w

Filmowiec amator – konwerter kompresji Video

Najnowszy standard kompresji wykorzystywany w GoPro 7 Black to H.265. Aby go obsłużyć wymagany jest dość szybki i nowy komputer. Jeśli dodatkowo korzystamy z darmowego oprogramowania do edycji video prawdopodobnie nie zadziała on z H.265. Tu przychodzi nam na pomoc konwerter video.

Mam starszy komputer co teraz?

Nic straconego, warto rozważyć zmianę kompresji z H.265 na H.264. Jest to poprzednia kompresja wideo, która wymaga od naszego komputera mniej. Warto jednak zaznaczyć, że pliki H.265 będą zajmowały mniej miejsca niż pliki w kompresji H.264. Czyli nie tracąc jakości otrzymujemy dużo większe pliki do obróbki.

Tu przychodzi nam na pomoc program do konwersji kompresji (i/lub formatu video). Tak więc nic straconego, jeśli korzystamy z GoPro Hero 7 Black na starszym komputerze. Przeprowadzamy kompresję i mamy możliwość pracy na pliku na wolniejszych komputerach.

Darmowe programy do obróbki Video

A więc, chcesz skorzystać z darmowych programów do obróbki materiału Video? Jeśli tak, prawdopodobnie tego typu oprogramowanie nie będzie wspierało jeszcze kompresji H.265. Musimy więc korzystać z plików w kompresji H.265 (lub innej obsługiwanej przez nasz program).

Polecamy sprawdzenie dwóch ciekawych darmowych programów na systemy Windows, Mac i Linux. Są to Shotcut oraz Davinci Resolve (gdy pisaliśmy ten artykuł, występowała wersja 15).

Oba programy pozwalają nam na świetną obróbkę naszego materiału . Wykorzystanie wielu ciekawych efektów oraz dodatków sprawi, że nasze filmy będą jeszcze lepsze.

Obróbka filmów z GoPro Hero 7 Black w H.264

Na początek musimy wiedzieć, że nasze filmy wyjściowe z kamery są nagrane w kompresji H.265. Aby rozpocząć obróbkę na wolniejszych komputerach lub np. na darmowym oprogramowaniu jak Shotcut lub Davinci Resolve musimy przekonwertować nasze filmy na kompresję obsługiwaną czyli H.264.

Podstawowe kroki przy obróbce materiału video:

  1. Konwersja kompresji H.265 na H.264 (my korzystamy z programu HandBrake. Link na końcu artykułu)
  2. Wczytanie plików z konwersją H.264 do oprogramowania do obróbki video (darmowe to np. Shotcut lub Davinci Resolve).
  3. Obróbka materiału Video
  4. Eksport pliku pod publikację i/lub do archiwum

Darmowy konwerter? HandBrake

Obok oprogramowania Video, trzeba zaopatrzyć się w dobry konwerter kompresji. Sprawdźcie ciekawy i darmowy konwerter HandBrake. Pozwoli on nam szybko i zupełnie za darmo przekonwertować filmy w kompresji H.265 do poprzedniego standardu H.264. Po konwersji, pozostanie nam już tylko obróbka materiału, eksportowanie i dzielenie się swoimi filmami z innymi.

Linki do darmowego oprogramowania

Oczywiście zamieszczamy linki do darmowego oprogramowania, które polecamy sprawdzić! Każdy z tych programów działa na platformach Windows, Mac oraz Linux.

Konwerter HandBrake: https://handbrake.fr

Davinci Resolve: https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

Shotcut: https://shotcut.org

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ekstremalne miejsca nurkowe – Dragon Hole “Smocza dziura”

Podstawy korekcji kolorów – DaVinci Resolve 15