Jak wybrać komputer nurkowy?

Jak kupić dobry komputer nurkowy? To jest szerszy temat, niż sam zakup oraz walory estetyczne. Pamiętaj, komputer nurkowy jest bardzo ważnym elementem każdego nurka i jest dużo więcej cech ważnych przy zakupie i wyborze komputera nurkowego.

Pierwszy komputer nurkowy

Pierwszy czyli jaki? Czy faktycznie kolor obudowy jest ważny oraz na co zwracać uwagę podczas wyboru komputera nurkowego. Dziś troszkę szerzej o komputerach nurkowych kilku za i przeciw poszczególnym wyborom oraz pomoc przy zaplanowaniu kupna tego ważnego elementu wyposażenia każdego nurka.

Wystarczy wybrać się na wspólne nurkowanie z klubem i macie pełen przekrój komputerów nurkowych na ręku partnerów. Nie musimy tego pisać, sami zobaczycie ile osób tyle wyborów. I tak na prawdę nie ma złego czy dobrego wyboru komputera nurkowego. Każdy potrzebuje czegoś innego i każdy poszukuje innego rozwiązania. Warto więc rozpocząć rozważanie nad tym do czego faktycznie ma służyć twój komputer i jakie opcje są dla Ciebie ważne?

Jak nurkujesz i gdzie nurkujesz?

To chyba najważniejsze pytanie na, które trzeba sobie odpowiedzieć. Czyli gdzie, jak często i w jaki sposób będziemy nurkować. Od tego tak na prawdę zależy jakiego rodzaju komputer potrzebujemy.

Jeśli nurkujesz rekreacyjnie to masz zupełnie inne potrzeby niż nurkując technicznie. Tak samo ma się twoja lokalizacja. Jeśli wybierasz się na nurkowanie rzadko do dobrze zaopatrzonej bazy będzie mniej ważne dla Ciebie czy komputer jest wydajny na bateriach i czy możesz doładować akumulatory? Zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeśli planujesz długie nurkowania w jaskini, która znajduje się w sercu dżungli bez dostępu do prądu.

Kilka podstawowych pytań na które musisz znać odpowiedź:

  • czy nurkujesz rekreacyjnie a może technicznie?
  • czy chcesz korzystać z Trimix’u a może nitrox + powietrze wystarczy?
  • jak głęboko będziesz nurkować?
  • na ilu mieszankach będziesz nurkować?
  • jak duży wyświetlacz potrzebujesz?
  • czy zależy Tobie na kolorowym wyświetlaczu?
  • jakiego rodzaju zasilanie posiada komputer?
  • jak często musisz zmieniać baterię?
  • czy możesz samemu zmienić źródło zasilania?
  • ile chcesz wydać na komputer nurkowy?
  • jak prosta jest obsługa komputera?

Jak widzisz, jest sporo pytań o twój przyszły zakup. Ale spokojnie wszystko szybko się wyjaśni i na większość pytań podpowiemy jak sobie odpowiedzieć. Pomożemy również wybrać właściwy komputer, który posłuży przez kolejne lata.

Podstawowy podział i funkcje komputerów nurkowych

Komputery nurkowe dzielimy na

  • Komputery nurkowe standardowe (przeważnie przygotowane pod nurkowanie tylko na powietrzu) to starsze konstrukcje sprzed lat, które odchodzą już do przeszłości.
  • Komputery nitroksowe pozwalają nurkować na powietrzu oraz wzbogaconym gazie (o większej zawartości tlenu niż 21%).
  • Komputery trimiksowe/wielogazowe powszechnie nazywane komputerami do zastosowań technicznych (głębsze nurkowanie, niż 40m).

Podstawowe dane wyświetlane przez komputery:

  • aktualna głębokość,
  • maksymalna głębokość podczas nurkowania,
  • czas nurkowania,
  • ilość minut do osiągnięcia limitu bezdekompresyjnego
  • przystanki dekompresyjne
  • wskaźnik tempa wynurzania
  • temperatura wody
  • temperatura powietrza (przed i po nurkowaniu)
  • przerwa powierzchniowa (wymagana po nurkowaniu)
  • czas wymagany przed lotem samolotem (opcja no fly)
  • czas pozostały do usunięcia azotu z organizmu (bazujący na obliczeniach)
  • wskaźnik naładowania baterii

 

Kiedy kupić swój pierwszy komputer?

