą być dodatkowo powlekane warstwą plastiku lub materiału gumo-podobnego.
Niezależnie czy zdecydujecie się na balast powlekany lub balast starszej generacji (odlew jak na naszym zdjęciu) balast ten będzie spełniał taką samą funkcję. Wersja powlekana może być wygodniejsza w zakładaniu, ładniejsza (kwestia gustu) oraz być wykonana w bardziej ergonomicznym kształcie.
Można też zakupić pas balastowy z kieszeniami do których wkładamy woreczki balastowe. Jest on wygodniejszy, gdyż balast układa się zgodnie ze zgięciem pasa. Przylega on bliżej ciała co również ułatwia założenie jacketu. Oprócz wyglądu i wygody pełni tę samą funkcję co standardowy pas z kaflami balastu.
Płyta skrzydła to dodatkowy balast i może być wykonana z aluminium lub stali nierdzewnej. Sama w sobie pełni pewną rolę balastu. Jest integralną częścią uprzęży i skrzydła technicznego. Dodatkowy balast często jest dołączany również do butli w formie dodatkowe kafla ołowianego montowanego np. pomiędzy butlami twinsetu.
Właściwe wyważenie balastu
Przede wszystkim musimy wpierw niezależnie od systemu balastu, który stosujemy wybrać jego odpowiednią ilość. A ilość będzie się różniła w zależności od naszej konfiguracji, tego co mamy na sobie. Czyli najprościej mówiąc system w jakim nurkujemy (jacket, skafander, płetwy, dodatkowy osprzęt) oraz nasza waga i rodzaj wody w której nurkujemy ma znaczenie na nasze właściwe wyważenie.
Więcej o właściwym wyważeniu zobaczycie na filmie szkoleniowym:
Nie ma uniwersalnej „wagi” z którą możemy nurkować wszędzie, w każdej konfiguracji i sytuacji. Balast każdorazowo dobieramy do osprzętu oraz aktualnego nurkowania.
Dzięki dobremu dla nas wyważeniu oraz rozłożeniu balastu (np. na pasie balastowym) będziemy dużo łatwiej mogli złapać trym oraz utrzymać pływalność neutralną. Zawsze jednak należy pamiętać o bezpiecznym założeniu balastu tak by podczas nurkowania nie wystąpiło niekontrolowane odpięcie lub wypadnięcie balastu.
DOPASOWANIE BALASTU – tu nie ma złotego przepisu na sukces. Każdy z nas pływa w innym systemie, takim, który jest dla nas najwygodniejszy oraz idealny do aktualnej konfiguracji sprzętowej.
Jaki balast kupić?
Nie ma złotej reguły. Zgodnie z zasadą jakie nurkowanie i w jakim sprzęcie robimy musimy dobrać odpowiedni system balastowy. Na początku drogi nurkowej możecie się rozejrzeć za pasem balastowym. Będzie to najbardziej uniwersalny system nurkowy.
Jeśli nurkujecie z jacketem ze zintegrowanym balastem (kieszenie balastowe) możecie również wybrać balast w formie worków balastowych.
Najlepiej porozmawiać ze swoim instruktorem, jaki system w szkole podczas szkolenia będziecie używać. Po zakończeniu kursu OWD można pokusić się zakupić własny balast w znanym nam systemie, jeśli będziemy korzystać z tego samego lub podobnego BCD.
Jednocześnie warto przed każdym nurkowaniem poznać system balastowy naszych partnerów tak by w razie wystąpienia problemu móc szybko działać. Znając nasze wspólne konfiguracje balastowe w grupie nurkujemy bezpieczniej!
Porada dobrego wujka – zapisuj swoją konfigurację sprzętową oraz wagę balastu w logbooku. W przyszłości jeśli nie będziesz pamiętać swojej konfiguracji balastu szybko odnajdziesz te dane w logbooku dla danego sprzętu. Pomaga to w szybkim dobraniu właściwej ilości balastu dla danego nurkowania.
Jeśli nurkujesz pierwszy raz w danej konfiguracji sprzętowej, przed nurkowaniem zachęcamy do właściwego wyważenia się przed kontynuowaniem. Pomoże to nam bezpiecznie i komfortowo nurkować.
Zdjęcie i założenie balastu
Przedstawiamy dwa najpopularniejsze systemy balastu czyli Pas balastowy oraz balast zintegrowany. Zobaczcie oto przykłady ćwiczeń związane ze zdjęciem i założeniem ww. balastu oraz odpięciem ww. balastu.
PAS BALASTOWY
Kurs PADI OWD [26/35] – Balast, zdjęcie i założenie pasa balastowego
A co gdy np. zapomnimy pasa balastowego z łodzi/brzegu? No trzeba go sobie założyć!
Kurs PADI OWD [30/35] – Zdjęcie i założenie pasa balastowego na powierzchni
BALAST ZINTEGROWANY
Kurs PADI OWD [27/35] – Balast, zdjęcie i założenie zintegrowanego balastu
A co gdy zapomnimy zintegrowanego balastu z łodzi/brzegu? Trzeba go sobie założyć
Kurs PADI OWD [31/35] – Zdjęcie i założenie zintegrowanego balastu na powierzchni
Więcej informacji o balaście
Więcej informacji o balaście i samym doborze balastu znajdziecie tutaj:
http://www.balastnurkowy.cba.pl/roznosci.htm
Oprócz informacji, możecie kupić całe różności balastu produkowanego w Polsce.