w

Barotrauma płuc – czyli czemu, nie można wstrzymywać oddechu podczas wynurzania

Uraz ciśnieniowy płuc (barotrauma płuc) odnosi się przede wszystkim do sytuacji, w których nurek wynurza się wstrzymując oddech po oddychaniu gazem z butli pod wodą. Wszystkie przypadki urazu ciśnieniowego płuc są poważnymi urazami.

Wstrzymanie oddechu a nurkowanie

Problem ten może wystąpić podczas nurkowania. Na powierzchni, działa na nas ciśnienie jednej atmosfery. Im, jesteśmy głębiej tym ciśnienie na nas działające (oraz na gaz w butli), jest większe. Co oznacza, że do płuc wpada mieszanka oddechowa o ciśnieniu większym, niż na powierzchni.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na głębokości 20 metrów. Tam, ciśnienie na nas działające wynosi 3 atmosfery. Pod takim ciśnieniem, gaz którym oddychamy jest sprężony.

Podczas wynurzania się, gaz w płucach, będzie się rozprężał. Im, płycej się znajdziemy tym, bardziej gaz będzie się rozprężał. Gdy dochodzi do urazu rozprężeniowego, płuco nie pęka jak balon, ale raczej ulega rozdarciu.

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga na loty wakacyjne z liniami LOT

Nurkowanie w Polsce i czemu warto?