Tutaj nie ma właściwej odpowiedzi. Najlepiej jest dokonać pierwszy zakup zaraz po zrobieniu OWD gdy wybieramy się na kurs AOWD. Prawdopodobnie pierwszy wybór będzie uzależniony od finansowych możliwości.

Ale uwaga, pamiętajcie, że każdy element sprzętu możecie wypożyczyć w centrum nurkowym oprócz komputera (i czasem suchego skafandra). Tak więc jeśli idziecie w głębsze nurkowania, często wyjeżdżacie na wody otwarte, wkręciliście się w całą kulturę nurkową to jest to dobry moment na zakupy.

Na co zwrócić uwagę kupując komputer?

Oczywiście na cenę, wielkość, rodzaj komputera, rodzaj wyświetlacza, czas pracy na baterii/ładowaniu, dostęp do serwisu czy możemy samemu wymienić baterię oraz jakie funkcje oferuje komputer i czy będą przydatne do naszego rodzaju nurkowania.

Pamiętajmy, że komputer kupuje się przeważnie na kilka lub kilkanaście lat. Oszczędność na początku drogi może wymusić w nas potrzebę zakupu kolejnego droższego komputera w kolejnych miesiącach lub latach nurkowania. To od nas zależy, na czym nam najbardziej zależy czyli np. zastosowaniu komputera, wielkości oraz rodzaju wyświetlacza.

Jeśli kupujemy komputer na wiele lat, cena nie powinna być głównym wyznacznikiem. Jeśli na samym początku zaoszczędzimy szybko może się okazać, że będziemy zmuszeni kupić nowy komputer a co za tym idzie, wydać dwukrotnie na dodatkowe urządzenie.

Czy warto kupić komputer techniczny/wielogazowy?

Czym jest komputer techniczny/wielogazowy? To nic innego jak komputer przeznaczony zarówno do korzystania z powietrza jak również do nitrox’u i trimixu. Komputery takie posiadają możlwiość zaprogramowania wielu gazów oraz bardziej zaawansowane opcje przydatne podczas nurkowań dekompresyjnych.

Komputer, który będzie z nami gdy zejdziemy poniżej 40m głębokości, oraz za pomocą którego będziemy mogli działać na więcej niż jednej mieszance oddechowej podczas jednego nurkowania.

Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z nurkowaniem będziesz prawdopodobnie szukał taniego rozwiązania. Prostego komputera, który będzie towarzyszył Tobie na początku drogi z nurkowaniem. Niestety jeśli tak jak my odnajdziesz bakcyla, bardzo szybko będziesz myśleć o nowym komputerze. Komputerze większym i gotowym na nurkowanie techniczne. Warto więc już na początku pomyśleć, czy jesteś w stanie wydać więcej na komputer wielogazowy?

Z obserwacji widzimy, że te osoby, które zostały przy nurkowaniu w ciągu 12 miesięcy od zrobienia OWD, myśli o zmianie komputera na bardziej profesjonalny oraz z dużym kolorowym wyświetlaczem widocznym w ciemniejszych partiach wody otwartej (na większych głębokościach).

Najpopularniejsze komputery nurkowe z podziałem na wielkość

Oprócz rodzaju komputera, kolejnym ważnym elementem jest podział na wielkość. Producenci prześcigają się by zaoferować nawet w najprostszych komputerach wielogazowość co powoduje, że nawet mały komputer może być sprzętem pod nurkowania dekompresyjne wielogazowe. Ważnym elementem podczas wyboru może być wielkość samego komputera oraz rodzaj i wielkość wyświetlacza.

Zwiedzając różne akweny oraz poznając nowych nurków, przeprowadziliśmy małe zestawienie, które komputery są najpopularniejsze.

