w

Jak dopasować jacket (BCD)?

Czy jest coś nie tak z komfortem i jakością Twojego nurkowania? Jeśli są jakieś problemy, może rozmiar nie jest dobrze dobrany. To częsty problem, gdy wypożyczamy sprzęt nurkowy. Nie każdy wie jak dopasować BCD do swojego wzrostu i wagi. Oto kilka porad jak wybrać optymalny Jacket dla Siebie.

Dopasuj Jacket do siebie

Wybierając jacket dla siebie warto przymierzać go w naszym mokrym lub suchym skafandrze. Dzięki temu, dużo łatwiej sprawdzić dopasowanie BCD do nas. Jeśli kupujesz swój własny jacket w sklepie zobacz różne modele, wybierz ten który jest najwygodniejszy.

Na co zwracamy uwagę wybierając jacket?

  • ogólna wielkość – jeśli widzisz, że jacket może być za mały lub za duży, to nie musisz go przymierzać, wybierz model który będzie odpowiedni dla Ciebie.
  • dopasowanie w pasie – jeśli nie możesz wygodnie zapiąć rzepu (jest on za mały albo za duży) a dodatkowo nie udaje się spasować pasa do ciała to ten jacket nie będzie dla Ciebie. W pasie powinno być idealne spasowanie dla skafandra mokrego, tak by w przyszłości zawsze móc skorzystać z grubszego skafandra lub cieńszego wedle potrzeby.
  • dopasowanie na ramionach – tutaj nie może być ani za mało ani za dużo wolnego miejsca. Gdy spasujesz pasy ramienne zobacz czy jesteś wstanie podnieść jacket na ramionach wyżej tak by powstała przerwa. Jeśli tak, to jacket jest za duży! Jeśli natomiast nie pozostaje wiele pasów naramiennych do wysunięcia (jacket wchodzi na styk) to oczywiście mamy odwrotną sytuację BCD jest za małe.
  • przyleganie do sylwetki – jacket nie może być zbyt duży oraz zbyt mały. Czyli powinien optymalnie przylegać do naszej pianki lub suchego skafandra. Sprawdź czy leży on dobrze na Tobie i nie krępuje ruchów lub jest zbyt luźny.
  • kieszenie balastowe – dość fajnym pomysłem jest korzystanie z kieszeni balastowych w naszym BCD. Nurkując z balastem zintegrowanym jest dużo wygodniej niż z balastem na pasie balastowym (osobiste preferencje i wygoda).
  • wersja hybrydowa – jest to połączenie wygody i lekkości jacketu z workiem na plecach bazującym z technicznych skrzydeł. Jeśli nie potrzebujemy technicznego skrzydła i płyty dobrym wyborem może być hybryda.
  • dodatkowe d-ringi – jeśli pod wodę zabierasz dodatkowy sprzęt jak latarki, bojki, kołowrotki, etc. warto zadbać by jacket posiadał odpowiednią liczbę d-ringów. Niektórzy producenci oferują jackety hybrydowe wyposażone w dużą liczbę punktów zaczepu przydatną przy przenoszeniu większej liczby sprzętu.

Krótki materiał Video o dopasowaniu BC:

A może chcesz nurkować w skrzydle lub sidemount? Zobacz również:

Co wybrać jacket, skrzydło a może SideMount?

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak obsługiwać zawory Twinsetu w uprzęży DIR?

Prezent dla nurka podróżnika – tabele dekompresyjne