Nie bez powodu na kursach OWD i AOWD wielokrotnie wspomina się o nurkowaniu partnerskim. Jest to ważny element, każdego nurkowania, o którym tak łatwo zapominamy.
Pamiętacie, jak instruktor wskazywał, kto z kim w parze nurkuje? Jest to jedna z ważniejszych porad w nurkowaniu rekreacyjnym.
Nurkujemy blisko parntera
Bardzo ważna zasada tak niedoceniana przez nurków. Nurkujemy zawsze blisko partnera, maksymalnie na wyciągnięcie ręki.
Czemu takie nurkowanie jest właściwe? Ponieważ nurkując blisko partnera, możemy go poinformować o problemie. Wyobraźcie sobie, sytuację, gdy pozostajecie bez powietrza (lub innej mieszanki oddechowej) a wasz partner jest 10 metrów od was. Jak go poinformujecie o problemie? W jaki sposób weźmiecie oktopus i skorzystacie z butli partnera?
Zawsze powinniśmy być obok siebie, wiemy w każdym momencie gdzie jest i co robi nasz buddy. Pozwala to na zbudowanie udanego zespołu (nawet dwu osobowego) w ramach którego będziemy mogli wspólnie cieszyć się z bezpiecznego nurkowania.
Odrobina znaków nurkowych:
Dobór partnera nurkowego
Idealnie jest nurkować z osobą, którą znacie i z którą lubicie nurkować. Partnerem staje się wtedy Twój znajomy, z którym często w parze schodzicie pod wodę. Dzięki wspólnemu nurkowaniu docieracie się i poznajecie swoje silne i słabe strony. Wiecie gdzie, możecie się zapuścić pod wodą. Poznajecie również swój poziom wyszkolenia. Dodatkowym atutem jest poznanie nawzajem swojego sprzętu. Dużo bezpieczniej nurkuje się znając wzajemną konfigurację partnera. Im częściej schodzicie wspólnie pod wodę. tym łatwiej jest przyswoić konfigurację.
Wiecie co was denerwuje oraz jakie sytuacje pod wodą mogą być bardziej stresujące dla waszego partnera.
Wspólnie podejmujecie takie nurkowania, by nie wzbudzać bez potrzeby u partnera stresu. Jeśli wasz partner np. nie lubi nurkować w ciasnych miejscach, możecie zaproponować inne nurkowanie, tak by nie wywoływać niepotrzebnie stresu.
Nurkując z partnerem zadbajcie o poznanie znaków nurkowych. Wspólnie planujcie każde nurkowanie oraz miejsca warte odwiedzenia.
Dobre strony nurkowania ze stałym partnerem:
- poznajesz ograniczenia swojego partnera
- wspólnie dobieracie tępo nurkowania
- rozumiecie wspólne znaki nurkowe
- porozumiewacie się bez słów
- potraficie przewidzieć wzajemne zużycie powietrza
- nurkowanie ze stałym partnerem jest łatwiejsze
- potraficie zaplanować nurkowanie wg. swoich możliwości
Oczywiście czasem może się zdarzyć, że nie możecie razem nurkować co wtedy?
Gdy nie mamy naszego stałego partnera, dobieramy się zgodnie z doświadczeniem. Przeważnie divemaster lub instruktor dołoży do was do pary osobę o większym doświadczeniu. To bardzo dobra sytuacja, możemy się uczyć od osoby bardziej doświadczonej. Przeważnie w takim modelu pierwsze nurkowanie (lub pierwszych kilka) jest nurkowaniem zapoznawczym.
Schodzimy na mniejsze głębokości tak by, zobaczyć jak wygląda nasze doświadczenie. Po nurkowaniu zapoznawczym pozostajemy z nowym partnerem lub przydzielana jest nam inna osoba.
Ciepła a zimna woda
W Polskich warunkach, gdy woda jest zimna oraz widoczność często jest poniżej metra, naturalnie nurkujemy blisko siebie. Wymuszają to warunki a brak widoczności, jest dodatkowym bodźcem ku temu, by widzieć swojego partnera i całą grupę. Nurkowanie na odległość 20-30 cm od siebie nie jest niczym dziwnym. Czasem nawet specjalnie kopiemy się co kilka sekund płetwą o płetwę, tak by czuć, że nadal partner jest z nami.
Na wyjazdach w ciepłych krajach gdzie widoczność sięga nieraz i 50 metrów, z automatu czujemy się bezpieczniej. Jest to szczególnie złudne pod wodą, podczas nurkowania. Mamy tendencje do zapominania, by być blisko swojego partnera. Nagle odległości 3-5 metrowe stają się „standardem”. Oczywiście jest to wielki błąd, wpływający negatywnie na nasze i partnera bezpieczeństwo.
Co stoi na przeszkodzie, by odległość między partnerami wynosiła w dobrej widoczności do metra? Tylko od nas naprawdę zależy, jak bezpieczenie będziemy nurkowali.
Nurkowanie z osobą filmującą / robiącą zdjęcia poruszymy w osobnym artykule, bo to również temat woda oraz problem z bezpiecznym nurkowaniem w grupie.
Zobacz również: