w

Nurkowanie w Polsce i czemu warto?

Nurkowanie w Polsce to niesamowita frajda. Z jednej strony mamy ciężkie warunki oraz zimną wodę, z drugiej strony to są idealne warunki do zdobywania najlepszego możliwego doświadczenia. To właśnie, dzięki nurkowaniu w tych warunkach, mamy tak wielu wspaniałych nurków!

Czy warto nurkować w Polsce?

Z jednej strony mamy zimne wody, widoczność też nie jest tak cudowna jak w Egipcie. No więc czy warto nurkować w Polsce, zadacie pytanie? Opowiemy Wam, w kilku pytaniach czemu warto i jak nurkowanie w Polsce urozmaici doświadczenie każdego nurka.

Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia z nurkowaniem w naszym kraju, to są to dość ciężkie warunki. Widoczność pozostawia wiele do życzenia. Latarka, przydaje się również podczas nurkowania w dzień. Nie mamy pięknych raf, czy kolorowych ryb. Ale mamy niesamowite miejsca nurkowe oraz wręcz idealne warunki do nauki.

Pod wodą, temperatura w lecie często spada do 5-6 stopni Celsjusza. W zimie, spokojnie spotkamy się z temperaturą wody 2 stopni. To tylko pokazuje, że nurkowanie w naszym kraju, nie jest nurkowaniem w ciepłych wodach.

By teperatura naszego ciała nie spadła zbyt nisko, musimy skorzystać z innego sprzętu aniżeli nurki w ciepłych krajach. Dobrym pomysłem jest nauka nurkowania w suchym skafandrze. Wszystko dla zachowania komfortu termicznego (umownego oczywiście) oraz wygody i bezpieczeństwa.

Jak to stwierdziliśmy podczas pewnego nurka, temperatura wody wprowadziła nas w lekki dyskomfort. Ale to uczucie, z którym spokojnie można spędzić pod wodą nawet 2 godziny. Wszystko zależy jak bardzo kochamy nurkowanie?

Nurkując w Polsce, nie doświadczymy cudownych raf i kolorowych zwierząt. Za to otacza nas ograniczona widoczność (2-4 metry to już dobry wynik) i dość niskie temperatury.

Teraz zapada pytanie, to po co nurkować w Polsce? Oczywiście, by zdobyć jak największe doświadczenie. Robiąc nasze kursy nurkowe właśnie w Polsce, późniejsze wyjazdy w ciepłe kraje to nurkowe wakacje. I to zarówno od strony psychicznej ale również i wyzwań fizycznych.

Nurkując w naszym kraju, mamy niesamowitą okazję ćwiczyć w warunkach, które przygotują nas na większość nurkowań na świecie! To niesamowita okazja na zdobycie ponadprzeciętnych umiejętności.

Nurkowanie w Poslce, to niesamowite szkolenia nie tylko w zimnej wodzie!
Niektóre szkolenia zrobisz bez wychodzenia z CN

Szkolenia nurkowe w Polsce

Proces szkolenia, to nieodzowny element rozwoju każdego nurka. To właśnie dzięki naszemu surowemu klimatowi, otrzymujemy pełną gamę doznań nurkowych. Od małych głębokości w lecie, gdzie temperatura wody sięga 22-23 stopni, po nurkowanie pod-lodowe i temperatury bliżej jednego stopnia.

Potrzebujesz poznać tajniki nurkowania wrakowego? Świetnie, możesz zrobić szkolenie na Bałtyku, gdzie woda nas nie rozpieszcza i spotkasz się z najtrudniejszymi sytuacjami.

Mała widoczność, zróżnicowane zbiorniki i szeroki zakres temperatur. To przepis na świetnie zrobione szkolenie nurkowe.

Nie zabraknie tu wyzwań zarówno dla nurków rekreacyjnych jak i pod nurkowania techniczne. Gdy, nasze szkolenia przechodzimy w takich ciężkich warunkach, zostajemy poddani na działanie naprawdę ekstremalnych warunków.

Szkolenie się w takim klimacie, tylko pomoże nam w przyszłych wyprawach nurkowych na świecie. Pojedziemy, na ciepłe wody będzie nam błogo, a gdy zdecydujemy się na nurkowania w ekstremalnie zimnych wodach, również będziemy czuli się jak ryba w wodzie.

Które szkolenia nurkowe robić w Polsce?

Od razu, przychodzi chęć robienia wszystkich szkoleń. Ale spokojnie, wiem że znaczna część, nurków nie chce spędzać czasu w naszych wodach. Dla wielu osób woda jest zbyt zimna i czego innego chcą od nurkowania.

Takim minimum, które warto zrobić w naszych zimnych wodach to OWD, AOWD oraz specjalizację jak Suchy Skafander i Nurkowanie Podlodowe. Nigdy nie wiemy, gdy najdzie nas ochoda na zimne wody mórz i oceanów.

A gdy będzie okazja, może zapędzi nas na ciekawe nurkowania pod lodem! Nurkując w Polsce, będziemy na takie warunki gotowi.

Warto również pomyśleć, czy nie zrobić specjalizacji nurkowania wrakowego np. na nieprzewidywalnych wodach Bałtyku. Tam, nie tylko zielona i zimna woda. To świetne miejsce, które swoimi warunkami zwiększa zakres naszej wiedzy oraz spojrzenia na takie nurkowania.

Czym jest termoklina?

Termoklina to wyraźne odróżnienie ciepłej wody od zimnej. A mówiąc normalnie, w pewnych głębokościach spotykamy wyraźne odcięcie ciepłej przyjemnej wody od zimnej.

To może być bardzo ciekawym lub wręcz bardzo trudnym miejscem dla nurków. Osoby kochające ciepło, nie będą mile wspominały nurkowania poniżej pewnej głębokości.

Jak duże różnice temperatur mogą występować w lecie? Spokojnie, jest to nawet 22 stopnie na powierzchni i tylko 6 stopni na 15 metrach głębokości. I co ciekawe, termoklina jest tu wyraźną granicą odcinającą ogrzaną od słońca wodę od wiecznie ciemnej głębiny.

W ciepłych wodach (ciepłe kraje) sama granica jest bardzo trudna do odnalezienia. Często nurkując w gorących miejscach świata, termoklina jest trudna do odnalezienia.

Aspekt koleżeński nurkowania w Polsce

Nurkowanie w Polsce, to również aspekt koleżeński. Jadąc na nasze ulubione miejsce, mamy sporą szansę spotkać znajomych z innych centrów nurkowych.

Nurkowie, to jedna wielka rodzina. Tak samo jest z naszymi nurkowaniami lokalnymi. Jedziesz nad jezioro czy na kamieniołom i nagle spotykasz znajomych z innego miasta czy województwa.

Zimą w piance, też można gdy ekipa zgrana!

Często mamy okazję jeździć nie tylko po świecie, ale również po miejscach nurkowych w Polsce. Nurkowanie w Polsce daje nam nowe możliwości, lepszego poznania kraju i nowe znajomości.

Potem, jedziemy w odległe miejsce o kilkaset kilometrów od domu i wciąż czujemy się dobrze.

Nie możemy patrzeć na miejsca nurkowe tylko pryzmatem tego co pod wodą. Warto czasem, zobaczyć czemu kochamy nurkować i z kim nurkujemy. A jak zawsze, nurkując poznajemy wiele ciekawych osób i zdobywamy nowe znajomości.

Czasem jak choinka obwieszony sprzętem… tyle, nie zabieram na ciepłe wody ?

Nurkowanie w Polsce a sprzęt

Nurkując w zimnych wodach, korzystamy ze sprzętu przygotowanego pod właśnie takie warunki. Nie jest nam obce korzystanie z różnorodnych rozwiązań.

Gdy pojedziesz do Egiptu, i zapytasz się ilu przewodników, korzysta z suchego skafandra to nagle okazuje, się że ta liczba jest naprawdę mała. Mamy styczność nie tylko z suchymi, ale również z automatami na zimne wody, ocieplaczami, grzaniem nurkowym, latarkami i mnóstwem innego sprzętu.

Nawet wykorzystanie kołowrotka w naszych wodach otwartych, często ma sens… To tylko pokazuje, jak dobrze musimy być przygotowani na to co czeka pod wodą.

Nurkując w Polsce, korzystamy ze sprzętu przydatnego w wielu rodzajach nurkowania. Nie wszyscy nurkowie mają taką okazję!

To właśnie dzięki naszym warunkom, mamy przyjemność z testowania równych rozwiązań, które potem mogą się nam przydać w bardziej zaawansowanych nurkowaniach.

Idąc na wraki, jaskinie czy nurkując technicznie, nasz suchy skafander i oświetlenie okażą się najlepszymi przyjaciółmi. Dla nas nurkowanie z takim sprzętem, jest codziennością dla innych może to być coś niespotykanego. Na dzień dobry, mamy okazję szkolić się z rozwiązań przydatnych w tak wielu miejscach nurkowych na świecie.

Nowy sprzęt, to również różnorodność oraz poznanie tego co musimy, co możemy i co powinniśmy zabrać pod wodę.

 

Nurkowanie w Polsce, przygotowuje do wakacji w ciepłych krajach

Wreszcie się pakujemy i wylatujemy na wakacje. To jest dla wielu, okazja do odsapnięcia, ale również nurkowania w ciekawych miejscach. Warunki, których doświadczamy w ciepłych, są po nurkowaniu w Polsce bajeczne. Oczywiście, nie jest to możliwe do wykonania w drugą stronę.

Gdy nasze kursy robiliśmy w ciepłych krajach, zimne wody Polski mogą nas przerażać.

To dobra wiadomość, dla nurków chcących zacząć szkolenia lokalnie w swoim miejscu. Im, trudniejsze warunki nas zaskoczą, tym łatwiej dostosujemy się gdy zastane warunki będą idealne.

Nurkując w ciepłych miejscach pojawiają się inne zagrożenia. Po pierwsze, większość nurków nie trzyma bliskiej odległości między sobą. Spowodowane jest to nagłą widocznością sięgającą nawet i 50m. Gdy się wszyscy widzimy, doznajemy złudnego poczucia bezpieczeństwa.

Warto o tym pamiętać i zawsze być blisko i wspierać swojego buddy. To samo dotyczy się poznawania nowych zwierząt oraz innych zagrożeń kolorowego życia raf koralowych.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Jest ono najważniejsze, nie tylko w ciężkich warunkach podwodnych. Warto nurkować bezpiecznie oraz zadbać o odpowiednią dezynfekcję sprzętu nurkowego.

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Barotrauma płuc – czyli czemu, nie można wstrzymywać oddechu podczas wynurzania

Wielka rafa koralowa