Duże komputery nurkowe z monochromatycznym wyświetlaczem

Do pierwszej grupy zaliczamy monochromatyczne komputery o dużym wyświetlaczu. Są bardzo popularną grupą, gdyż oferują zaawansowane opcje w bardzo przystępnej cenie. Potrafią być to komputery typowo rekreacyjne, aż po komputery techniczne. Dzięki dużemu i wyraźnemu wyświetlaczowi oraz atrakcyjnej cenie komputery te należą do bardzo popularnej grupy. I tu nie zależy, czy jesteśmy nurkiem rekreacyjnym, technicznym ani nawet instruktorem nurkowania.

Podczas nurkowania rekreacyjnego komputery te dają nam wszystkie potrzebne odczyty do przeprowadzenia bezpiecznego nurkowania.

Do niedawna najbardziej popularnym komputerem o dużym wyświetlaczu w Polsce był Suunto Viper (lub podobne modele… ). Przez wielu wybierany nadal jako pierwszy komputer nurkowy, jednak wraz z doświadczeniem często zamieniany na większe modele z kolorowym wyświetlaczem.

Jest to jeden z tańszych komputerów nurkowych o dużym jednak monochromatycznym wyświetlaczu. Przez wiele lat był to jedyny porządny i niezawodny komputer nurkowy na rynku. Mimo swojej wiekowej konstrukcji pozostaje popularnym wyborem nurkowym. Jego bateria wystarcza na ok. 2 lata nurkowania! Jednocześnie jest to sprawdzona i popularna jednostka, wykorzystywana od lat.

Komputery zegarkowe

Kolejną grupą są komputery zegarkowe, czyli cały komputer nurkowy jest zamknięty w obudowie zwykłego zegarka naręcznego. Jest to świetne urządzenie, gdy nie spodziewaliśmy się nurkowania jednak ze względu na ograniczone możliwości oraz bardzo mały wyświetlacz rzadko stosowane podczas normalnych, zaplanowanych nurkowań.

Co ciekawe bardziej zaawansowane komputery zegarkowe potrafią obsługiwać nitrox co sprawia, że są bardzo popularne podczas wakacyjnych wypadów nurkowych.

Tutaj ciężko w tej grupie mówić o popularności, ale przez wiele lat znów trzeba spojrzeć na markę Suunto. Ostatnio jednak, pojawił się bardzo ciekawy komputer od Garmina oraz wiele innych marek stworzyło ciekawe modele zegarkowe.

Komputery z dużym kolorowym wyświetlaczem

W tej grupie przeważnie znajdziemy komputery wielogazowe do nurkowań specjalistycznych i technicznych. Koszt komputera jest znacznie wyższy od komputerów rekreacyjnych ale również oferują one wiele dodatkowych funkji oraz możliwość pływania na różnych gazach (nitrox, trymix).

Wśród nurków technicznych oraz bardziej doświadczonych nurków najpopularniejsze są komputery z kolorowym wyświetlaczem. Chodzi tutaj nie tylko o wyraźniejsze przekazywanie informacji ale również o łatwiejsze odczytywanie w utrudnionych warunkach (słaba widoczność lub ciemność). Dodatkowo komputery techniczne dają dużo większą elastyczność w planowaniu samego nurkowania jak i posiadają większą liczbę możliwych gazów do wykorzystania.

Nawet nurek rekreacyjny nie będzie zawiedziony z tego wyboru chodź, trzeba brać pod uwagę, że komputery w tej grupie to wydatek 3500zł wzwyż. Najdroższa grupa ale stająca się coraz bardziej popularna, również wśród nurków rekreacyjnych.

 

Chyba najpopularniejszym aktualnie komputerem technicznym z kolorowym wyświetlaczem są komputery marki Shearwater. Są one niezawodne, proste w obsłudze i intuicyjne.

Pamiętajmy, by komputer odpowiadał rodzajom nurkowania oraz by był najprostszy w obsłudze. Nie chcemy pod wodą zastanawiać się jak używać komputera. Obsługa powinna być intuicyjna, szybka a wyświetlacz wyraźny oraz ze wszystkimi potrzebnymi danymi prostymi w odczycie.

Zostaw swój głos

Mamy ponad 4000 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.