O płycie i uprzęży – słów kilka

Dziś kila ciekawych materiałów, dotyczących płyty oraz uprzęży typu DIR. Bardzo często kupując kompletne skrzydło, dostajemy gotowy „skręcony” zestaw. A co gdy chcemy zmienić taśmy lub dołożyć kilka elementów? Warto poznać swoją płytę, skrzydło i system w którym pływamy.

Poznaj swój sprzęt – płyta i skrzydło

Gdy kupujesz pierwsze skrzydło, jest ono używane lub złożone przez pracowników sklepu, warto po powrocie do domu sprawdzić jak całość jest złożona.

Przydatne może być porobienie zdjęć poszczególnych elementów, tak gdy w przyszłości będziemy chcieli zmienić uprząż DIR (lub system komfort), będziemy mieli dokumentację wizualną, jak skrzydło było złożone.

Warto też zauważyć, że miejsca i pozycje pod D-Ringi są często bardzo indywidualną sprawą. Czasem, też chcemy zmienić aktualny system D-Ring na zupełnie inne rozwiązania konstrukcyjne i ponownie dobre poznanie swojego skrzydła jest przydatne. Czyli zmieniamy się z użytkownika, również we własnego serwisanta oraz majsterkowicza.

Rodzaje płyt nurkowych

Jest wiele rodzajów płyt, które możemy odnaleźć w różnych systemach. Tutaj opowiemy kilka podstawowych możliwych konstrukcji dostępnych na rynku. Nie będziemy jednocześnie robić pełnego zestawienia, gdyż systemów jest tak wiele, że można by napisać o tym książkę.

Standard czyli stal i aluminium

  • płyta stalowa – występują w grubości od 3mm do 6mm, oraz różnej wadze. Najpopularniejszy materiał to stal nierdzewna. Dzięki dużej wadze (w stosunku np. do aluminium) minimalizujemy potrzebę dodatkowego balastu. Bardzo popularne rozwiązanie w wodach słodkich i zimnych.
  • płyta aluminiowa – lżejsza od płyt stalowych, co przydaje się podczas transportu. Dodatkowo płyty wykonane z aluminium są dużo bardziej wytrzymałe na kontakt z wodą słoną, a więc używane w słonych akwenach. Niestety z mniejszą wagą, przychodzi potrzeba większej ilości balastu w stosunku do płyt stalowych.

Coś dla podróżujących

  • płyty karbonowe – wciąż twarde płyty jednak jeszcze lżejsze od płyt aluminiowych. Idealne rozwiązanie do podróży a jednocześnie zapewniające twardość płyty przydatnej np. z nurkowaniem w systemie Twin.
  • płyty miękkie – najlżejsze z całej grupy. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób podróżujących niestety raczej nie nadające się pod zaawansowane zestawy techniczne.

Jak wybrać właściwą płytę dla nas?

Temat rzeka. Jak zawsze wychodzimy od pytania gdzie i jak będziemy nurkowali? Jeśli w wodach słonych, płyta aluminiowa może okazać się lepszym wyborem. Jeśli w wodach słodkich i zimnych dodatkowa waga płyty stalowej 6mm będzie na pewno miłym odciążeniem kieszeni balastowych czy pasa.

Niestety nie ma złotego środka dla każdego nurkowania. Jeśli masz bardzo zróżnicowany kalendarz nurkowy w różnych akwenach i w różnych ograniczeniach wagowych oraz różnych konfiguracjach sprzętowych na pewno wygodniej będzie posiadać kilku płyt z uprzężą oraz kilku worków. Ale spokojnie, spokojnie… wszystko po kolei, możecie zacząć od jednego skrzydła a potem sami dobierzecie kolejny sprzęt według potrzeb.

Warto też, uświadomić sobie, że około 90% wszystkich płyt jest bardzo podobnych o standardowych punktach montażu. Tak samo jest z workami. Tak więc złożenie skrzydła z elementów od różnych producentów w wielu przypadkach będzie możliwe. Dodatkowym atutem jest fakt, iż skrzydło możemy doposażyć w różne dodatki konfiguracyjne. Jacket jest dużo mniej elastycznym rozwiązaniem, jeśli budujemy system pod nasze przyzwyczajenia i wygodę.

Uwierzcie mi na słowo, każdorazowe przeplatanie uprzęży przy zmianie płyty będzie uciążliwe oraz będzie narażało na uszkodzenie samej uprzęży. Nie mówiąc, że za każdym razem będziemy dopasowywali uprząż na nowo pod nas.

A tutaj mały przekrój płyt nurkowych:

Złożenie płyty z uprzężą DIR i spasowanie

A więc wracamy do punktu wyjścia, czyli jak powinno wyglądać odpowiednie złożenie uprzęży oraz płyty? Oto kilka filmów prezentujących właściwy montaż a potem dopasowanie całości do naszej postawy.

Warto tutaj wziąć pod uwagę, w czym nurkujemy. Czyli co będziemy mieli na sobie, czy będzie to cienka pianka a może suchy skafander a pod nim jeszcze gruby ocieplacz? Wszystko ma wpływ nie tylko na liczbę balastu, który zabierzemy ale również na dopasowanie samej uprzęży.

Złożenie uprzęży i dopasowanie:

I kolejne dwa filmy o złożeniu i spasowaniu całości pod nurka:


Teraz jak widzicie, samo spasowanie czy zmienienie uprzęży nie jest, aż tak skomplikowane. Można to spokojnie zrobić w domu w jedno popołudnie. Pamiętajcie jednak, że na rynku dostępnych jest wiele zaawansowanych uprzęży, które mogą wymagać specjalnej płyty i/lub specjalnego łączenia poszczególnych elementów.

O skrzydłach, workach wypornościowych i rodzajach uprzęży zajmiemy się w przyszłości w kolejnych publikacjach. Tematy te są również bardzo szerokie więc wymagają osobnego omówienia.

Płyta uprząż i worek, tworzą całość czyli skrzydło. Zobacz nasz mini poradnik:

Skrzydło nurkowe – wprowadzamy zmiany do systemu

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.