Właśnie zakończyła się niesamowita prelekcja Michała Kosuta z ramienia organizacji PADI o przyczynach wypadków śmiertelnych w nurkowaniu oraz jak można zapobiegać tego typu zdarzeniom.
Wypadki śmiertelne w nurkowaniu
Niestety wciąż się zdarzają, chodź samo nurkowanie statystycznie jest bardzo bezpiecznym sportem jak „jogging”. Sama prelekcja, która odbyła się w CN Płetwal zmusza nas do ponownego przeanalizowania swoich zachowań oraz do jeszcze większego uświadamiania innych.
Z danych statystycznych przygotowanych przez PADI, DAN oraz kilka mniejszych organizacji wynika, że aż 70% wypadków jest spowodowanych utonięciem. To tylko pokazuje jak problematyczne może być samo przebywanie pod wodą i jak niektóre błahe sytuacje na powierzchni mogą spowodować tragedię.
Gorąco polecamy Prelekcję! Było SUPER!
Jeśli ktoś jeszcze nie był na prelekcji u Michała gorąco zachęcamy do nadrobienia tego braku. Pomaga stać się jeszcze lepszym nurkiem, który świadomie podejmuje różne decyzje oraz już zawczasu stara się usuwać wszelkie małe problemy, by nie stały się one wielkimi.
I taka mała uwaga na koniec, drodzy nurkowie sprawdzajcie stan powietrza oraz nurkujcie w ramach swoich limitów. Nie zapominajcie o standardach, jakich was uczono i działajcie tak by każde nurkowanie było bezpieczne i dobrze zaplanowane oraz przeprowadzone z partnerem lub partnerami.
Świadomość nasza i innych
Przy okazji tego typu prelekcji widzimy jak wielkim zainteresowaniem cieszą się spotkania dotyczące bezpieczeństwa nurkowego. Warto już teraz czytać i zgłębiać swoją wiedzę i doświadczenie nie tylko na prelekcjach ale również podczas nurkowania.
Ćwiczyć dobre nawyki częstego sprawdzania manometru, ćwiczyć rozwiązywanie najczęstszych problemów oraz zwiększać swoją wydolność fizyczną.
A o ostatnim elemencie czyli swojej fizycznej kondycji często zapominamy. Samo nurkowanie nie jest wystarczającym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji. Warto zadbać o dodatkowe ćwiczenia i wysiłek fizyczny ale również o zdrową dietę.
Wszelkie działania jak szkolenia, ćwiczenia fizyczne, pracowanie nad stresem, podnoszenie kwalifikacji, etc. wpłyną ogólnie na nasze lepsze samopoczucie pod wodą ale również na bezpieczeństwo swoje jak i partnera.